İncelemeler

“Lone Wolf and Cub” İncelemesi

lone-wolf-and-cub-banner 

Özellikle son zamanlarda manga konusunda oldukça şanslıyız. Popüler mangalar bir bir çevrilmeye başlandı (yanlız hala Full Metal Alchemist çevrilmedi, ayıp ayıp…) manga okurları için oldukça güzel haberler bunlar.

Yanlız içlerinde bir manga var ki hakkında mutlaka bahsedilmesi, alıp okunması gerekir. Lone Wolf And Cub!

Lone Wolf And Cub’ı tek cümlede özetlemem gerekirse kuracağım cümle manga aleminin Yüzüklerin Efendisi olduğudur. Nasıl ki Yüzüklerin Efendisi fantastik edebiyatı kökünden sarsmış, etkisini bu gün bile göstermektedir. Lone Wolf And Cub da aynı şeyi zamanında manga dünyası için yapmıştır. Bu gün bile pek çok manga Lone Wolf And Cub’ı örnek almaktadır ve pek azı o anlatıma ulaşabilmiştir.

lone-wolf-and-cub-ogamiLone Wolf And Cub, Kazuo Koike ve Goseki Kojima tarafından 1970 yılında yayınlanan Edo dönemini anlatan bir samuray mangası. Konusu bir suikastçi olan samuray ile 3 yaşındaki oğlunun maceralarını anlatır. Toplam 28 ciltten oluşan manga 6 filme, 4 oyuna, bir de televizyon dizisine adapte edilmiştir. Sadece japonyada 8 milyon satış rakamlarına ulaşan manga günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır.

Peki neden bu kadar kült? Öncelikle manganın birden fazla öne çıkan tarafları var. İlk olarak dayandığı dönemi müthiş bir şekilde aktarıyor. Bir aksiyon mangası olmasına rağmen tarihi gerçeklere o kadar bağlı kalmış ki, neredeyse bir tarihi kaynak olacak kadar iyi. Eğer Edo dönemi ile ilgileniyorsanız oldukça memnun kalacağınızı söyleyebilirim. Edo dönemi hakkında hiç bir bilgisi olmayan arkadaşlar ise okurken öğreniyorsunuz. Gerek manganın sonundaki sözlük olsun, gerek hikaye boyunca yapılan açıklamalar olsun döneme tamamen yabancı olsanız bile sizi içine çekebiliyor. Sadece bu özelliği bile mangayı okumak için yeterli bir sebep.

İkinci olarak muhteşem kurgusu. Kahramanımız(daha doğrusu kahramanlarımız) birer suikastçi. Dolayısı ile manganın ilerleyişi hedefi bul, öldür, paranı al, bir sonraki hedefe git şeklinde. Ancak tahmin edemiyeceğiniz kadar çok plot twist, hikayenin gidişatında değişmeler mevcut. Yalnız burada tavsiyem mangayı yavaş ve dikkatli okumanız. Çünkü genelde diyaloglara dayalı bir anlatım mevcut. Dikkatlice okumazsanız kimin kimi niçin öldürdüğünü anlayamıyorsunuz. Zaten anlatılan döneme yabancı iseniz sık sık kafanızın karışması olası. Ancak inanın sabrınıza değicek bir manga.Dönemin gerçeklerine uygun, kurgusu sağlam. Şimdi bunlara birde muhteşem bir sinematik anlatım ekleyin. Neredeyse tüm sahneler film karesi gibi. Okudukça atmosferin ne kadar güçlü olduğunu farkediyorsunuz. Goseki Kojima muhteşem bir iş çıkarmış.

Gördüğünüz gibi oldukça güçlü yanları olan bir manga Lone Wolf And Cub. Ve ününü sonuna kadar hakediyor. Mangalar ile ilgilenmiyor olsanız bile okumanızı önereceğim bir manga kendisi. Seri ile ilgili tek olumsuz olarak söyliyebileceğim nokta, eski yapım bir manga olduğu için çizimlerin biraz eski tip olması. Kimi sahnelerde falan kafanız karışabiliyor. Ancak 2-3 chapter sonra çizimlere alışıyorsunuz.

Marmara Çizgi’den çıkan Lone Wolf And Cub’ın şu an 3 cildi çıktı. Daha yayınlanmaya yeni başlanan bu seriyi takip edip arşivinize katmanızı şiddetle öneririm.

Serinin kitaplarını buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Companions İncelemesi - Bölüm 1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.