Haberler

Milyarderlerin Uzay Yarışı Dünya’nın Geleceğini Mahvedebilir

Milyarder iş insanları Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson, sırasıyla kurdukları SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic adlı şirketlerle teknolojide yeni bir çağ atlayarak turizmi uzaya taşıdı. Ancak, uluslararası bir bilim insanı ekibi tarafından yapılan çalışma, uzay turizmine artan ilginin gezegenimizin geleceğini tehdit ettiğini gösterdi.

Roket fırlatmalarından kaynaklanan emisyonlarından ozon tabakasının yeniden delinmesine yol açabileceği belirtildi.

Earth’s Future adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni bir çalışma milyarderlerin uzay turizmi yarışının ozon tabakasının yeniden delinmesine yol açabileceğini buldu.

London College Üniversitesi (UCL), Cambridge Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar, roket fırlatmalarının etkisini hesaplamak için üç boyutlu bir model geliştirdi.

500 Kat Daha Zararlı

Ekip, roketlerin yaydığı siyah karbon parçacıklarının atmosferde ısıyı tutmada etkili diğer tüm kaynaklarından neredeyse 500 kat daha zararlı buldu. Ayrıca, çalışma uzay turizmindeki mevcut büyüme eğilimlerinin, Kuzey Kutbu’ndaki üst stratosferik ozon tabakasının yok olmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, katı yakıtlı roketlerden ve geri dönen uzay aracının ozon tabakasını ısıtmasının özellikle gezegenimize zarar vereceğini söyledi.

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Eloise Maraisi, “Roket fırlatmalarından kaynaklanan emisyonları, uçak endüstrisinden kaynaklanan sera gazı ve hava kirletici emisyonlarla karşılaştırdık.

Roket fırlatmalarının oluşturduğu karbon parçacıkları, uçaklara ve diğer Dünya’ya bağlı kaynaklara göre çok daha büyük bir iklim etkisine sahip” açıklamasını yaptı.

Montreal Protokolü Hakkında

Öte yandan, 1987’de kabul edilen Montreal Protokolü ile uygulanan ozon tabakasını incelten maddelere yönelik küresel yasak, en başarılı uluslararası çevre politikası müdahalelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Araştırmanın ortak yazarı Dr. Robert Ryan, “Montreal Protokolü sonrası güçlü ozon iyileşmesi gösteren atmosferin tek kısmı üst stratosferdir ve roket emisyonlarının etkisinin en çok vuracağı yer tam da burasıdır. Bu büyüklükteki değişiklikler ozon iyileşmesinin ilerlemesini tehdit ediyor” dedi.

Kaynak: NTV

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.