Sinema Haberleri

Back to the Future Filminde Mantık Hatası Mı Var?

back-to-the-future-banner

Tüm zamanların en başarılı ve en eğlenceli bilimkurgu yapımlarından olan Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filmi, bir mantık hatası mı yapmış?

Zaman yolculuğu filmlerinde bu tür hatalara veya mantık sorunlarına rastlanabiliyor; veya öyle bir zaman döngüsü yaratılıyor ki izleyici anlamakta zorlanıyor.

Onedio sitesindeki kullanıcı bu mantık hatasını dile getirmiş. Bakalım siz ne diyeceksiniz?

1985’ten 2015’e geliş

back-to-the-future-2-marty

Kahramanımız Marty McFly geleceğe ilk yolculuğunu gerçekleştirmiştir. Uçan arabalar ve robotlar arasında kendisini kaybeder.

Spor Almanağının ortaya Çıkması

back-to-the-future-2-marty-sports-almanac

Bu sırada bir antika dükkanında son 50 yılın spor istatistiklerinin yazılı olduğu bir almanak bulur ve satın alır. Amacı 1985 yılına döndüğünde bahislerden para kazanmaktır. Ancak bu hevesi kursağında kalır zira doktora yakalanır. Doktor Emmet Brown Marty’ye çok kızar ve bu durumun zamanın akışını ciddi şekilde etkileyeceğinden bahseder.

Almanac Biff’in eline geçişi…

back-to-the-future-2-biff-sports-almanac

Marty’nin can düşmanı Biff’in 2015 yılında yaşayan hali hem zaman makinesini fark eder hem de almanağı eline geçirmiştir. Marty’nin uzaklaşmasını fırsat bilen Biff, almanakla birlikte 1955 yılına gider ve genç Biff’e durumu anlatarak almanağı verir. İşte buradan sonra paradoks başlamaktadır. Almanağı verdikten sonra yeniden Marty’nin içinde bulunduğu 2015 yılına geri döner ama mantık olarak aynı boyuta geri dönmesi aslında imkansızdır. Ne demek istediğimi yazının devamında daha iyi anlayacağınızı umuyorum

Başka bir 1985

back-to-the-future-2-biff-rich

2015 yılında yaşanan problemleri halleden Marty yeniden kendi yaşadığı zaman olan 1985 yılına geri döner ama bambaşka bir hikaye ile karşılaşır. içinde bulunduğu 1985 yılında Biff 1955 yılında elde ettiği almanak sayesinde çok zengin olmuş ve tüm kasabayı ele geçirmiştir. Kasabada ise tam bir terör havası esmektedir. Marty bir şekilde doktorla bir araya gelir ve sorunu çözmeye çalışırlar..

Senaryonun Tıkandığı An

back-to-the-future-2-doctor-brown

Doktor durumu Marty’ye anlatır. Yapılacak en doğru hareketin zaman makinesiyle birlikte 1955 yılına gidip yaşlı Biff’i durdurmak olduğunu ve genç Biff’in elinden almanağı almak olduğunu söyler. Marty ise can alıcı soruyu sorar. “Doktor, 2015’e dönüp yaşlı Biff’i zaman makinesine binmeden durdursak daha kolay olmaz mı?” Doktor durumu açıklar. “Zamanda kırılma oldu. Eğer şimdi 2015 yılına gitmek istersek Biff’in zengin olduğu boyutun ilerisine gitmiş oluruz dolayısıyla bu işimize yaramaz. Tek yol 1955 yılına gitmek der. Daha sonra 1955 yılına giderler ve film böyle devam eder..

Yaşlı Biff Nasıl Geri Döndü?

back-to-the-future-jaws-gif

Peki şimdi soruyorum. Yaşlı Biff almanağı genç Biff’e verdikten sonra zamanda kırılma yaşandıysa yeniden kendi yaşadığı 2015 yılına nasıl geri döndü. Zengin Biff’in yaşadığı 2015 yılına gitmesi ve bir bakıma zamanda kaybolması gerekmez miydi?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Logan Vizyona Girdi

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Zengin Biff’in yaşadığı 2015 yılına gitmediğine (ve bir bakıma zamanda kaybolmadığına) dair bir bilgi var mı ki filmde? Çok oldu filmleri izleyeli çünkü, o kadar net hatırlamıyorum.

  2. Zamanda kırılma biff almanac ı kullanmaya başladığında oldu. hatırlarsanız ilk başlarda pek inanmıyordu yaşlı biff in söylediklerine. O yüzden yaşlı biff in 2015e dönecek zamanı vardı çünkü kırılma daha olmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.