Makaleler

Marvel Sinematik Evreni ve Sonsuzluk Taşları Tarihçesi

Marvel elinde tuttuğu karakterlerle ortak bir sinematik evren oluşturmaya karar verdiğinde bu filmlerden ilki 2008 senesinde Iron Man olarak karşımıza çıkmıştı. Daha sonra sırasıyla bize Hulk, Thor ve Captain America karakterlerini tanıtan filmlerin ardından Avengers ekibinin bir araya geldiği ilk film 2012 senesinde vizyona girdi. Böylece sinematik evrenin ilk fazı bitip ikinci faza girilmişti.

Bir sonraki Avengers filmine kadar hem Iron Man, Thor, Captain America karakterlerinin devam filmleri gelirken ayrıca Guardians of the Galaxy ekibini tanıtan ilk film de araya sıkıştırıldı. Bu ekip ile beraber sinematik evrenin 2008’den beri inşa edilen arka planını oluşturan Sonsuzluk Taşları hakkında da bir sürü bilgi edinme şansımız olmuştu. İkinci fazın bitmesinin ardından bir sonraki Avengers filminin adı “Infinity War” (Sonsuzluk Savaşı) olacağı çok önceden açıklanmıştı. Peki, bu sonsuzluk taşları nedir ve bu taşlardan hangileri filmlerde gösterildi, bu yazıda bu sorulara yanıt vereceğiz.

İlgili Makaleler

Sonsuzluk Taşları

Sonsuzluk taşlarının yapımından sorumlu olan dört kozmik varlıktır. Bunlar “Death” (Ölüm), “Entropy” (Entropi), “Infinity” (Sonsuzluk) ve “Eternity” (Sınırsızlık) olarak isimleri bilinir. Eternity’nin amacı bir şeyler yaratmak iken oğlu Entropy bir şeyleri yok etmek amacıyla hareket eder. İkisinin arasında evrende süregelen bir denge oluşmuştur. Eternity’nin kızı Infinity ise evreni kaplayan tüm hacmi temsil eder. Dişi bir motifle kendisini gösteren Death ise diğer üç kozmik varlık ile rekabet halindedir. Evrendeki çürümeyi temsil eder. Galaksinin çoğu kısmında Deli Titan olarak bilinen, ona sadık askerlerinin ise Karanlık Lord diye andığı Thanos, aşık olduğu Death ile beraber tüm evreni kontrol etmek ister. Ölümü etkilemenin tek bir yolu vardır. O da sonsuzluk taşlarıdır.

Evrenin oluşumundan önce var olan altı tekil kuvvet vardır. Kozmik varlıklar bu altı kuvveti, sonsuzluk taşlarına dönüştürmüşlerdir. Evrenin birbirlerinden uzak köşelerine göndermişlerdir. Bu taşlar Uzay, Bilinç, Gerçeklik, Güç, Zaman ve Ruh’tur. Şimdi bu taşların güçlerine ve sırasıyla kimlerin eline geçtiğine bakalım.

Tesseract – Uzay Taşı

İlk olarak Thor filminin son sahnesinde karşımıza çıkan bu sonsuzluk taşı, küp şeklinde bir görünüme sahip bir taşıma kabının içerisindedir ve parlak mavi renktedir. Doğru kullanıldığında taşı kullanan kişi evrenin istediği noktasında kendisini bulabilir. Asırlar boyu Asgard gezegeninde saklı tutulan bu sonsuzluk taşını Kral Odin, Dünya’ya getirmiştir. Asgard halkının dünyaya yaptıkları bu yolculuk Viking efsanelerinde de kendisine yer bulmuştur.

Captain America: First Avenger filminde işlendiği üzere, İkinci Dünya Savaşı döneminde bu efsanelerin izini süren Nazi Özel Silahlar Departmanı olarak da bilinen HYDRA kumandanı Johann Schmidt Norveç’te Tønsberg kasabasında taşın yerini keşfeder ve onu yerinden çıkartır. Taşı Alp dağlarındaki HDYRA araştırma üssüne götüren kumandan orada bilim insanı Arnim Zola ile beraber taş üzerinde deneyler yapar ve ikisi taşın içindeki enerjiyi silahlara aktarmanın bir yolunu bulurlar. Nazi lideri Hitler’e de ihanet eden Johann Schmidt, yeni ismiyle Red Skull (Kızıl Kafataşı) dünyayı işgal etme planını hayata geçirir. Ama planı kısa sürede Captain America tarafından durdurulur ve taşın gerçek gücünü bilmeyen Red Skull kendisine uzayın başka bir noktasına geçit açar, ardından yanlışlıkla geçidin içerisine çekilir. Okyanusun diplerine düşen sonsuzluk taşını bulan kişi ise Stark Endüstrinin CEO’su Howard Stark olacaktır.

