Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Felsefe ve Oyun Bir Araya Geldi!

Felsefe ve Oyun Bir Araya Geldi!

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Yapılanması, diğer adıyla BUG kapsamında Dr. Ertuğrul Süngü tarafından verilecek Felsefe ve Oyun dersi açıklandı!

Oyun sektörü her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Bu büyüme sadece piyasa ile de sınırlı kalmıyor. Akademik dünyada da oyunlara olan ilgi ziyadesiyle artmakta. Bu bağlamda ülkemizde de her yıl Dijital Oyun Tasarım Bölümlerine bir yenisi daha ekleniyor. Doğası gereği sürekli yeniliğe ve yenilenmeye müsait olan Dijital Oyun Tasarım Bölümleri, ülkemizde de bir hayli revaçta.

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Yapılanması “BUG” kapsamında faaliyet gösteren Dijital Oyun Tasarımı bölümü, uzun süredir Türkiye’deki oyun üretimi ve eğitiminin buluşma noktası konumunda. Yaptığı projeler ve iş birliklerinin yanı sıra akademik yayınları ile de dikkat çeken BUG, bu yıl da müfredatına ülkemizde bir ilk yaparak “Oyunlar ve Felsefe” isimli yepyeni bir seçmeli ders ekledi.

Dr. Ertuğrul Süngü tarafından verilen dersin nihai amacı, dersin adından da anlaşılabileceği üzere, oyunlar ve felsefeyi bir araya getirmek. Her geçen gün değişen ve gelişen oyun sektörüne ve oyunlara felsefi açıdan bakmaya çalışan dersin içeriğinde, Foucault ve Derrida gibi Felsefecilerin fikirlerinin oyunlara uygulanmasının yanı sıra, yeni tartışma konuları yaratmak da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  CNBC-e Kapanıyor, Yabancı Dizileri Malum Sitelerden İzleyeceğiz

“Oyunlar ve Felsefe” isimli ders; özellikle dijital oyunlar başta olmak üzere, birçok oyunun sadece “deneyim” olarak görülmesinden ziyade, hem bir mecra olarak ortaya çıkardıkları sanat formları, hem de taşıdıkları metinlerin felsefi bir açıdan ele alınmasını hedeflemektedir. Ders aynı zamanda, öğrencilerin analitik düşünme ile sorgulama yeteneklerinin gelişmesine odaklanmaktadır.

Dersin odağındaysa oyun, sanal dünyalar, yapıbozum, etik ve varoluş gibi başlıklar yer alıyor.