Sinema Haberleri

2021 BAFTA Ödülleri Adayları Duyuruldu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi‘nin (BAFTA) bu yıl 74’üncü kez dağıtacağı BAFTA Ödülleri‘nin 2021 adayları belli oldu.

BAFTA tarafından açıklanan 2021 adayları arasında yedişer dalda aday gösterilen Nomadland ve Rocks öne çıktı. Yalnız yedi adaylığı bulunan Rocks adını En İyi Film kategorisine yazdıramadı. 2021 BAFTA Ödülleri‘ne adaylıkta The Father, Promising Young Woman ve Minari filmleri de 6 kategoride aday seçildi.

En İyi Yönetmen kategorisinde 4 kadın yönetmen aday yer aldı. Adaylardan Chloe Zhao, Nomadland filmiyle geçen hafta Altın Küre‘de aynı ödülü kazanmıştı.

11 Nisan‘da kazananların açıklanacağı 2021 BAFTA Ödülleri‘ne aday olanların tam listesi şöyle sıralanıyor:

En İyi Film

  • The Father
  • The Mauritanian
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

En İyi İngiliz Filmi

  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Promising Young Woman
  • Rocks
  • Saint Maud

Yabancı Dilde En İyi Film

  • Another Round
  • Dear Comrades!
  • Les Misérables
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida?

En İyi Belgesel

  • Collective
  • David Attenborough: A Life On Our Planet
  • The Dissident
  • My Octopus Teacher
  • The Social Dilemma

En İyi Animasyon Film

  • Onward
  • Soul
  • Wolfwalkers

En İyi Yönetmen

  • Thomas Vinterberg – Another Round
  • Shannon Murphy – Babyteeth
  • Lee Isaac Chung – Minari
  • Chloé Zhao – Nomadland
  • Jasmila Žbanić – Quo Vadis, Aida?
  • Sarah Gavron – Rocks

En İyi Özgün Senaryo

  • Another Round – Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
  • Mank – Jack Fincher
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

En İyi Uyarlama Senaryo

  • The Dig – Moira Buffini
  • The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • The Mauritanian – Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • The White Tiger – Ramin Bahrani
Riz Ahmed – Daniel Kaluuya – Chloe Zhao

En İyi Kadın Oyuncu

  • Bukky Bakray – Rocks
  • Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Frances Mcdormand – Nomadland
  • Wunmi Mosaku – His House
  • Alfre Woodard – Clemency

En İyi Erkek Oyuncu

  • Riz Ahmed – Sound Of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Adarsh Gourav – The White Tiger
  • Anthony Hopkins – The Father
  • Mads Mikkelsen – Another Round
  • Tahar Rahim – The Mauritanian

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Niamh Algar – Calm With Horses
  • Kosar Ali – Rocks
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Dominique Fishback – Judas and the Black Messiah
  • Ashley Madekwe – County Lines
  • Yuh-Jung Youn – Minari

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Barry Keoghan – Calm With Horses
  • Alan Kim – Minari
  • Leslie Odom Jr. – One Night In Miami…
  • Clarke Peters – Da 5 Bloods
  • Paul Raci – Sound of Metal

En İyi Müzik

  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Promising Young Woman
  • Soul

En İyi Görüntü Yönetimi

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • The Mauritanian
  • News of the World
  • Nomadland

En İyi Çıkış Yapan İngiliz Senarist, Yönetmen veya Yapımcı

  • His House – Remi Weekes (Senarist, Yönetmen)
  • Limbo – Ben Sharrock (Senarist, Yönetmen), Irune Gurtubai (Yapımcı)
  • Moffie – Jack Sidey (Senarist/Yapımcı)
  • Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (Senarist)
  • Saint Maud, Rose Glass (Senarist/Yönetmen), Oliver Kassman (Yapımcı)

En İyi Kurgu

  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

En İyi Yapım Tasarımı

  • The Dig
  • The Father
  • Mank
  • News of the World
  • Rebecca

En İyi Kostüm Tasarımı

  • Ammonite
  • The Dig
  • Emma.
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank

En İyi Saç ve Makyaj

  • The Dig
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Pinocchio

En İyi Ses

  • Greyhound
  • News of the World
  • Nomadland
  • Soul
  • Sound of Metal

En İyi Görsel Efekt

  • Greyhound
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet

En İyi İngiliz Kısa Animasyon

  • The Fire Next Time
  • The Owl and the Pussycat
  • The Song of a Lost Boy.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  41. Saturn Ödülleri Adayları Açıklandı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.