İncelemeler

Avengers: Infinity War Fragmanında Neler Gördük?

Evet Avengers: Infinity War fragmanı çıktı, izledik ve büyük bir kısmımız film daha çıkmadan oldukça yükseldi. Bu yükseliş sırasında pek çoğunuzun fragmanda kaçırdığı ufak tefek noktalar olabilir diye düşündük ve detaylı bir inceleme sunmayı kendimize görev bildik. İşte fragmanda gördüklerimiz!

Öncelikle fragmanı izlememiş olanlar için burada bir kez daha duyuralım…

YouTube player

Nostalji…

Fragmanımız Nick Fury‘nin Avengers birliğini kurmadan önce geçmişte söylediği sözlerle başlıyor “Bir fikir vardı…” ve bu sırada iki güneşi olan yabancı bir gezegen ekranlara geliyor. Arkaplanda ise oldukça dertli, ha ağladı ha ağlayacak -ya da bağırdı bağıracak- bir Tony Stark görüyoruz. Gezegenin üstündeki iki adet güneşten dolayı buranın dünya olmayacağı bariz, hangi gezegen olduğunu ilerideki sahnelerde göreceğiz…

Göklerden gelen bir karar vardır!

Bu sahneye diyeceğimiz pek bir şey yok açıkçası. Sadece tek merak ettiğimiz Bruce Banner‘ın dünyadaki onca şehir ve ev varken gidip de Doctor Strange‘in Sanctum Sanctorum‘unun üstüne düşmeyi nasıl başardığı…

Robottaki insanlık bizde yok şerefsizim…

Bu sahnede tıpkı çizgi romanda da olduğu gibi diğer “ölümlüler”le rahat kaynaşabilmek için insan kılığına giren bir Vision görüyoruz -çizgi romanda insan formuna Victor Shade adını veriyordu- Ve Scarlet Witch ile yaşadığı duygusal anlara şahit oluyoruz -çizgi romanda bu ikilinin çocuk sahibi olduklarını söylersek aşklarının “boyutunu” sanırım siz de anlarsınız-.

Sarışın Natasha!

Bu sahnedeki sürprizlerin ilkinde Natasha‘yı platin sarısı saçlarıyla görüyoruz.  Saçlarının bu renkte olacağını sene başlarında Comic-Con için yayınlanan özel posterde önceden görmüştük ama canlı görmek bir başka tabii ki! Ama onun dışında Bruce ve Natasha’nın Avengers: Age of Ultrondan beri ilk kez karşılaştıklarını görüyoruz. Arkaplandaki şehir Black Panther‘in ülkesi Wakanda‘ya oldukça benziyor, zaten fragmanın ilerleyen sahneleri de bunu doğruluyor.

Bruce’ın yanında Iron Man‘in meşhur “Hulkavcısı” (Hulkbuster) zırhının devasa kolunu görüyoruz. Kolun parçalanmış değil de oldukça sağlam ve işlevsel gözükmesi, bizlere Hulk’ın “Hulkavcısı” yapımında -ya da tamirinde- yardımcı olduğunu gösteriyor. İronik…

Kapıda davetsiz bir misafir var…

Bu sahnede tekrar Sanctum Sanctorum’dayız. Bruce gökyüzünden düştükten sonra Tony de aralarına katılmış ve görünüşe göre sığınağın dışında kimsenin beklemediği birisi var… Ayrıca Bruce’un sonradan Wakanda’ya gideceğini bildiğimizden bu sahnenin Wakanda öncesi gerçekleştiğini de anlayabiliyoruz.

Görmek istediğimiz hareketler bunlar!

Açıkçası Spider-Man: Homecoming filminde pozitif ve negatif olarak eleştirdiğim pek çok konu mevcuttu. Ama gerçekten nefret ettiğim bir şey varsa o da Spider-Man’i Spider-Man yapan “örümcek hisleri” gücünün filmde zerre gösterilmemesiydi. Sanırım bu global çapta bir eleştiri halini aldığı için senaristler Avengers: Infinity War filminde Peter’ın bu gücünü sonunda göstermeye -ya da dahil etmeye- karar vermiş gibi gözüküyorlar.

