Dizi Haberleri

Harry Potter Dizisi Ölüm Yadigarları Filminin Boşluğunu Kapatabilir

Harry Potter filmlerinin farklı kurgusu nedeniyle üzülen hayranlar, dizi sayesinde kitaba daha çok bağlı olan bir adaptasyon görebilirler.

Harry Potter filmleri kitaptaki karakterleri ve kitabın dünyasını popüler kültür alanında önemli bir yere getirdi. Ancak film içerisindeki kritik anlarda yaşanan sorunlar dizi sayesinde büyük ölçüde çözülebilir. Daniel Radcliffe‘in genç bir büyücü olan Harry’i canlandırdığı film zamanında büyük bir başarı elde etmişti. Hatta bu başarı Fantastik Canavarlar film serisinin gelmesi, Universal stüdyolarında özel bir alanın ayrılması ve Hogwarts Legacy oyununun yapılması gibi durumlara öncülük etti. Bununla beraber, filmler orijinal sahnelerin değiştirilmesi ve bir noktada olay örgüsünün farklılaşmasıyla aklımıza kazındı.

Harry Potter filmleri, genç ve yetim bir büyücünün Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘na kaydolması, arkadaşlarıyla olan maceraları ve karanlık büyücü Lord Voldemort‘a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Uyarlamalarda ; Hogwarts Kalesi’nin karla kaplı kuleleri, John Williams‘ın yükselen müziği, Weasley’nin rahat ve köhne evini gördük. Bu kitap okuyucularının zihninde canlandırdığı evrenle mükemmel bir şekilde eşleşiyordu. Ancak bazı yerlerde roman ve film arasında uyuşmazlıklar meydana geldi. Yaklaşan dizinin bunu düzelteceğini umuyoruz.

Voldemort’un Ölüm Sahnesi Mahvoldu

Kitap ve film arasında en büyük uyuşmazlık, Ölüm Yadigarları Bölüm 2 sırasında Lord Voldemort’un ölüm sahnesi oldu. Ateş Kadehi filminde Karanlık Lord’un dönüşü sonrası, Harry ve Voldemort arasında bir son düello bekliyorduk. Dolayısıyla Voldemort sonunda öldüğünde ve Harry onu yenmek için kendini feda etmeye çalıştığında bu, büyük bir andı. Ancak Voldemort’un küle dönüşerek yok olma şekli kitapla hiçbir şekilde uyuşmuyordu. Öldürücü lanetlerin işleyiş sürecinde birinin devrilerek ölmesi gerekiyordu. Ancak Voldemort’un ölümü için daha çok görselliğe önem verme söz konusuydu.

Voldemort’un ölümünün bu şekilde sunulması filmdeki temanın işleniş biçimiyle örtüşmediği için hikayeye zarar verdi. Romanlarda kötü karakterin bir anda ortaya çıkıp sonradan ortadan kaybolması mantıklı değildi. Kötü karakterin herkes gibi ölmesi daha anlamlı bir sondu. Voldemort hayatı boyunca ölümsüz olmaya çalışmıştı. Hatta Avada Kedavra lanetini kullanarak ruhunu parçalarına ayırmıştı. Çabalarının sonuçsuz kalması ve sıradan bir ölümlü gibi ölmesi güzel bir sondu. Onun cansız bedenini filmde görmek, ölümsüzlük hayalinin yalnızca bir yanılsama olduğunu gösterebilirdi.

Dizi Nasıl Filmin Final Anını Düzeltebilir?

Harry Potter kitaplarının bir uyarlaması olan bu dizide güzel bir son görebiliriz. Dizinin kitaplara sadık kalma ihtimali, filmlere göre daha yüksek. Dizinin Voldemort’un ölümsüzlük arayışı, Hortkuluklar ile ilgili bilgiler ve Ölüm Yadigarları ile Harry’nin yüzleşmesini derinlemesine incelemesini bekliyoruz. Ayrıca dizinin kitapların içeriğini anlatmak için daha fazla zamanı olacak. USA Today, HBO Max’in içerik sorumlusu Casey Bloys‘un bir basın etkinliğine konuştuğunu belirtti. Casey Bloys şunları söyledi:

Dizi, hayranların tüm bu yıllar boyunca okumaktan keyif aldığı ikonik kitapların her birini derinlemesine inceleyebilecek. Dünyanın daha önce hiç görmediği şekillerde daha derinlemesine hikayeler anlatmak için gerçekten zamanımız var.

Dizinin yapımcılığını üstlenen David Heyman ise dizinin çekimlerinin “ilk günlerinde” olduğunu belirtti. Total Film’e konuşan Heyman şunları söyledi:

Yazmaya başlaması için bir yazar bile tutmadık. Biraz erken. Ama umarım çok özel bir şey olur ve bize kitapları görme ve kitapları daha derinlemesine inceleyen bir diziden keyif alma fırsatı verir.

Yazar J.K. Rowling ve edebiyat temsilcisi Nail Blair serinin baş yapımcılığını üstlenmektedir. Bu da yine kitapların verdiği mesajları ve hikayenin gidişatını dizide daha iyi uyarlayacaklarını belli etmektedir. Voldemort’un ölümü onun ölümsüzlük konusunda başarısız olduğunu bizlere göstermekteydi. Bunun yerine zafer kazanan, ölümden dönen Harry’di çünkü sevginin ve fedakarlığın gücünü anlayan kişi oydu. Yani Harry Potter dizisinin bizlere bu mesajı verme şansı var ve umarım bu olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.