Haberler

Unutulmuş Diyarlar’ın Yaratıcısından Yeni Maceralar

forgotten-realms-banner

Unutulmuş Diyarlar’ın (Forgotten Realms) yaratıcısı Ed Greenwood, Wizards of the Coast’un başlattığı ve biz FRP oyuncularının maceralar yaratıp yayınlayabileceğimiz Dungeon Master’s Guild platformunu kullanarak her yıl Diyarlar’ın bir bölgesini tanıtan bir rehber ile birlikte dört adet macera yayınlayacağını duyurdu!

Sizlere daha önce Dungeon Master’s Guild programının nasıl hayata geçirildiğini anlatmıştık. Bu programı kullanıp kendi hazırladığımız maceraları bu platforma yükleyerek ister ücretsiz, ister ücretli seçenekleriyle yayınlabilecektik. Peki koskoca Unutulmuş Diyarlar’ın yaratıcısı neden şirketle çalışıp Wizards of the Coast damgasıyla resmi bir kitap çıkarmak yerine böyle bir şeye başvuruyor?

ed-greenwood

Hemen söyleyelim, Wizard of the Coast ile ilgili en büyük sıkıntılardan birisi, yazarların, editörlerin ve oyun tasarımcılarının şirketle bir türlü anlaşamaması. Ed Greenwood’a kalsa yüzlerce projesini derhal hayata geçirmek istemekte ancak teliflerin hepsini elinde bulunduran şirketimiz buna izin vermemektedir.

Ed Greenwood da yakın zamanda kurduğu The Ed Greenwood Group ile bu bariyerleri aşıyor. Ed Greenwood Grubu; hiçbir baskı altında kalmadan ellerindeki eserleri, oyun tasarımlarını ve maceraları rahatça yayınlamak isteyen pek çok meşhur yazarın oluşturduğu kolektif bir grup aslında. Marka olarak bu grubu kullanacak olan Ed amca, her yıl Diyarlar’ın fazla görülmemiş ya da az bilgi sahibi olduğumuz bir bölgesini bizlere tanıtacak geniş kapsamlı bir rehber kitabı hazırlayacak. Bu kitaplar, 90’lı yıllara damgasını vuran Volo’nun Rehberi (Volo’s Guide) kitap serilerinin konseptine birebir uyacak.

maxresdefault

Ayrıca Ed Greenwood, Unutulmuş Diyarlar ile birlikte ilk yarattığı karakterlerden biri olan Mirt’i yazacağı iki kısa kitapta kullanarak yine Diyarlar’ın az bilinen bir bölgesine gidecek ve o bölgeyi bize tanıtacak. Ve bu kitaplar ve maceralar yine Dungeon Master’s Guild platformu kullanarak biz FRP severlere sunulacak.

Mirt karakteri maalesef Türkçeye çevrilmiş kitaplarda karşımıza çıkmasa da oldukça meşhur bir karakterdir ve –bana soracak olursanız- Unutulmuş Diyarlar’da sonsuza kadar yaşamasını en çok istediğim bir avuç karakterden birisidir. Kendisi aslen Derinsu’lu (Waterdeep) olmakla birlikte girmediği kalıp kalmamıştır. Gençliğinde çok meşhur bir paralı asker olmuş, define avcılığı yapmış, parayı bulunca tefeciliğe başlamış, kaslı vücudu yerini yağlı ve göbekli bir fiziğe bırakmış ve Waterdeep şehrinin en tanındık simalarından biri haline gelmiştir, öyle ki zamanla şehrin yönetici konseyini oluşturan Maskeli Lordlar’dan biri olmayı başarmıştır. Her durumda espri yapıp tanrıların yüzüne yüzüne alay edebilen bir karakteri vardır. Kendisini diğer pek çok Diyar karakterimiz gibi Spellplague (büyüvebası) olayından sonra öldü sanmışken, Ed Greenwood bu karakteri 100 yıl sonra tekrar yaşama döndürmüş ve türlü arsızlıklar yapmasına müsaade etmiştir. Şimdi ise karakterimiz rehberlik işine soyunmuş ve bizleri Diyarlar’ın bilinmeyen yerlerine götürecek gibi gözüküyor!

MirtMirt_character

Kitapların ve maceraların resmi çıkış tarihi belli değil ama muhtemelen yıl sonuna doğru yayımlanmaları bekleniyor. Biz de takipçisi olacak ve yeni bilgiler geldiğinde sizlere ileteceğiz. O zamana kadar takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  İzmircon'a Gittik, Gördük, Yazdık - İzmircon 2015'in Ardından...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu