Sinema Haberleri

Paramount, Ghost In The Shell’in Gişedeki Başarısızlığını Eleştirdi!

Ülkemizde 31 Mart 2017 tarihinde vizyona giren Ghost In The Shell‘in gişedeki başarısızlığı, Paramount Pictures’ı bir açıklama yapmak zorunda bıraktı.

Masamune Shirow tarafından yaratılan manga Ghost In The Shell‘in canlı uyarlama filmi, 110 milyon dolarlık bütçesine rağmen gişede yalnızca 19 milyon dolar elde edince filmin yapımcı firmalarından Paramount bir açıklama yaptı ve yapılan açıklamada bu başarısızlığın en büyük sebebinin Whitewashing hakkındaki polemikler olduğunu belirtti.

Whitewashing Nedir?

Whitewashing, daha önce Dragonball ve The Last Airbender filmlerinde de yaşadığımız, Asyalı bir başrol karakteri olan yapımın yeniden uyarlamasında Asyalı olmayan beyaz bir oyuncunun oynatılması anlamına geliyor.

Eleştiri notlarının bile filmin, eserin büyüsünü yakalayamadığı konusunda hemfikir olduğunu düşünürsek gişedeki bu büyük kayıp da daha anlaşılır hale geliyor.

Bir Paramount yetkilisine göre filmin oyuncu seçimleri konusundaki tartışmalar ve filmin bu tartışmalar sebebiyle geç bitirilmesi Ghost In The Shell’in güçsüz bir uyarlama olarak eleştirilmesinin önemli bir sebebi. 2014 yılında Major Motoko Kusunagi karakteri için Scarlett Johansson’ın seçildiği medyaya duyurulduğunda Asya kökenli bir oyuncunun neden bir Amerikalı tarafından canlandırılacağı eleştirilmiş ve Hollywood’a tekrardan Whitewashing suçlamaları yapılmıştı.

Cevap Gecikmedi

CBC News’a konuşan Paramount dağıtım sorumlusu Kyle Davies, firmanın film hakkında çok daha iyimser umutlarının olduğundan ancak yaşanan tüm bu diyalogların yapılan eleştirileri de etkilediğini söyledi.

Sözlerine, “Elimizde animesi sebebiyle oldukça büyük bir hayran kitlesi olan bir film vardı,” diyerek sözlerine devam eden Davies, “Bu sebeple bir yandan eserin kökenine saygı duyan bir film yaratmaya çalışırken bir yandan da genel kitlenin de ilgisini çekecek bir film yapmaya çalışıyorsunuz, bu iş oldukça zordu ancak görünen o ki eleştiriler hiç de yardımcı olmuyor,” açıklamasıyla filmle ilgili yapılan eleştirilerin acımasızlığından da dem vurdu.

Geçen hafta Scarlett Johansson da filmin oyuncu kadrosunu savunmuştu ve karakterinin herhangi bir etnik kimliği olmadığını belirtmişti. Good Morning America’ya konuşan Johansson, The Major karakterini, “Tamamıyla mekanik parçalardan oluşan bedendeki bir insan beyni, tam anlamıyla kimliksiz,” olarak tanımladı.

Sinema salonlarını süslemeye devam eden film için yazdığımız eleştiriyi buradan okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Terminator Filminin Sarah Connor'ı Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.