Edebiyat

Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve 1984 Geleneğinde, Çarpıcı Bir Distopya: Alaycı Kuş

Vezir Gambiti ve Dünya’ya Düşen Adam’ın yazarı Walter Tevis‘in Nebula En İyi Roman Ödülü adayı romanı Alaycı Kuş, İthaki Yayınları ile okurlarla buluştu.

Bilimkurgunun özünü çok iyi kavramış, çağının hem en asi hem de en yumuşak başlı yazarlarından biri olan Walter Tevis, Alaycı Kuş‘ta istikrar, düzen, mutluluk gibi maskelerin altına saklanmayan, dehşetli ve melankolik bir distopyayı önümüze getiriyor.

“New York Adeta Bir Mezarlık. Empire State Binası Da Onun Mezar Taşı”

Kaçınılmaz sonuyla uzlaşan insanlığın ağıtı niteliğindeki Alaycı Kuş‘un konusu şöyle:

Gelecek, insan nüfusunun fazlasıyla azaldığı, var olan insanların da ilaçlar sayesinde intihardan uzak durduğu, robotların ve teknolojinin hegemonyasında, kasvetli, postapokaliptik bir yer. Bu dünyada ne
sanat, ne kitap ne de yeni doğan çocuklar var. Öyle bir dünya ki insanlar yaşamaktansa diri diri yanmayı yeğliyor.

Ancak üç kişi sayesinde bir umut ışığı belirecekti: Ölmek isteyen ama yazılımı gereği kendini öldüremeyen, dünyanın hâkimi, yaratılan en kusursuz makine, robot Spofforth; kendi kendine okumayı öğrenerek büyük bir suç işleyen Paul; düzenin dayattığı ilaçlardan kaçan Mary Lou.

İnsanlığın kederinin en karanlık kuytularında, sevginin mümkün olmadığı bir dünyada umut etme cesareti gösteren Mary Lou ile Paul’ün yolları, Spofforth’ın ikilemleri yüzünden hiç ummadıkları bir biçimde çatallanacak ve insanlığın kaderini değiştirecekti.

“Alaycı Kuş, merkezine aldığı konu ve okumanın yeniden keşfine verdiği önemle, Fahrenheit 451’in gayri resmi bir devam kitabı gibi.”
– San Francisco Chronicle

“Bilgisayarlaşmanın tehlikesine dair pek çok kitap okudum ama hiçbiri Alaycı Kuş kadar beni sarsmadı. İnsanların okuma yetisini, daha da kötüsü okuma hevesini kaybetme olasılığı fazlasıyla muhtemel. Çok iyi yazılmış, çok iyi bir kitap!” – Anne McCaffrey

Jonathan Lethem’ın önsözüyle basılan 280 sayfalık eseri Cihan Karamancı Türkçeye çevirdi.

Keyifle okuyun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  2021 Nebula Ödülleri Finalistleri Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.