Haberler

Ravenloft Sonunda Döndü – Curse of Strahd Resmen Açıklandı

curse-of-strahd-banner

“Strahd” ismi her Dungeons & Dragons oyuncusunun aklına kazınmıştır. Strahd demek vampirler demek, iliklerinize işleyen korku demek ve tabii ki de başlı başına bir sembol haline gelmiş Ravenloft Kalesi demek.

Biz ulaşabildiğimiz her detayı sizler için toplayıp önceden anlatmıştık. Dün akşam saatlerinde Wizards of the Coast, Curse of Strahd ile birlikte Ravenloft ve Strahd von Zarovich’in dönüşünü resmi olarak duyurdu.

Ravenloft Kalesi ve Barovia topraklarında geçecek olan maceramızı, 1983’te yayımlanan orijinal Ravenloft macerasının yazarları Tracy Hickman ve Laura Hickman kaleme aldı; fakat bu sefer maceracıları, Ravenloft’un şeytani hükümdarı Kont Strahd bizzat kendisi ağırlayacak.

Curse of Strahd Key Art

Unutulmuş Diyarlar ve diğer D&D evrenlerinin kahramanları, Curse of Strahd ile kendilerini bir anda Strahd’ın lanetli topraklarında bulabilecekler ve bir kez bu topraklara ayak bastıktan sonra, Barovia’nın dehşetleriyle yüzleşmekten başka bir çareleri yok. Barovia’nın insanları melankoli, korku ve ümitsizliğe kurban olmuş; hayatlarını kurtlardan ve Strahd’ın şeytani emellerine hizmet eden diğer yaratıklardan korkarak geçiren zavallı insanlar. Bu topraklarda sıkışıp kalan maceracıların tek umudu ise Madam Eva adlı gizemli falcının uyarılarına göre hareket etmek. Madam Eva, Tarokka destesinden rastgele kartlar çekerek oyuncuları Ravenloft Kalesi’nin efendisine karşı kullanılabilecek gizemli eşyalara ve müttefiklere yöneltiyor. Tabii, zavallı maceracıları kötüler kötüsü Kont Strahd’ın ellerine düşmekten koruyabilirse.

Curse of Strahd CoverCurse of Strahd ile birlikte oyuncular D&D 5th Edition’ın çıkışından beri ilk defa Barovia’nın gizemli topraklarına ayak basacaklar. Curse of Strahd ile sadece Advanced Dungeons and Dragons‘ın en sevilen diyarı geri dönmekle kalmıyor, bunun yanında oyuncuları Ravenloft ile tanıştıran Tracy Hickman ve Laura Hickman ikilisi de bir kez daha bizleri Ravenloft’un korkularıyla yüzleştirmek için geri geliyorlar. İkili, yeni modül üzerinde Wizards of the Coast’un baş hikaye tasarımcısı Chris Perkins ile birlikte çalışıyor.

Chris Perkins, Curse of Strahd ile ilgili bir röportajda şunları söylüyor, “Bizim Curse of Strahd ile yaptığımız, sizlere kocaman bir oyun alanı vermek. Barovia toprakları öncekinden çok daha detaylı oldu. Oyunda görebileceğiniz daha çok mekan, karşılaşacağınız daha çok insan ve sizi yönlendirecek yöntemler var.” Şunları da ekliyor; “Tracy ve Laura Hickman, hataları insanlığın en karanlık özelliklerine yansıyan ebedi bir kötü yarattılar. Yaratıcılarının rehberliğinde Ravenloft Şatosu’nun geniş koridorlarında yürümenin nasıl bir şey olduğunu anlatmaya kelimeler yetmiyor.”

Ravenloft’u en son, 2010 yılında çıkan Castle Ravenloft isimli kutu oyununda ziyaret etme şansı bulmuştuk.

Oyuncular Kont Strahd’a karşı verdikleri mücadelede kendilerini tanıdık topraklarda bulacak olsalar da Curse of Strahd, DM’lere her oyunda farklı deneyimler sunmalarını sağlayacak yeni bir oyun mekaniği getiriyor. Maceracıları Tarokka destesinden çektiği kartlarla yönlendiren Madam Eva’nın destesini karıştırma ve rastgele kartlar çekme şansına sahip olacak olan DM’ler, böylece oyuncuların ziyaret ettikleri mekanları, konuştukları ve bulmaları gereken NPC’leri, aradıkları eşyaları ve yüzleştikleri tehlikeleri her oyunda yenileme imkanı bulacaklar, her oyunda oyuncularına birbirinden farklı deneyimler sunacaklar.

Kim en kötü kabusların bile girmeye cesaret edemediği Ravenloft Kalesi’ni gezerken birkaç küçük sürprizle karşılaşmak istemez ki?

Out of the Abyss ve Princes of the Apocalypse ile aynı uzunlukta olan Curse of Strahd tam 256 sayfadan oluşuyor. Kitap, DM’lerin oyuncularda gerçekten Barovia’dalarmış hissini uyandırmak için ihtiyaç duyacakları her detayı içeriyor. Ayrıca yeni modülün haritaları, 5th Edition haritalarının arkasındaki isim olan Micke Schley‘in elinden çıkma.

ravenloft-vampire

Maceranın başlamasını beklerden Madam Eva’nın gücüne yakından tanık olabilirsiniz. @Wizards_DnD Twitter hesabının twitlerini #DNDFortune hashtagini kullanarak retweetleyen maceracılar, Madam Eva’ya fal baktırma şansını yakalayacak. Bunun yanında, Curse of Strahd’ın çıkışıyla birlikte Gale Force 9 tarafından üretilmiş Tarokka desteleri de satışa sunulacak. Tarokka desteleri hem Madam Eva hem de oyunları yöneten DM’ler için güçlü birer araç. Tarokka destesini karıştırarak ve her seferinde farklı kartlar çekerek, her oyunda farklı bir Barovia deneyimi yaşayabilirsiniz.

Curse of Strahd kitabı Amazon’da satışa çıktı. Kitabın 256 sayfa olacağı belirtildi ve kitabın fiyatı 49.95 dolar. Curse of Strahd’ın arka kapak yazısı da şöyle;

Bu ölümcül macerada Ravenloft’un gizemlerini çözün

Fırtına bulutlarının altında, vampir Kont Strahd von Zarovich, Ravenloft Kalesi’nin kadim duvarlarında bir siluet olarak görünüyor. Yıldırımlar, kalenin yüksek kulelerinde patlıyor. Rüzgarın uğultusu artarken Strahd’ın bakışları Barovia kasabasına doğru dönüyordu. Uzaklarda; ancak Strahd’ın görüşünden uzak olmayan bir yerde bir grup maceracı onun topraklarına giriyordu. Strahd’ın yüzüne, hain planlarını ortaya çıkaran bir gülümseme yerleşti. Strahd, onların geleceğini biliyordu ve neden geldiklerini de biliyordu; her şey plana uygundu. Tekrar bir şimşek çakıp etrafı aydınlattığında Strahd gitmişti. Sadece havada rüzgarın uğultusu kalmıştı.

Ravenloft Şatosu’nun efendisinin akşam yemeğine misafirleri olacak; ve sen de davetlisin.

Ravenloft hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne dilediğinize dikkat edin, Ravenloft’un karanlık güçleri sizi duyabilir.

İşte Madam Eva’nın Tarokka destesi. Tüm 54 kart parça parça yayınlanacak ama biz sizler için hepsini derledik:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  GoblinCon - Beholder FRP Masaları Belli Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.