Haberler

Türkiye’de Paniğe Neden Olan Işıklı Cisimler Starlink Uyduları Çıktı

Dün gece Türkiye‘de gökyüzünde gözlemlenen ışıklı cisimler dizisi ortalığı karıştırdı. Paniğe neden olan ışıklar sosyal medyanın gündemine otururken, bu görüntünün Elon Musk‘ın işi olduğu ortaya çıktı.

Roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, “Yıldız Savaşları Günü” olarak kutlanan 4 Mayıs‘ta, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 iletişim uydusunu uzaya göndermişti. Türkiye’de dün gece gökyüzünde beliren ışıklı cisimler paniğe neden oldu. Sosyal medyanın da gündemine oturan parlamaların işte bu Starlink Leo uyduları olduğu açıklandı.

Twitter hesabından bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gece saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki ışıklı cisimlerin Starlink Leo Uyduları Güneş Panelleri‘nden kaynaklandığını yazdı.

Bakan Varank, “Antalya Bakırlıtepe Tübitak Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen Kuzey-Batı ufkunda görüntülenen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlaması.” açıklamasıyla şu fotoğrafı paylaştı.

Öte yandan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) de görüntüledikleri Starlink uydularının fotoğrafını Twitter hesabından yayınladı. TUG paylaşımına şu notu düştü:

“Starlink Uydu Ağı Projesi kapsamında zaman içerisinde Yer çevresindeki LEO yörüngelere yapay uydular yerleştirilmektedir. Bu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamalar ise zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebilmektedir.

Böyle bir parlama bu gece (6 Mayıs 2021) TSİ 22:05’te TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde (TUG) bulunan Tüm Gökyüzü Kamerası ile görüntülenmiştir. TUG Bakırlıtepe yerleşkesi 2500 m rakıma sahip, atmosfer koşulları oldukça iyi olan dünyanın sayılı gözlemevi yerleşkelerindendir.

Resim alındığında gökyüzünde yaygın bulutlar olmasına rağmen Starlink uyduları yüksek parlaklıkları nedeniyle Kuzey-Batı ufkunda görüntülenebilmiştir. Not: Görüntü balık gözü lens ile alındığından ufuklara inildikçe görüntüde sıkışma olduğu unutulmamalıdır.”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.