Thor’un, babası Odin tarafından dünyaya sürgün edilmesinin ardından insanlık uzayda yalnız olmadıklarını fark etmiştir. Bunun üzerine küresel güvenlikten sorumlu olan SHIELD organizasyonu ellerindeki ne işe yaradıklarını bilmedikleri bu sonsuzluk taşını daha derinlemesine araştırmaya karar verirler.

Avengers filminde Thor’un yenilgiye uğrattığı üvey kardeşi Loki, kendisine müttefik ararken dünyada bir sonsuzluk taşı olduğunu öğrenen ve o taşı gerçek kimliğini ortaya çıkartmadan ele geçirmek isteyen Thanos ile karşılaşır. Dünyayı işgal etmesi için Thanos, Loki’ye ona itaat edecek olan Chitauri ırkından oluşan ordusunu verir. Ayrıca beyin yıkama gücü olan Scelpter adı verdiği güçlü bir asayı da hediye eder.

Elindeki orduya ve asasının gücüne rağmen SHIELD lideri Nck Fury’nin ikna çabasıyla kurulan Iron Man, Thor, Captain America, Hulk, Hawkeye ve Black Widow’un yer aldığı Avengers ekibi New York’ta Loki’yi alt eder. Thor, üvey kardeşini Asgard’a geri götürür ve Tesseract da Asgard’ın güvenilir bekçisi Heimdall’a emanet edilir.

Scepter – Bilinç Taşı

Altın sarısı rengine sahip bu sonsuzluk taşının gücüyle karşısındaki kişinin iradesi kontrol altına alınabilir. Thanos bir Chitauri ritüel asasının içerisinde saklı tutulan sonsuzluk taşını ele geçirdiğinde tüm Chitauri ırkını ordusuna katmıştı. Bu orduyu ve taşın gücünü, dünyada Odin tarafından bırakılan başka bir sonsuzluk taşını ele geçirmek için Loki’ye emanet etmişti. Ama Avengers ekibi tüm planlarını bozduğu gibi elindeki taştan da olmuştu.

Organizasyon içerisine zamanında sızmış olan HYDRA üyelerinin darbesi sonucunda SHIELD parçalanınca bu sonsuzluk taşı da bilim insanı Wolfgang von Strucker’ın eline geçer. Sokovia’da bir araştırma üssüne götürülen taş üzerinde araştırmalar yapan HYDRA bilim insanları insanlar üzerinde deneyler yaparlar. Denek olarak da Sokovia’da yaşayan insanları kullanırlar. Gönüllerin neredeyse hepsi ölür, ama geriye kalan Maximoff ikizleri sıra dışı güçler kazanır. Pietro, aşırı hıza sahip bir bedene sahip olurken kız kardeşi Wanda çevresini manipüle edebilecek güçte zihinsel beceriler edinir.

Avengers: Age of Ultron filmine geldiğimizde ekip, HYDRA’ya karşı yapılan mücadeleyi uzun uğraşlar sonucunda kazanır. Ekibin kulesine götürülen gizemli asa üzerinde Tony Stark, yani Iron Man çalışmaya başlar. Thor, asayı güvenliği sebebiyle Asgard’a götürmeden önce asanın gizemlerini çözmek isteyen Iron Man, Hulk’ın bilim insanı kimliği olan Bruce Banner’ı da ikna eder. İkisi birlikte asanın içerisinde saklı bir yazılım keşfederler ve bu programı Ultron adını verdikleri bir yapay zekaya bağlarlar. İnsanlığı uzaydan gelecek tehlikelere karşı koruması amaçlanan Ultron, asıl tehlikenin insanlığın ta kendisi olduğunu düşünür ve Iron Man’in Demir Lejyon’una ait olan robotlarından kendisine bir beden meydana getirir. Ultron, asayı kırar ve ona bilinç kazandıran sonsuzluk taşıyla kendisine kusursuz bir beden arayışına çıkar. Sadece Afrika’nın Wakanda ülkesinde bulunan ve kırılmaz bir metal olan Vibranium’dan bol miktarda ele geçiren Ultron, sonsuzluk taşını ve vibranium metalini kullanarak Vision’ı meydana getirir. Ama Tony Stark’ın yapay zekâ programı JARVIS’in de izlerini taşıyan Vision, Avengers ekibinin yanında yer alır ve Ultron’u alt ederler.

