Haberler

Siz de Resmi Dungeons and Dragons ve Forgotten Realms Kitapları Yazın

dungeons-and-dragons-banner

Artık oyuncular da, oyun yöneticileri de resmi olarak Dungeons & Dragons 5th Edition içerikleri üretebilir, Forgotten Realms maceraları yazabilir hatta bu kitapları yayınlayabilirsiniz bile.

Wizards of the Coast, Dungeons & Dragons 5th Edition’ı Open Gaming License’a geçirdiğini duyurdu.

Wizards of the Coast, sadece Dungeons and Dragons 5th Edition kurallarını açmakla kalmadı aynı zamanda tüm içerik üreticilere de kaynak olabilecek “Dungeon Master Guild” web sayfasını açtı.

İlk olarak D&D 3rd Edition ile OGL’yi (Open Gaming License) başlatan Wizards of the Coast d20 kurallarını herkesin kendi oyunlarında ticari olarak kullanabilmesinin yolunu açmıştı. Uzun bir aranın ardından yayınlanan System Reference Document 5.0 (SRD5) ile bu yapı 5th Edition için de başlamış oldu. (SRD5 belgesine buradan ulaşabilirsiniz.)

dungeons-and-dragons

Dungeon Master Guild’e gelirsek; burada sadece Wizards of the Coast tarafından yayınlanan maceralar veya kitaplar yer almayacak. Siz de yazdığınız bir Forgotten Realms macerasını buraya yükleyip ücretsiz olarak paylaşabilir hatta istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Bu kitabı hazırlarken Forgotten Realms ve D&D 5th Edition’a ait tüm karakterleri, mekanları, yaratıkları ve özellikleri de kullanabilirsiniz. Satış yaparken satış ücretinin %50’sini Wizards of the Coast alıyor.

Bu olayın FRP dünyasında büyük bir etki yaratmasını bekliyoruz. D&D 3’ün OGL’ye geçmesinin ardından Pathfinder, Mutants & Masterminds, 13th Age gibi başarılı sistemler ortaya çıkmıştı. Belki de SRD5 kullanılarak ülkemizden çıkan bir sistem tüm dünyada en çok oynanan FRP yapılarından birini oluşturur.

Yaratma sırası sizde!

 

İlginizi Çekebilir  İlk FRP Sistemi Kitapları Original Dungeons and Dragons Setiyle Yeniden Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu