Sinema Haberleri

Walter Tevis’in Mockingbird Romanı Film Oluyor

The Queen’s Gambit dizisi ve The Man Who Fell to Earth uyarlamalarının ardından Walter Tevis‘in Alaycı Kuş (Mockingbird) romanı da film oluyor.

Walter Tevis romanlarına ilginin arttığı bir dönemdeyiz. Netflix, The Queen’s Gambit ile muhteşem bir iş çıkarmıştı. Ardından yazarın Dünya’ya Düşen Adam adlı bilimkurgu romanından uyarlanan, David Bowie’nin başrolünde olduğu The Man Who Fell to Earth filminin devamını anlatacak bir dizi için hazırlıklar başladı. Hatta dizi 24 Nisan’da geliyor.

Bu esnada İthaki yayınları da yazarın romanlarını Türkçeye çevirmeye başlamıştı. Vezir Gambiti ve Dünya’ya Düşen Adam romanlarını Alaycı Kuş romanı takip etmişti. Biz de romanı okumuş, beğenmiş ve tam kitap kulübünde tartışmalık bir roman diye düşünmüştük. İnceleme yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Mockingbird yani Alaycı Kuş, başka canlıların seslerini taklit ederek onlarla alay eden bir kuş türü. Bu romanda da gelişmiş bir toplumun, işleyen bir düzenin ve hiçbir derdi olmayan toplumun taklit edilişini görüyoruz. Halbuki aslında ortada çürümüş bir sistemin içinde yalnız bırakılmış, intihara meyilli insanlar var. Bu sözde gelişmiş toplumda okuma yazma bilen tek bir kişi dahi yok. Yani en azından yoktu, Paul Bentley’e dek.

Alaycı Kuş nüfusu azalmakta olan insanların çevresine parmaklıklar çekmiş distopik bir düzeni anlatıyor. Kimsenin kimseye sevgi gösteremediği, elini tutamadığı, hatta gözüne bakamadığı New York’ta okumayı öğrenen Bentley’i büyük bir şok bekliyor. Zira eski dönemlerden kalma romanlar ve filmlerde insanlar el ele tutuşmaktan çok daha kişisel alanı hiçe sayan şeyler yapıyorlar. Eskilerin cüret ettikleri hareketler mahremiyetine önem veren bu toplumda artık kabul dahi edilemez. Hatta yasak. Ancak bu kitapları okuyana dek Bentley’nin de bu yasakla bir alıp veremediği yoktu.

Searchlight Pictures‘ın hazırladığı filmin yönetmenliğini Alma Har’el yapacak. Har’el bu romanı uyarlayacak olmaktan ötürü çok mutlu olduğunu söylüyor. Nitekim romanın gençlik döneminde onun hayatınında büyük bir etkisi olmuş. Filmin yapımcıları arasında The Nightmare Alley‘nin de yapımcılığını üstlenen J. Miles Dale de var.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Döngü’den Hikayeler’in Yazarı ve Çizeri Simon Stalenhag'dan Yeni Macera - Sanal Ülke

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.