Haberler

Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı Nedir?

master-bug-banner

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren BUG Oyun Laboratuvarı, Türkiye oyun sektörü için bir adım daha ileriye giderek, BAU Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Türkiye’nin ilk Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nı açıyor.

Alanın önde gelen ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde olan program, aynı zamanda öğrencilerine yine bir BAU projesi olan CO-OP Startup Bootcamp İstanbul ile kendi takımlarını kurma ve projelerini yatırımcılara sunma imkanı da tanıyor.

İlgili Makaleler

Programın açılış hikayesi ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nün 2012 yılında BUG Oyun Laboratuvarı’nı kurmasıyla başlıyor. BUG şimdiye kadar düzenlediği pek çok etkinlik ve eğitim atölyesi ile oyun tasarlamak ve geliştirmek isteyen birçok amatör ve profesyonel insanı bir araya getirmiş, davet ettiği yabancı uzmanlar ile bilgi transferi sağlamış ve dolayısıyla komünitenin kurulmasına önemli katkılarda bulunmuş bir girişim. Türkiye’de bir ilk olacak Oyun Tasarımı yüksek lisans programı nam-ı diğer “Master BUG”, BUG Oyun Laboratuvarı’nın deneyimlerini ve ilişkilerini eğitim alanına yansıtarak, Türkiye’deki oyun sektörünün gelişmesi adına önemli bir adım vaat ediyor.

master_bug_logo

Oyun geliştirmek isteyen girişimciler için bir buluşma noktası haline gelen BUG, şimdi de Master BUG ile akademik ve sektörel anlamda oyun dünyasının mutfağına girme fırsatı sunuyor, alana dair uzmanlaşmak isteyenleri oyuna davet ediyor.

Program İçeriği

2014-2015 akademik yılı güz döneminde başlayacak olan Master BUG, tasarım derslerinin dışında Oyun Sanatı, Oyun Çalışmaları, Oyun Prodüksiyonu, Oyun Ekonomisi ve Oyunlaştırma gibi farklı alanlara yönelerek disiplinlerarası bir kurgu hedefliyor. Modüler ders sistemi ve atölye tabanlı ders işleyişi de programın diğer önemli bir farkı olarak öne çıkıyor.

Master BUG, aşağıda listelenmiş

 • Fundamentals Of Game Design
 • Game Culture
 • Games And Narrative
 • Game Design Studio

zorunlu derslerinin yanı sıra;

 • Game Studies
 • Game Business
 • Game Audio
 • Game Art
 • Serious Games
 • Contemporary Game Engines
 • Designing Artificial Intelligence
 • User Interface Design
 • Playful Experience Design
 • New Interfaces for Gaming
 • Player Research
 • Games & Education

gibi çok sayıda seçmeli ders aracılığı ile farklı alanlara tasarım perspektifinden bakmayı öngörmektedir.

space-invaders

Kimler Başvurabilir?

Program, disiplinlerarası bir yaklaşıma sahip olması itibarı ile herhangi bir 4 yıllık lisans programını tamamlamış olan ve oyun tasarımı & geliştirme ile ilgilenen herkesin başvurusuna açıktır.

Programın geniş içeriği ve vizyonu, sadece sanat, tasarım, yazılım gibi oyun geliştirme ile doğrudan ilintili alanlardan öğrencilere değil; eğitim bilimleri ve sosyal bilimler gibi alanlarda altyapı edinmiş öğrencilere de hitap etmekte olup, farklı arka planları bir araya getirerek takımlar kurmayı hedeflemektedir.

Yüksek Lisans Bursları

ALES Bursu: ALES sonucu ilgili puan türünde (eşit ağırlık, sayısal veya sözel) 85 veya üzerinde puan alan adaylara, eğitim ücretinin yüzde 20’si oranında karşılıksız burs verilir.

Mezuniyet Başarı Bursu: Lisans mezuniyet notu 4.00 üzerinden en az 3.00 olan adaylara yüzde 20 oranında karşılıksız burs verilir.

Yabancı Dil Bursu: İngilizce yabancı dil yeterliliğinden girilen sınavların birinden en az aşağıda belirtilen puanlara 10’u oranında karşılıksız burs verilir:

TOEFL-IBT: 96 puan

YDS: 80 puan

PEARSON PTE Akademik: 78 puan

BAU Proficiency Exam: 80 puan

Kamu Çalışanları Bursu: Kamu kurumlarında çalışan lisansüstü programı öğrencilerine, yüzde 50 oranında burs verilir.

Baro Bursu: İstanbul Barosuna Kayıtlı adaylara yüzde 50 oranında burs verilir.

CO-OP Bursu: CO-OP Partnerlik anlaşması bulunan kurumların çalışanlarına anlaşmada belirtilen oranda burs uygulanır.

Birinci Dereceden Akrabalık İndirimi (Kardeş, Eş, vs.): Bahçeşehir Üniversitesi Lisansüstü programa kayıtlı öğrenci ile birinci dereceden akrabalık ilişkisi olan yeni kayıt yaptıracak adaylara %10 oranında burs verilir.

Yüksek Onur Bursu: Bahçeşehir Üniversitesi’nde lisans programlarından, ilk üç dereceye girerek mezun olan ve Bahçeşehir Üniversitesi yüksek lisans veya bütünleşik doktora programlarına kabul edilen öğrencilerden:

Bölüm birincilerine yüzde 100

Bölüm ikincilerine yüzde 75

Bölüm üçüncülerine yüzde 50

oranında karşılıksız burs verilir.

Bahçeşehir Üniversitesi Mezunu Bursu: Bahçeşehir Üniversitesi lisans programlarından mezun olup, Bahçeşehir Üniversiteliler Derneği’ne üye olan yüksek lisans öğrencilerine, üyeliklerini devam ettirmeleri koşuluyla, öğrenim süresince yüzde 25 burs verilir.

Yukarıda anılan bursların toplamı, %50’yi geçemez.

Başvuru için yine bug.bahcesehir.edu.tr adresi yol gösterici olacaktır.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Vampire: the Masquerade 5th Edition İlk Ek Kitabı Chicago by Night Yolda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.