Haberler

Türk Astronotu Uzay’a SpaceX Götürecek

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Türk astronotun seçilme ve uzaya gönderilme sürecine ilişkin, “Türk astronot uzayda bir hafta kalacak. Bir kadın ve bir erkeğe eğitim verilecek,” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bir Türk vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz,” sözleriyle duyurduğu Türkiye’nin uzay yolculuğunun detaylarını Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım açıkladı.

Türkiye Gazetesi’ne konuşan Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu kapsamında hazırlıkların tamamlandığını belirterek şunları dile getirdi;

2023’te gidilecek. Bir kişi göndereceğiz ama İki kişi eğitim alacak. Hastalanır ya da herhangi bir şey olabilir o yüzden yedekli olacak. Bir kadın bir erkek gönderilecek. Eğitimde alınan sonuçlara göre bir kişi gidecek. Bizim bir tercihimiz olmayacak.

SpaceX Götürecek

Bir ön eleme yaptıktan sonra isimlerin SpaceX’e bildirileceğini ifade eden Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü;

SpaceX’in şu anda kapsülü gidiyor ama NASA birçok firmaya astronot eğitimi konusunda yetki verdi. Biz de en avantajlı imkânları sağlayanla anlaştık. Henüz imzayı atmadık ama birkaç gün içerisinde imzayı da atacağız. NASA’nın kontrolünde olan bir süreçle gidilecek. Astronotumuzun, uluslararası uzay istasyonunda 1 hafta kalmasını hedefliyoruz.

Uzayda Deney

Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonundaki deneylerin nasıl tespit edileceğini de şöyle anlattı:

Bizim belirlemiş olduğumuz bazı kriterler var. TÜBİTAK, bu kriterler üzerinden 1 hafta içinde çağrıya çıkacak. Bu çağrı, bilim camiasına yapılacak. ‘Benim yer çekimsiz ortamda yapmak istediğim deney var’ iddiasında olanlar müracaat edebilecekler. Onlar arasından üç veya dördünü seçerek, gidecek olan uzay yolcumuza bunları orada yaptıracağız.

SpaceX’le İşbirliği Yapılıyor

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Uzay görevi için ilk maliyet hesaplarının da bu dönemde yapıldığını anlatan Lokman Kuzu, ‘Görevin maliyeti biraz değişken. 10 günlük ve 30 günlük görevlere göre maliyet de değişiyor. Ancak yapılacak görevin şu an için yaklaşık maliyeti 70 milyon dolar civarında olduğunu söyleyebilirim’ ifadelerini kullandı.

Uzaya Gidecek Türk Vatandaşı İçin Aranan Şartlar

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) tarafından açıklanan şartlara göre 2023’te yapılacak Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için seçilecek adaylarda aranacak şartlar şöyle:

  • Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük olma şartı aranacak.
  • Mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek.
  • Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogram ağırlığa sahip olması gerekecek. Ayrıca oturma bol uzunluğu için üst sınır 101.3 santimetre belirlenmiş.
  • Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak. Ayrıca kan basıncından psikolojik bozukluklara kadar detaylı sağlık kontrolleri istenecek.
  • Erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olmasına bakılacak.
  • Başvurular 23 Haziran akşamına kadar yapılabilecek.
Kaynak: DW

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.