AYBABTUSinema Haberleri

Hayao Miyazaki, Ponyo Filmi ile Oğlu Goro’dan Özür Dilemiş

Studio Ghibli‘nin kurucusu ve animasyon tarihinin en önemli yönetmenlerinden Hayao Miyazaki‘nin dünya çapında sevilen filmlerinden Ponyo‘yu, oğlu Goro Miyazaki’den özür dilemek için yaptığı ortaya çıktı.

Goro Miyazaki‘nin geliştirdiği ve özellikle Earthsea (Yerdeniz) serisinin büyük potansiyelinden çok küçük bir kısmı kapsadığı için eleştirilen “Tales From Earthsea”, Studio Ghibli tarihinin en başarısız filmi olarak kabul edilir. Filmin başında neden Hayao Miyazaki yerine Goro Miyazaki‘nin olduğu ve baba oğul arasındaki anlaşmazlığın detayları CBR tarafından yayınlandı.

Studio Ghibli, Earthsea Uyarlamasını Goro’ya Teklif Etti

Hayao Miyazaki, Ursula K. Le Guin‘den Earthsea (Yerdeniz) serisinin haklarını almak için yıllarca önce harekete geçmişti. Ancak Le Guin‘in uyarlamayı kabul ettiği dönemde “Howl’s Moving Castle” filmi üzerinde çalışan Miyazaki, bu projeden sonra emekli olmayı planladığı için yapım boşta kaldı. Studio Ghibli‘nin başındaki Toshio Suzuki, nihayet yazarından izni çıkan Earthsea uyarlamasının başına geçirecek birini aramaya başladı ve daha önce tecrübesi olmayan Goro Miyazaki‘ye baskı yapmaya başladı.

Hayao Miyazaki’yi Çileden Çıkaran Olay

Tecrübesiz ve donanımsız Goro Miyazaki‘nin başına getirildiği animasyon filmin, Le Guin‘in imzaladığı anlaşmaya göre iki yıl içinde izleyici karşısına çıkarması gerekiyordu. Böyle bir zamanda Goro‘nun, deneyimli animatör babasından yardım ve destek alması beklenirdi ancak Hayao Miyazaki, oğluyla konuşmayı bile reddetti. Çok az bilgiye sahip birinin böyle bir projenin sorumluluğunu almayı kabul etmesi onu çileden çıkarmıştı. Goro, babasının desteğinden yoksun bir şekilde kendi kendine çalışmaya terk edildi. Sonunda film beklentileri karşılayamadığı zaman Goro Miyazaki eleştirilerin tamamını kabullendi. Filmi izledikten sonra Hayao Miyazaki, “Dürüst bir şekilde yapıldı, bu yüzden iyiydi” dedi. Goro, babasının hafif bir övgüsünü gururla kabullenmeyi tercih ederken, “Tales From Earthsea”nin deneyimli film yapımcısını hayal kırıklığına uğrattığı, sıkıcı bulduğu ve bunun için de oğlunu suçladığı söylenenler arasındaydı.

Torunu Doğuncaya Kadar Oğluyla Konuşmadı

Goro, olayın babasıyla ilişkisine nasıl zarar verdiğini şu sözlerle anlattı:

“İlk filmimi yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra babamla büyük bir kavga ettik. Uzun zaman konuşmadık. Bir filmi yönetmem fikrine karşıydı. Deneyimi olmayan birinin aniden yönetmenliğe girişmesini saçma buluyordu. Bana geldiği noktaya ulaşmak için ne kadar mücadele verdiğini söylüyordu. Oğlum doğunca yeniden konuşmaya başlayabildik.”

Ponyo Filmiyle Gelen Özür

“Howl’s Moving Castle”dan sonra emekli olmayı planlayan Hayao Miyazaki, bunun yerine başka bir filmin yapımına girişti. Bu kez klasik hikayelerden Küçük Deniz Kızı: Ponyo‘nun uyarlamasını geliştirecekti. Miyazaki, filmin hikayesinde ağırlıklı olarak kendi ailesini çizdi. Yaşlı karakterlerden bir tanesi kendi annesi, ana karakterlerden Sosuke adlı erkek çocuğu Goro‘nun aynı yaşlardaki haliydi. Film sihir dolu bir hikayeyi anlatsa da, Hayao Miyazaki‘nin “Tales From Earthsea”nin yapıldığı dönemdeki davranışları için bir özür niteliğindeydi. Ponyo‘da; Sosuke‘nin babası denizciydi ve çoğunlukla oğluyla iletişim kuramıyordu. Annesi bu durumdan üzüntü duyarken babası; deniz uygarlığı boğmaya başladığında Sosuke dünyayı kurtarmak zorunda kalırken ona yardım edemese de, sevgili oğlunu çok seviyordu.

Ponyo’da Birlikte Çalıştılar

Goro Miyazaki, Ponyo‘nun yapımında animasyon becerilerini geliştirmek için babasının yanında animatör olarak çalıştı. Ponyo‘nun 2008 yılında yayınlanmasının ardından Goro, kendi filmi “From Up on Poppy Hill”i çıkardı. Bu kez babasıyla işbirliği içinde çalışmış ve birçok tavsiye alabilmişti. Goro, “Tales From Earthsea”deki tutumundan dolayı derinden yaralandığını belirtse de halen yapımlarında babasının önerilerine sıklıkla başvurmaya devam ediyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Bir Kick Ass Filmi Mi Geliyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.