Haberler

Uzaya İlk Kez Vikingler Çıkmış!

philae-banner

Hepimizin hatırlayacağı üzere geçtiğimiz Kasım ayında Philae adlı uzay modülü 67p adı verilen kuyruklu yıldıza inmiş ve kuyruklu yıldızın uzayda çıkardığı sesler de olmak üzere bir çok inceleme yapmıştı.

Bu incelemeler arasında en şaşırtıcı olan ise geçtiğimiz günlerde Rosetta Projesi biliminsanı Claudia Alexander tarafından yapıldı. Açıklamaya göre; 67p’dan alınan taş örnekleriyle Dünya üzerindeki metaller ve diğer taşlar karşılaştırılırken olağandışı bir bulgu saptanmış. Bu iddia ve bulgu, bilim dünyasını karıştıracak cinsten.

Kuyruklu yıldızdaki bir madenin, 8-11. yüzyıllar arasında Avrupa’da nam salan, Vikingler tarafından kullanılan Ulfberht Kılıçları‘nın yapımında kullanılan materyallerden birine benzemekte olduğu görülmüş.

mars-viking-resim

“Arkeoloji, antropoloji ve yıldızlararası iletişim” adlı kitabın yazarı Douglas A. Vakoch; “Kuyruklu yıldız ve Dünya üzerindeki taşların karşılaştırması yapıldığında ilginç bir gerçekle karşılaştık. Bu taşların yapısı, tarihin çeşitli zamanlarında kullanılan silah, yapı malzemeleri, günlük yaşam eşyaları gibi aletlerle birebir örtüşüyor. Bu aletlerden bir tanesi de Almanya’nın Hessich Oldendor şehrinin yakınındaki Weser Nehri’nde bulunmuş olan, 10. yüzyıldan kalma bir Ulfberht Kılıcı’dır. Karşılaştırma yapıldığında 67p’de bulunan bir metalin, Dünya’da işlenmemiş halde doğal kaynaklarda bulunmamasına rağmen bu kılıçta kullanılan alaşımın içerisinde bulunduğu keşfedilmiş,” diye açıkladı.

Bu keşif nedeniyle büyük şaşkınlık ve sevinç içerisinde olduğunu açıklayan Vakoch, incelemeyi diğer ülkelerde bulunmuş Ulfberht Kılıçları üzerinde de yaparak insanlık tarihinde hem büyük bir soru işareti hem de bambaşka bir keşif yarattığını söyledi.

Bu durum, Vikingler’in uzaya ilk çıkan topluluk olduğunu da bizlere gösteriyor. Muhtemelen bu olay bilim dünyasında da çokça tartışılacaktır.

Haberin detayları ve yapılan kapsamlı inceleme için buraya bakabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Doğadaki 5. Temel Kuvvet Kanıtlandı Mı?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. hıhı vikingler uzaya çıkmışlar yani o meteryali taşıyan meteor dünyaya düşmemiş tabi canım kesin böyle olmuştur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.