Makaleler

Marvel’s Iron Fist’i Neden İzlemelisiniz?

Marvel’s Iron Fist, 17 Mart’ta Netflix’te yayınlandı ve üzerine bolca yazıldı, çizildi. İncelemelerin ortak yargısı dizinin çok kötü olduğu yönündeydi. Bu sebeple başlamayı sürekli ertelediğim Iron Fist’i ancak izleyebildim. Eleştirilerin aksine izleme sürecini sancılı geçirmediğim dizi hakkında çoğunluktan farklı düşüncelerim var.

Tamam, dizinin genelinde vasat olduğunu, birçok can sıkıcı olayın yaşandığını ve saçma karakterlere ev sahipliği yaptığını kabul ediyorum. Zaten bu yazı, diziyi izlerken, “Ee ama niye öyle oldu ki şimdi!” sorgusu yapmayacak arkadaşlar için. Eğer Iron Fist’teki mantık hatalarını takmayabilecek bir izleyiciyseniz aşağıda sıralayacağım sebepler için diziyi izleyebilirsiniz.

1- Iron Fist Mitosunu Öğrenmek

Iron Fist, hakkında pek bilgi sahibi olmadığım bir karakterdi. Birçok kişi için de böyle olduğunu düşünüyorum. Onun dünyasına girmek için bu dizi büyük fırsat. Maalesef dizi boyunca mitosunun en önemli kısımlarından K’un L’un’u göremiyoruz ama gelecek sezon oraya uğrayacağımız kesin.

2- The Defenders Yaklaşıyor

Marvel – Netflix’in Avengers’ı olan The Defenders 19 Ağustos’ta yayınlanacak. Dizi; Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist’in tanışıp birlikte savaşmasını konu alacak. Savaştıkları ortak düşman ise The Hand! İlk olarak Daredevil’de tanıştığımız The Hand hakkında daha çok şey öğrenmek için kesinlikle Iron Fist’i izlemelisiniz. Marvel’s Iron Fist, The Hand’le fazlasıyla içli dışlı oluyor ve The Defenders’a yol yapıyor.

3- Ortak Evren Hissiyatı

Pastanın üzerindeki çilek kıvamındaki bu madde birazcık Marvel fanboyları için. Diğer Marvel – Netflix dizilerini izlediyseniz çok fazla gönderme ile karşılaşacak ve herkesin aynı evrende nefes alıp verdiğini hissedeceksiniz. Zaten sokak kahramanlarının gediklisi Night Nurse gene kadroda, hem de bu sefer işlere burnunu daha çok sokuyor.

4- Uzak Doğu Kültürünü Seviyorsanız

Dizinin en çok eleştirilen kısımlardan biri Uzak Doğu atmosferi. Haklı da bir eleştiri. K’un L’un’u hiç görmüyor, plaza hayatında fazlasıyla vakit geçiriyoruz. Iron Fist bunları eksi hanesine yazdırırken Uzak Doğu kültürünü sadece özlü sözler ve chi toplama sahneleriyle vermeye çalışınca Uzak Doğu’ya dair bir şeyler görmek isteyen hayranları tamamen kaybediyor. Ha eğer oralara dair her şeyi izledim, bana yoga yapan adamlar ve Sarhoş-Usta dövüşü falan yeter diyorsanız izleyin. Dövüşler de Marvel – Netflix dizileri nezdinde iyi kanımca. Luke Cage ve Jessica Jones’taki güdük dövüşlerden sonra gayet de koreografiye sahip ve kemiklerin kırıldığı mücadeleler izledik.

5- Sonunda Ne Olacak Heyecanı

Marvel’s Iron Fist bana bu hissiyatı yaşattı. Detaylara takılan veya bazı şeyleri yoksayamayan biriyseniz bu hissi yaşamayacaksınız, sizi 6. maddeye alalım. Ancak diğer kişiler için sürükleyici ve sonunu merak ettiren bir dizi var karşımızda. Neredeyse her bölüm şoke edici şekilde bitiyor. Gore seviyorsanız, dizinin şoke ediciliği katlanacaktır. Marvel – Netflix dizilerinin kan ve vahşet seviyesi Iron Fist’te de korunmuş.

6- Kafa Boşaltmak

Marvel’s Iron Fist, yatağa yatıp ekrana boş boş bakmak isteyenlere birebir. Açın diziyi, rahatınıza bakın. Arada tuvalete gidin, telefonunuzla oynayın, yemek yapın hiç fark etmez, diziden bir şey kaçırmazsınız. Zaten bir bölüm bitti mi Netflix diğerine otomatik geçiyor. O öyle takılırken uyuyakalmanız da gayet olası, buradan güzel uyuttuğunu da belirtelim.

7- Beklentiniz Yoksa

Benim en büyük avantajım buydu sanırım. Iron Fist hakkında zaten pek bir şey bilmeyip Uzak Doğu olaylarına da yükselmediğim için sıfır beklentiyle oturdum ekran başına. Hatta kötü eleştiriler yüzünden beklentim sıfırın da altındaydı. Önceden eleştirileri görmenin ve karakteri tanımamanın etkisiyle birçok kişiden fazla tat alarak bitirdim diziyi. Sırf 2. madde için başlamıştım Iron Fist’e, sonrasında 7 madde daha buldum işte.

8- Bu Gözler Jessica Jones Gördü

Jessica Jones’u izlediyseniz, bunu da izlersiniz. Genel çoğunluğun “Iron Fist en kötü Marvel – Netflix dizisi” görüşüne katılmıyorum. Bence Jessica Jones’un izlenme süreci daha sancılıydı. [JESSICA JONES SPOILER] Diğer dizilerin aksine işi en baştan ana karakter vs. ana düşman şekline getiriyor, dizinin ortasında Jessica ile Kilgrave’i aynı eve sokuyor ve saklambaç oynamalarını izletiyordu. Hiç merak etmediğimiz yan karakterlerin hikayeleri olmadık yerde araya giriyor ve en son Jessica Jones elbise giyip ata biniyordu! Yok yok, kesinlikle Iron Fist minik bir adım önde ondan.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.