Aether – Gerçeklik Taşı

Koyu kızıl bir sıvı içerisinde saklı bir şekilde karşımıza çıkan bu sonsuzluk taşı, simbiyotik bir özelliğe sahiptir. Gücünü kullanmak isteyen kişiyle sonsuzluk taşı birleşir ve taş, kişiye gerçekliği değiştirme kudreti verir. Bu güçle birlikte kişi evreni meydana getiren tüm fizik kurallarına karşı koyabilir.

Tek ışık kaynağının kara bir delik olduğu bir diyar olan Svartalfhem, Asgardlılar tarafından Karanlık Dünya olarak bilinir. Bu diyarda Karanlık Elfler yaşar. Dokuz Diyar’ın birbirine en yakın olduğu “Convergence” beş bin senede bir gerçekleşen bir olaydır. Karanlık elflerin lideri Malekith tam bu olay esnasında Aether’in gücünü açığa çıkartarak Dokuz Diyar’ın tamamını karanlığa mahkum etmek ister. Odin’in babası yani Thor’un büyükbabası olan Bor, zamanında Malekith ile savaşmak için ordusunun başına geçer ve Aether’i karanlık elflerden ele geçirmeyi başarır. Savaşı kaybeden Malekith yaralı bedenini iyileştirmek için asırlar sürecek bir uyku evresine girer. Tüm evrenin gerçeklik dokusunu değiştirebilecek kudretteki sonsuzluk taşının saklı olduğu sıvıyı Bor uzayın kimsenin onu bulamayacağı bilinmeyen bir bölgesine gönderir.

Beş bin sene sonrasında Thor’un dünyalı sevgilisi Jane Foster, Aether’in saklı tutulduğu bölgeye açılan bir geçit keşfeder ve merakına yenik düşerek Aether ile temas kurar. Sıvı halindeki Aether, Jane’in bedenine yerleşir ve sonsuzluk taşı onunla birleşir. Thor, Odin’in emriyle dünyaya döner ve Jane’i Asgard’a getirir. Malekith, Aether’in aktif hale geldiğini hissederek beş bin senenin ardından uykusundan uyanır. Asgard’a saldıran Malekith, Thor’un annesi Frigga’nın fedakarlığı ile Aether’i ele geçiremeden ordusuyla ayrılmak zorunda kalır.

Asgard’tan ayrılması yasak olan Thor’a, Aether’in etkisinden dolayı ölmek üzere olan Jane’i kurtarmak için Asgard’daki hücresinden çıkarttığı üvey kardeşi Loki yardım eder. Loki, Thor’u karanlık elflerin diyarı olan Svartalfhem’e gizli yollardan ulaştırır. Malekith ile tekrardan karşılaştıklarında karanlık elf, Jane’in bedeninden Aether’i çekip alır ve onu kendi bedeniyle birleştirir. Thor, yeni bir Convergence anında Aether’in gücüne başvurmadan önce Malekith’i dünyada yenmeyi başarır.

Asgardlılar, Aether’i uzayın derinliklerinde bir madenci kolonisi olan Knowhere’de büyük bir koleksiyonu ve müzesi olan Taneleer Tivan’a emanet ederler.

Orb – Güç Taşı

Mor renkte olan bu taşa sadece belirli kozmik bir güce sahip varlıklar dokunabilir. Maddeyi manipüle etme yeteneğine sahip Celestial adı verilen kozmik varlıklar, bu taşı evrende kendilerince adalet dağıtmak için kullanmışlardı. Ama taşa uzun süre kimse sahip olamıyordu. En sonunda Morag gezegeninde okyanusun derinliklerinde bir lahitte saklanmıştı taş.

Gezegenler arası bir suç organizasyonu olan Ravagers’ın bir üyesi olarak karşımıza çıkan Peter Quill, Morag’a yaptığı keşif esnasında taşı bulur. Taşı elinden çıkartmak isteyen Peter, Xandar gezegenine gider ama orada Kree milliyetçisi Ronan’ın da taşın peşinde olduğunu öğrenir. İçerisinde esasında bir sonsuzluk taşı olduğunu bilen Thanos, Orb’un peşindedir ve bu taşı ele geçirmek için Ronan’ı müttefiki olarak yanına alır. Ronan, Xandar ile Kree arasında gerçekleştirilen barıştan rahatsızdır ve taşın karşılığında Thanos’tan Xandar’ı yok etmesini istemektedir. Thanos’un kızı olarak yetiştirdiği Gamora, kelle avcıları Rocket Raccoon ve Groot ile suçlu Drax’ın, Peter Quill ile yolları kesişir.

