Sinema Haberleri

WEIRD: The Al Yankovic Story, Daniel Radcliffe ile Geliyor

Parodi şarkıları ve tuhaflıklarıyla ünlü Weird Al, yaşadığı tuhaflıkları anlatacağı WEIRD: The Al Yankovic Story filmi için tuhaf bir seçim yaptı. Filmde kendisini, kendisine hiç benzemeyen Daniel Radcliffe‘in canlandırmasını tercih etti.

Var olan şarkıların sözlerini değiştirerek parodi şarkı yazma fikrini ortaya atan ilk kişi Weird Al yani Tuhaf Al değildi. Fakat internetin olmadığı dönemlerde yalnızca parodi şarkılar yaparak albüm çıkaran ve ünlü olmayı başaran ilk kişi o oldu. Uzun kıvırcık saçları, renkli kıyafetleri, kocaman gözlükleri ve akordeonu ile Al gerçekten de tuhaf görünüyordu.

Herkes ondan Weird Al diye bahsetmeye başladı. O da bu ismi gururla kabul etti.

2013’te Funny or Die, 5 Grammy Ödülü sahibi müzisyenin hayatı hakkında bir fragman çekmişti. Komiklik olsun diye çektikleri videoda Weird Al’i Breaking Bad‘de Jesse’yi canlandıran Aaron Paul oynamıştı. Eğlenceli videoda Olivia Wilde, Gary Cole, Mary Steenburgen ve Patton Oswalt gibi ünlü isimler de yer almıştı. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Fragman seyircilerini güldürmeyi başarmış, iyi yorumlar almıştı. Fakat WEIRD: The Al Yankovic filmini çekme fikri bu videonun başarısından ötürü ortaya çıkmadı. Videonun yönetmenliğini yapan Eric Appel, kendi hayat hikayesini anlatan Yankovic’ten çok etkilenmiş. Herkesin onun dilinden onun tuhaf anılarını dinlemesi gerektiğini düşünmüş. Bu konuda Appel’a katılmadan edemiyoruz. Zira biz de ne zaman Yankovic’in bir anısını anlattığı bir klibe denk gelsek anlattıklarını gülerek dinliyorduk.

Appel bu tuhaflıkları bir araya getirip bir filmde ölümsüzleştirmek istemiş. Fakat filmdeki olaylar Al’in anlatımıyla Al’in hayatı hakkında olacak. Yani film gerçeklere karşı biraz esnek davranıp çok da gerçek olmayan sahnelere de yer verebilir.

Weird Al’in Tuhaf Anıları

Weird Al’in müzik kariyeri radyoda dinlediği Dr. Demento‘nun liselerini ziyaretiyle başlıyor. Kendi şarkılarından birini bir kasete koyarak ünlü radyocuya veriyor. O dönem lisedeki arkadaşları onu biraz da aşağılayarak ve dışlayarak kendisinden “tuhaf” diye bahsediyorlar. Al, bunun kendisine yakışan bir isim olduğunu düşünerek lakap olarak gururla kullanmaya başlıyor.

Dr. Demento, kasetteki şarkıları komik buluyor ve tanıdığı bazı kişilere de dinletiyor. Sonuç olarak Weird Al’i çağırıp bazı kişiler ile tanıştırmaya karar veriyor. Al’in tuhaf kariyeri de böyle başlıyor.

Şarkıları o kadar beğeniliyor ve destek alıyor ki Al kendini bir noktada Michael Jackson ile birlikte bir şarkıya imza atarken buluyor. Bunun onun için gerçek dışı bir deneyim olduğunu vurguluyor. Zira şarkılarını yayınlayabilmek için telif hakkına sahip kişiden bizzat onay alması gerekiyormuş. Jackson’ın Beat It melodisinin üzerine kendi yazdığı sözleri söylemek için Michael Jackson’ı bu tuhaf çocukla ortak bir şarkı çıkarmaya ikna etmeleri gerekmiş.

Parodi şarkıların doğası gereği içinde bir dalga geçme unsuru da vardır. Weird Al, Michael Jackson’a onunla dalga geçmediği, çok büyük saygı duyduğunu söylemiş. Bu şekilde en ünlü şarkısı Eat It için izin almayı başarmış. Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz. Fakat Lady Gaga’yı aşağıdaki şarkısı için nasıl ikna ettiği gerçekten merak konusu.

YouTube player

WEIRD: The Al Yankovic Story

Film büyük oranda Funny or Die’ın yayınladığı parodi fragmanı esas alacak kendisine. Yankovic’in hayatının birçok farklı yönüne tanık olacağız. Film müzisyenin bir anda ünlü olması, diğer ünlüler ve seyircileriyle olan ilişkisi gibi konulara odaklanacak.

Weird Al beni rızam dışında oturtup bana hayat hikayesini anlattı. Anlattığı hiçbir şeye inanmadım. Fakat anlattıklarının filmini yapmak zorundaydım.

Eric Appel

Filmi, fragmanın da yönetmenliğini yapan Eric Appel yönetecek. Senaryoyu ise Weird Al kendisi yazacak.

1989’da UHF filmim çıktığında hayranlarıma çok önemli bir yemin etmiştim. Hiç şaşmadan, her 33 yılda bir, uzun metrajlı bir film yapacağımı söylemiştim. Plana uyduğumuzu söylemekten memnuniyet duyuyorum. Ayrıca Daniel Radcliffe’in filmde beni canlandıracak olmasından ötürü çok heyecanlıyım. Gelecek nesillerin Radcliffe’i bu rolüyle anacaklarından hiç şüphem yok.

Weird Al Yankovic

WEIRD: The Al Yankovic Story için bir çıkış tarihi yok. Ancak filmin çekimleri Los Angeles’ta Şubat ayında başlayacak. Hazır olduğunda da filmi The Roku Channel üzerinden izleyebileceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Tolkien Filminin İlk Fragmanı Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.