İncelemeler

Batman: Gülen Adam İncelemesi

batman-gulen-adam-banner

Batman: Gülen Adam, Türkçesi çıkana kadar merak etmeme rağmen okumadığım bir çizgi romandı. Kronolojik olarak İlk Yıl’ın ardına yerleştirilen, Batman’in en büyük düşmanıyla ilk karşılaşmasını anlatan bu hikayeyi JBC Yayıncılık sayesinde okuma fırsatı buldum.

Öncelikle JBC Yayıncılık’ı tebrik ediyorum. Baskı çok kaliteli ama asıl fark yarattıkları yer çeviri olmuş. Her kelimeyi çevirmişler. Duvarlardaki, tabelalardaki, gazetelerdeki, kısacası kıyıda köşede kalan büyün yazıları Türkçeleştirmişler. Yapılan detaylı çalışma ekibin işe gösterdiği özenin kanıtı.

İlgili Makaleler

Gülen Adam, klasik bir Batman-Joker mücadelesi sunuyor. Bol ölümlü, bol kahkahalı, bol delili yani. Tek fark bunun Joker’le ilk mücadele olması. Batman’in karşısında şimdiye dek gördüklerine benzemeyen bir katil var. Joker, Batman’i farklı düşünmeye, değişik yöntemler kullanmaya zorluyor. Batman bocalıyor ki okura başarıyla yansıtılan bu bocalama olaya yeni bir dinamizm katıyor.

joker

Hikaye, Gordon’ı bolca göstermesiyle beğenimi kazandı. Joker, bütün Gotham’ı korkutuyor, GCPD ve Gordon’ı da zorluyor ve birçok Batman-Gordon sahnesi görmemizi sağlıyor.

Fakat Gülen Adam benim için güzel bir hikayeden öteye gidemedi. Çünkü beklentilerim çok yüksekti. Beni asıl şaşırtan Gülen Adam’ın sonrasına konan Tahtadan Yapılmış hikayesiydi. Açıkçası kitapta iki çizgi roman olduğunu bilmediğimden sürpriz oldu ve Tahtadan Yapılmış’ı hiç duymadığım için beklentilerimi düşürdüm. Okuduğum şeyse beklentilerimi aşmayı başardı.

batman-the-man-who-laughs

Tahtadan Yapılmış, Detective Comics #784-786’i içerdiğinden Batman’in dedektif yönünü öne çıkaran, Gordon’ı yine bolca gördüğümüz çok güzel bir çizgi roman. Konuk kahramanımız ise Green Lantern. Pek sevmediğim Green Lantern, Batman’le öyle müthiş bir ikili oluyor ki bana bile hikayeyi keyifle okutuyor.

Gülen Adam, Batman’in en iyi hikayeleri arasında yer bulamasa da çok iyi bir okuma deneyimi sunuyor. Batman’in Joker’le ilk mücadelesini ve Green Lantern’la ortaklığını görmek harika, ama yine de beklentilerinizi çok yükseltmeyin derim.

Yazan: Berke Kadam

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. öncelikle JBC yayıncılığı bende tebrik ediyorum okuma için fırsatım olmuştu beğenmiştim ,daha fazla türkçe DC çizgi romanı görmek istiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.