Haberler

Tutankhamun’un Hançerinin Dünya Dışından Olduğu Kanıtlandı

misir-firavun-tutankamun-banner

Çok kez bilimkurgusal konularla ve uzayla bağdaştırılan bir olgudur Mısır‘ın tarihi ve yapıları. Piramitleri uzaylılar mı yaptı, firavunlar güçlerini dünya dışı varlıklardan mı alıyorlardı gibi sorular çok kez ezoterik araştırmacılar tarafından soruluyor; zaman zaman da Stargate gibi bilimkurgu yapıtları da bu gizemli yapıya değiniyor. Mısır’ın gizemli tarihi de gitgide Stargate’in konusuna dönüşüyor.

Son ortaya çıkan bulgular ise bu düşünce mantığını iyice derinleştirir cinsten. Mısır firavunu Tutankhamun‘un hançerinin meteordan yapıldığı kesinleşti.

İngiliz arkeolog Howard Carter 1925’te mumyanın sargı bezleri arasında iki hançer bulmuştu.

Bunlardan birinin yapıldığı demir, paslanmamış olması ve o dönemde Mısır’da bu tarz metal işçiliğine ender rastlanması nedeniyle bilim insanlarını şaşırtmıştı.

tutankhamun-bicak

İtalyan ve Mısırlı araştırmacılar, hançere zarar vermemek için demire tam anlamıyla nüfüz etmeyen bir röntgen tekniğiyle metalin kimyasal yapısını incelediler.

Göktaşları ve gezegen bilimleri ile ilgili bilimsel bir dergi için araştırma sonuçlarını kaleme alan Daniela Comelli, içinde bulunan yüksek nikel oranının, hançerin göktaşı demirinden yapıldığını açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Araştırmacılar, demirdeki nikel ve kobalt oranlarının hançerin “bu dünyadan olmadığını” gösterdiğini belirttiler.

tutankhamun-lahit

Araştırmacılara göre eski Mısırlılar, süs eşyaları ve törenlerde kullanılan eşyaların üretiminde göktaşı demiri kulanmaya büyük önem verirlerdi.

Hançerin demiri de, Mısır’ın Kızıldeniz kıyısına düştüğü bilinen göktaşlarının kimyasal yapısıyla karşılaştırıldı ve içinde İskenderiye’nin 240 kilometre batısına düşen bir göktaşındakiyle çok benzer oranlarda nikel ve kobalt bulundu.

3300 yıldan fazla önce mumyalanan Tutankhamun’un hançerinin süslü bir altın sapı ve bir tarafında çiçek desenleri, tüyler resmedilmiş olan altından bir kını bulunuyor.

tutankhamun-bicak2

Tutankhamun kimdi?

Çocuk kral diye de anılan Tutankhamun, Antik Mısır’ın 18. hanedanındandı.

Howard Carter’ın 1922’de bulduğu mezarının hiç bozulmamış olmasıyla dikkat çekmişti.

Öldüğünde yaklaşık 17 yaşında olan Tutankhamun’un gerçek ölüm nedeni hâlâ bir sır. Öldürülmüş veya av sırasında aldığı bir yaradan ölmüş olabileceği düşünülüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  SFX Türkiye Şubat Sayısı Raflardaki Yerini Aldı!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öyle bi yazmışsınız ki sanki uzaylılar yaptı getirdi. Düşen göktaşını dövüp yapmışlar işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.