New York’un tepesinde devasa dönen bir halka belirince Peter’ın tüyleri diken diken oluyor ve Thanos‘un bariton sesini duyuyoruz “Zamanla kaybetmenin ne demek olduğunu anlayacaksınız. Çaresizce haklı olduğunuzu hissedip eninde sonunda başarısız olacağınızı da…” Gökyüzünde beliren devasa halka ile ilgili de net olan pek bir şey yok ancak Thanos ve adamlarının dünyamıza girmek için kullanacakları bir tür portal ya da araç olduğu şüphe götürmez.

Bekleyin, devamı daha bomba!

Önceki sahnemizin hemen devamında Tony’nin Iron Man 3 filminde çıkarmak için oldukça uğraştığı reaktörü tekrar taktığını görüyoruz. Üstelik bu reaktör çok daha gelişmiş gözüküyor. Tony’yi son gördüğümüz film Homecoming’te de reaktörü olmadığını hatırlatmak isteriz. Acaba Tony neden tekrar taktı?

O ne biçim Thanos?!

Sizlerin yorumu ne bilmem ama böyle bol gıdılı bir Thanos görmeyi beklemiyordum açıkçası. Bu sahnede Loki elindeki Tesseract‘ı ve içindeki Sonsuzluk Taşı’nı birine sunuyor ve bunu yaparken muhtemelen Asgardlı olduğunu tahmin ettiğimiz cesetlerin üzerinden yürüyor, basmamaya da özen gösteriyor… Görünüşe göre Thor 3: Ragnarok filminde Asgard’dan tek bir gemiyle kaçabilmiş az sayıdaki Asgardlı için işler pek de iyiye gitmeyecek…

Peki Loki, Tesseract’ı Thanos’a mı sunuyor? Bir portal aracılığıyla gelen Thanos’un arkaplanındaki ortamla Loki’nin bulunduğu ortam birbirine pek benzemiyor, bunu görebiliyoruz. Loki’nin bulunduğu ortam çok büyük ihtimalle Asgardlılar’ı taşıyan uzay gemisinin enkazı. Ama devamını izlemek gerekiyor…

Enter Spider-Man

Homecoming filminin sonunda ısrar kıyamet Tony Stark’tan koparabildiği yeni kostüm-zırhıyla Spider-Man’i görüyoruz.

Yine halka şeklinde makine!

Yukarıda da gördüğünüz üzere bu filmde havada uçan halka şeklindeki makineler oldukça yaygın. Thor ise feryat figan makineyi mi parçalamaya çalışıyor yoksa bir arada mı tutmaya çalışıyor anlayamıyoruz. Alet neredeyse tam bir Stargate olmuş!

Thanos yalnız değil…

Bu sahnede iki büyük sürpriz var. İlki tabii ki Thanos’un çizgi romandaki meşhur ekibi Black Order ve ekibin liderlerinden Proxima Midnight! Avengers’ın hiçbir engelle karşılaşmadan doğrudan Thanos’la yüzleşeceğini zaten düşünmemiştik!

Proxima bu sahnede meşhur mızrağını -çizgi romanda süpernovaya ya da kara deliğe dönüşebilen yoğunlaştırılmış güneş enerjisini barındıran ve Thanos tarafından dövülen silah- gölgeler içindeki bir figüre fırlatırken görüyoruz. Sahnenin devamında bu figürün uzun saçları ve sakallarıyla daha şimdiden iki kat fazla testosteron yayarak dünyada büyük bir beğeni uyandıran Captain America olduğunu görüyoruz, yoksa Nomad mı demeliyiz? Çizgi romanda da süper kahramanlığı bırakıp sineye çekilen ve Nomad adıyla irili ufaklı bireysel operasyonlara çıkan Steve Rogers‘ın görünüşü de filmdeki haline oldukça benziyordu.

Hulkavcısı!

Yukarıda da gördüğümüz gibi Tony Stark sonunda Hulkavcısı zırhına giriyor ve Wakanda topraklarında kötü bir sıçrayış yapıyor. Hiç de Tony’nin yapacağı bir hareket değil… Çünkü içindeki Tony değil! Geçtiğimiz günlerde anlam veremediğimiz bir şekilde internete düşen Infinity War Lego setlerinden gördüğümüz kadarıyla Hulkavcısı zırhın içindeki kişi Hulk‘ın bizzat kendisi, yani Bruce Banner! İşte paradoks diye buna deriz!