Bir celestial’ın kellesinden kalma olan Knowhere’de Orb’u Koleksiyoncu Taneleer Tivan’a gösterirler ve ondan sonsuzluk taşlarının hikayesini öğrenirler. Tivan’ın kölesi ve yardımcısı konumunda olan Carina, Orb’a dokunmaya cesaret eder ve taşın gücünü açığa çıkartarak kendisini yok eder, o esnada da etrafa büyük bir enerji dalgası yayılır. Koleksiyoncunun müzesi taşın gücüyle paramparça olur.

Ailesinin intikamını almak isteyen Drax, herkesten habersiz Ronan’ı Knowhere’e çağırır, bu hatası yüzünden Ronan Orb’u ele geçirir. Orb’un bir sonsuzluk taşı olduğunu fark eden Ronan, Thanos’a ihanet eder ve Xandar’a kendisi bir saldırı düzenler.

Peter ve arkadaşlarının yardımıyla, Xandar gezegeni Ronan’ın istilasından kurtulur. Peter, Ronan’ı alt eder ve Orb’u ondan almayı başarır. Orb’a dokunduğunda ona uzun bir süre dokunabildiğini de fark eder ve bir Celestial kanı taşıdığı ortaya çıkar. Orb, Xandar’ın Nova Birliği’ne teslim edilir. Peter ve arkadaşları da Guardians of the Galaxy ismini alır.

Eye of Agamotto – Zaman Taşı

Evren’in haricinde başka boyutların olduğunu keşfeden ve o boyutlardan elde edilen enerjiyle büyü dediğimiz kavramı ortaya çıkartan Agamotto, dünyada Mistik Sanatların Üstatları’nı kurar ve diğer insanları da büyü konusunda eğitmeye başlar. Karanlık Boyut başta olmak üzere dünyaya büyük tehdit oluşturabilecek boyutlara karşı da Agamotto dünyanın üç farklı noktasına kalkan görevi görecek sığınak yapar. Büyük bilgi birikimi ve deneyimleri sonucunda bir sonsuzluk taşıyla karşılaşır ve onu Eye of Agamotto adı verdiği bir yadigarın içerisinde saklı tutar.

Doctor Strange filminde, mistik sanatların yeni öğrencisi Dr. Stephen Vincent Strange bu yadigarı eğitim gördüğü Kamar-Taj’da keşfeder ve onu kullanmayı öğrenir. Zamanı manipüle etme yeteneği sunduğu için doğanın dengesini bozacağına inandıklarından büyücü arkadaşları, Strange’e bu yadigarın gücüne başvurmaması konusunda tembih ederler. Ama Agamotto’nun sığınaklarından birinin yer aldığı Hong Kong’ta Strange, bizim evrene geçmek isteyen Karanlık Boyut’un hükümdarı Dormammu’yu alt etmek için yadigarı kullanır. Dormammu, kendi boyutuna geri döndükten sonra Strange yadigarı Kamar-Taj’a geri bırakır ve içerisinde bir sonsuzluk taşının saklı tutulduğunu öğrenir.

Ruh Taşı ve Sonsuzluk Savaşı

Asgard’da Uzay Taşı, Vision’ın zihninde Bilinç Taşı, Knowhere’de koleksiyoncunun elinde Gerçeklik Taşı, Xandar’da Güç Taşı ve Kamar-Taj’da Zaman Taşı’nın olduğu biliniyor. Ruh Taşı kaldı ortaya çıkmayan, Avengers’ın filmi öncesinde elimizde Thor: Ragnarok ve Black Panther filmleri var. Muhtemelen Black Panther’in memleketi Wakanda’da son taşı göreceğiz. Çünkü doğrudan bu film, Infinity War’a başlangıç hazırlayacak denilmekte.

Thanos, tüm sonsuzluk taşlarını eldivenine yerleştirip Ölüm’ü kendisine aşık etme ve onunla evrene hükmetme amacını gerçekleştirebilecek mi? Bunu 2019’da hep beraber öğreneceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.