İncelemeler

Ava’s Demon: Film Şeridi Gibi Çizgi Roman

Ava’s Demon, Michelle Czajkowski tarafından yaratılan ve haftalık olarak güncellenen bir webcomic yani internette yayınlanan çizgi roman. Michelle Czajkowski, Pixar ve Dreamworks gibi ünlü animasyon firmaları için çalışmış bir isim. 

Ava’s Demon‘ın hikayesini 15-22 yaşları arasındayken boş zaman uğraşısı olarak yazmış ancak webcomic olarak yayınlamaya 2012’de başlamış. Günümüzde devam etmekte olan hikaye her perşembe günü güncellenmekte ve en son 1682. bölüm yayınlanmış durumda. 1682 sayısı sizi korkutmasın çünkü her sayı aslında 1 panelden oluşuyor. Haftalık olarak da yaklaşık 10 panel ekleniyor hikayeye. Yaratıcının bu yolu seçmesindeki neden ise hikayesini aslında bir film taslağı olarak görmesi ve her panelde bir sahneyi çizmesi.

Hikaye Nasıl?

Hikayemize gelecek olursak. Olaylar gelecekte geçmektedir ancak içerdiği hafif bilim kurgu öğelerinin yanında fastastik yanı ağır basmaktadır. Ava isimli genç bir kız doğduğu andan itibaren bir ruh tarafından lanetlenmiştir ve bu ruh sürekli Ava’nın hayatını mahvetmekte hatta onu intihar etmeye teşvik etmektedir. Okuldan uzaklaştırma aldığı sırada sınıfındaki Odin isimli garip bir çocuğun, Maggie isimli bir kıza ettiği yardımdan dolaylı olarak faydalanarak gezegene yapılan bir saldırıdan kurtulmayı başarır. Ancak gezegenden kaçarken işler pek de Odin’in planladığı gibi gitmez ve gemileri kaza yapar. Bu kaza ile birlikte hikayenin asıl ilginç kısmı ortaya çıkar ve Ava içindeki şeytanı daha yakından tanımaya ve onun asıl amacını öğrenmeye başlar. Ayrıca hikayeye giren yeni karakterler de evren hakkında daha fazla bilgi ediniriz.

Çizim Tarzı…

Bu webcomic ile ilgili en çok hoşuma giden kısım ise çizim tarzı. Olabildiğince renkli ve orjinal bir tarza sahip Michelle Czajkowski. Her karakter için ayrı bir renk seçmiş durumda. Mesela Ava için çoğunlukla kırmızı ve turuncu tonları seçilmişken Maggie için  yeşil tonları seçilmiş. Bu renkler özellikle konuşma balonlarında belirgin bir şekilde görülebiliyor. Ayrıca çizim tarzı sayesinde de anlatılan fantastik hikayenin tüm canlılığını okurken hissedebiliyorsunuz. Bunun haricinde zaman zaman gif ve kısa videolarla da panellerinin etkisini artırıyor çizer.

Eğer okuyacak yeni ve farklı bir şeyler arıyorsanız Ava’s Demon‘u kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum. Tüm sayıları okuması en fazla 1-2 saatinizi alacaktır zaten. Şu linkten de bu güzel ve sürükleyici hikayeye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ekmeğimin Peşindeyim - Travellers Rest İlk Bakış

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu