Sinema Haberleri

Mezarlık Kitabı Film Oluyor

Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı eseri filme uyarlanacak -yeniden-. Bu sefer ekipte usta isimler var.

Neil Gaiman‘ın eserlerini okuyup içinden “Şunları bir de ekranda görsem” diye geçirenlerdenseniz, sizi sevindirecek bir haberimiz var. Yazarın kült çizgi roman serisi Sandman’in Netflix uyarlamasının izleyiciyle buluşmasına sayılı gün kala, en sevilen romanlarından biri olan Mezarlık Kitabı‘nın (The Graveyard Book) da uyarlamasının yolda olduğu duyuruldu!

Aslına bakarsanız Mezarlık Kitabı, 2009 yılından beri Disney çatısı altında ekrana taşınmaya çalışıyordu. Hatta, uyarlama için 2012 yılında Coraline ve The Nightmare Before Christmas filmlerinin yönetmeni Henry Selick ile anlaşılmış, ne var ki bu anlaşma, sessiz sedasız rafa kaldırılmıştı. Yıllar içerisinde proje için bulunan yapımcılarla ve yönetmenlerle bir türlü kesin bir anlaşma sağlanamamasının ardından bugün, Deadline tarafından aktarılan özel habere bakılırsa proje, 13 yıllık sürüncemeden kurtuldu ve nihayet yönetmenini ve senaryo yazarını buldu.

Uyarlamanın yönetmenliğini, Christopher Robin, World War Z, Quantum of Solace gibi sevilen işlerden tanıdığımız Marc Forster üstlenecek. Senaryo ise uyarlamalar konusunda tecrübeli isim David Magee (Life of Pi, The Tiger’s Apprentice, and The Children of Blood and Bone) tarafından kaleme alınacak.

Mezarlık Kitabı Hakkında

Gaiman’ın 2008 yılında çıkan ve Hugo, Newbery, Locus gibi edebiyat alanında önde gelen ödülleri kazanmış romanı Mezarlık Kitabı, yazarın önemli eserleri arasında yer alıyor. Ailesinin cinayetinin ardından kendini bir mezarlıkta bulan ve mezarlığın doğaüstü sakinleri tarafından yetiştirilen Bod’un (İngilizcede “Hiçkimse” anlamına gelen “Nobody” sözcüğünün kısaltması) hikayesini konu alıyor. Kitap ilk başta çocuklar içinmiş gibi görünse de her yaşa hitap edecek, eğlenceli olduğu kadar yer yer karanlık bir anlatı sunuyor.

Kitap daha sonrasında P. Craig Russell tarafından çizgi romana da uyarlandı. Hatta eser, çizgi romanın önemli ödüllerinden Eisner Ödülü de kazandı.

Uyarlama için yönetmen ve senarist daha yeni bulunmuşken, elbette ki oyuncu kadrosuyla ilgili herhangi bir bilgi henüz paylaşılmadı. Ancak, Neil Gaiman uyarlamalarının son yıllardaki popülaritesini göz önünde bulundurursak, yeni haberler için uzun süre bekleyeceğimizi sanmıyorum.

Kaynak: TOR

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.