Wakanda işgal altında!

Kısa kısa birkaç sahnede hem Wakanda’nın ovalarında büyük bir meydan savaşı verildiğini görüyoruz. Birkaç ay önce sorsanız sebebini bilmiyoruz derdik ancak D23 Expo’da yapılan röportajlara bakılırsa son Sonsuzluk Taşı olan Ruh Taşı‘nın Wakanda’da saklandığını biliyoruz.

İnsanlık da buraya kadarmış…

Tekrar sentetik android formuna dönen Vision‘ın görünmeyen bir düşman tarafından yere yatırılıp kafasındaki Sonsuzluk Taşı’nın bir glaive aracılığıyla zorla çıkartıldığını görüyoruz. Tabii ki işin içinde Thanos ve glaive varsa karşımızdaki kişinin Corvus Glaive olduğunu anlayabiliyoruz. Kendisi eşi Proxima Midnight ile birlikte Thanos’un Black Order ekibinin en iyi savaşçısıdır. Corvus’un sahip olduğu glaive dokunduğu her şeyi atomlarına ayrıştırabilmektedir; Captain America’nın kalkanından tutun Hulk’ın kalın derisine kadar her şeyi… Filmde de bu özelliğini kullanmışlarsa oldukça ilginç bir savaş bizleri bekliyor olacak.

Thanos ringe çıkar…

Evreni dengelerken kimse eğlenmeyi düşünmez… Ama bu… Bu beni gülümsetiyor,” diyor insani duyguları keşfeden Thanos. Bu sırada ikinci bir Sonsuzluk Taşı’nı zırhlı eldivenine yerleştiriyor ve vakit kaybetmeden Iron Man‘in ağzını gözünü dağıtıyor. Eldivendeki taşların renklerinden bunların Güç Taşı ve Uzay Taşı olduğunu anlayabiliyoruz. Önceki sahnelerde Loki’nin Tesseract’ı ve içindeki Uzay Taşı‘nı kendi rızasıyla sunduğunu görmüştük ama Güç Taşı, Xandar gezegeninde Nova Corps tarafından saklanmaktaydı, en azından Guardians of the Galaxy filminin sonunda öyle görmüştük. Yani muhtemelen fragmanın başında gördüğümüz ve içinde Tony’nin de bulunduğu o gezegen aslında Xandar! Thanos ve Güç Taşı arasında duran tek engel şimdilik Tony ve Spider-Man gibi gözüküyor…

Sonsuzluk Savaşı

Xandar olduğunu tahmin ettiğimiz gezegende olaylar gelişirken bu sırada Wakanda savaşı başlar. Burada ilginç bir şekilde uzun zamandır göremediğimiz War Machine‘i görüyoruz. Ayrıca Bruce’un fragman boyunca ilk kez Hulk’a dönüştüğünü de görüyoruz. Bruce’un Hulkavcısı zırhın içindeki kişi olduğu haberleri doğruysa muhtemelen savaş sırasında zırh hasar gördüğü için Hulk’a dönüşmek zorunda kalıyor.

Şaşkın Thor…

Başlardaki sahnelerden birinde Loki’nin bir gemi enkazı içinde Asgardlılar’ın cesetleri üstünde yürüdüğünü görmüştük. Muhtemelen aynı olay sırasında bilincini yitirip uzaya savrulan Thor, kendini yabancı bir gemide bir insan, üç insansı, bir yavru Ent ve bir adet süper rakunla karşı karşıya buluyor. Galaksinin Lanet Olası Koruyucuları da samimi bir şekilde Gökgürültüsü Tanrımızı selamlıyor.

 

Her ne kadar galaksinin farklı noktalarında herkes kendi savaşını veriyor olsa da kahramanlarımız Thanos’u yenebilmek için bir araya gelmek zorunda. Bu birlikteliği bu filmde mi yoksa devam filmi olan Infinity War Part II’de mi göreceğiz bilmiyoruz. Şimdilik biz de filmin çıkış tarihi olan Mayıs 2018′e odaklanmış durumdayız. Elimize yeni bilgiler geçtikçe paylaşmaya devam edeceğiz. O zamana kadar takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.