Sinema Haberleri

Pennywise’ın Yeni Görünüşüne Merhaba Deyin – Kendisine Yakından Bir Baktık

pennywise-it-banner

Stephen King‘in eskimeyen romanı IT, insanları korkutmak ve yeni neslin kalbine korku salmak için yeniden beyazperdeye yansıtılacak. Şeytani palyaço Pennywise‘ın yeni hali de tam anlamıyla görücüye çıktı.

Stephen King sağ olsun, bir dönemin gençleri ve çocukları hayatlarını palyaçolardan korkarak geçirdi. Gerçi şimdi geriye çekilip bir düşünüldüğünde suratında bembeyaz maske, renkli kıyafetler, şapşal hareketler, kırmızı bir burun ile palyaçolar çok da sevimli gözükmüyor.

Yeni Pennywise’ı, Bill Skarsgard canlandıracak. İsveçli bu genç oyuncuyu yakın markaja almak gerek. Son dönemdeki yapımlardaki performansıyla dikkat çeken Skarsgard, Pennywise rolüyle patlama yapabilir. Bunun arkasında da prodüksiyon ekibinin başarılı çalışması yatıyor.

Bu arada söylemeden geçmek istemiyorum. Yazıda bolca Pennywise görseli kullanacağım. O yüzden palyaçolardan korkuyorsanız yazıya bakmayın derim. Sonra “Vay efendim, Frpnet yüzünden bu gece kabus gördüm,” demeyiniz.

Yeniden Korkmak İstiyoruz!

pennywise-gorsel

Korkmak da bir his ve ne kadar beğenmeseniz de insan vücudunun buna biraz olsun ihtiyacı var. Ekrana çıkan “böcürtmeli” yaratıklardan bahsetmiyorum. Dünyadışı bir varlığın ensenizde bıraktığı ürpertiden bahsediyorum. Yeni Pennywise’ın bakışları ve kostümü bunu yansıtıyor gibi gözüküyor.

Prodüksiyon ekibi IT‘in yeniden uyarlamasını çok ciddiye alıyor olmalılar. Sırf Pennywise’ın yeni görünümü için Emmy ödüllü Janie Bryant (Deadwood, Mad Men) ile çalışma kararı almışlar. Kostüm de şimdi bu işin hakkını veriyor gibi. (Burada daha aydınlık hali de mevcut)

pennywise-it-resim

Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekirse Tim Curry‘nin resmettiği Pennywise’ın daha renkli bir kostüme sahip olduğunu söylemem gerek. Ama bu da zaten çocukların ruhlarından beslenen bir yaratığın gerek duyduğu bir kostüm değil mi? Bu açıdan ele alındığında kadim yaratığın tercih ettiği kostüm, çocukları kandırmak için fazlasıyla yerinde bir seçim. Bu seferki daha karanlık duruyor.

Yeni Pennywise’ın kostümünde 16. yy havasını çabucak yakalayabiliyorsunuz. Fırfırlı boyunluk bir anda sizi Elizabeth dönemine götürüyor. Kostümün el ve ayak kısmındaki eklentilerle de aynı dönemin havasını üzerine ekleyince gerçekten de karşınızda zamansız bir iblis olduğunu görüyorsunuz.

Joseph Grimaldi tarafından 1810 yılında çizilmiş bir Harlequin tiplemesi.
Joseph Grimaldi tarafından 1810 yılında çizilmiş bir Harlequin tiplemesi.

Bu fikri pek değerli arkadaşım Özlem Güner’e paylaşınca, bana kitaptan bir hatırlatma yaptı. Eğer kitabı okuduysanız ve IT hikayesine biraz hakimseniz 1950’li yıllarda Pennywise’ın saldırısına uğrayıp hayatta kalanlardan biri olan Mike Hanlon‘ın bu kadim iblisi araştırdığını hatırlayacaksınız. Geçmişe doğru yaptığı araştırmada Pennywise’ın ilk kez 1715 yılında ortaya çıktığını keşfetmişti.

pennywise-the-clown

16. yy dönemine çok yaklaşamıyor ama tahminimize göre Pennywise’ın geçmişine ve hatta ilk çıkış tarihine ilişkin bazı görüntülerle karşılaşabiliriz. Üzerindeki kıyafetlerin sebebi de bu olabilir. Zaten dönemin palyaço (Jester, Clown, Harlequin) tiplemelerine baktığımızda kıyafetlerinin ve makyajlarının yeni Pennywise’a çok benzediğini göreceksiniz.

Yeni kostüm biraz karanlık olsa da ayakkabılarındaki kırmızı hatlar ve koyu kırmızı ponponları fark etmişinizdir. Biraz olsun renge ihtiyacı olan kostümü ayakkabılar ve makyajla tamamlamışlar.

Palyaço Burnu Nerede?

it-tim-cury-pennywise

Tim Curry, yapı itibariyle grotestk yüz hatlarına sahip. Şimdilerde bile oynadığı rollere baktığınızda hafif uçuk kaçık hatta deyim yerindeyse “creepy guy” rollerini güzel üstleniyor. İlk Pennywise’ın hafif makyajı ve pofuduk burnunu düşündüğünüzde ortaya korkunç bir tablo çıkıyordu. Skarsgard ise duruşuyla açıkçası korkunçtan ziyade ürkünç gözüküyor.

Elbette film vizyona girmeden, Skarsgard’ın nasıl bir performans sergileyeceğini bilemeyiz. Öte yandan üzerindeki kül grisi kostüm ve yeni makyajıyla Tim Curry’den daha korkunç gözükmüyor. Makyajına baktığımızda pofuduk burnun gittiğini görüyoruz. Yüzü doldurmak için fazladan göz üzerine çizgiler çekilmiş.

pennywise-gorsel-karsilastirma

Pofuduk burun yerineyse daha önce yukarıda bahsettiğim üzere ayakkabıya ponponlar eklemişler. Ayrıca kostüm üzerinde de ponponlardan bolca kullanılmış. Bana korkunç olmaktan çok komik durmuş gibi geliyor.

Şu haliyle Skarsgard’ın çok fazla performans sergilemesi gerekecek diye düşünüyorum. Kült hale gelmiş bir filmin yeniden yapımı oldukça zorlayıcı bir konu. Son yıllarda ortaya konan örneklerin çoğunun kötü olduğunu gördük. Belki de bu sefer karşımıza daha korkuncu çıkacaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Crow'un Çekimleri 2015 Baharında Başlıyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ponponlar Pennywise’la karşılaşan çocukların aklında kalan en önemli unsurlardan bir tanesi (kitaptan hatırladığım kadarıyla) bu yüzden kıyafette vurgulanmış olabilir. Ayrıca bir yerlerde okuduğum kadarıyla Tim Curry’nin görüntüsü popüler Ronald McDonald ve ünlü seri katil John Wayne Gacey’nin bir kombinasyonu olarak düşünülmüş. O zaman bunları anımsatacak bir görüntü yaratmanın seyirci üzerinde daha etkili olacağı düşünülmüş herhalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.