Oyun Haberleri

Witcher 4 Oyunu İzinde… Olacak mı, Olmayacak mı?

Netflix‘in The Witcher dizisini yayınlamasıyla, Witcher video oyunu serisi oyuncularının en çok merak ettiği konu yeniden gündeme geldi. Witcher 4 oyunu gelecek mi? Bu sorunun şu andaki cevabı; belki ama yakın gelecekte değil. Ve görünüşe göre CD Projekt Red başka bir Witcher oyunu yapacak ancak büyük ihtimalle adında “4” ifadesi bulunmayacak. Geçelim ayrıntılara…

CD Projekt Red, uzun süredir “Cyberpunk 2077” oyunu üzerinde çalışıyordu. Oyun dünyasının ilgiyle karşıladığı Cyberpunk 2077 daha çıkmadan oldukça beğenilse de oyuncuların, The Witcher‘ın unutulmaz fantastik dünyasına dönüş yapma isteği ağır basıyor. Tüm zamanların en iyi RPG’lerinden biri olan The Witcher 3: Wild Hunt‘tan sonra CD Projekt Red‘den bir sonraki oyunu istemeleri de çok doğaldı hatta firma, birkaç kez bunun mümkün olabileceğine dair açıklama yaptı. PCGamer da bir sonraki Witcher oyunuyla ilgili bilgileri serinin takipçileri için derledi ki neyi beklememiz gerektiğini bilelim.

Ehvenişer – The Witcher Dizisi İncelemesi

CD Projekt, Yazar Andrzej Sapkowski ile Yeni Bir Anlaşma Sağladı

CD Projekt, serinin oyunları popüler hale gelmeden önce sabit bir ön ödeme ile Witcher oyunlarını yapma haklarına sahip olmuştu. 2018 yılında Andrzej Sapkowski seri için ek ücret talep ettiğinde taraflar yeniden görüşmelere başladı ve Aralık 2019‘da bir anlaşmaya vardı. Witcher destanının yaratıcısı ile yapılan yeni anlaşmanın video oyunları, grafik romanlar, kutu oyunlarını kapsadığı açıklandı. Bu haber yeni video oyunlarının duyurusu olmasa da CD Projekt‘in The Witcher ile uzun süreli planları olduğunu gösteriyordu.

CD Projekt Red Yeni Witcher Oyunu Hakkında Henüz Somut Bir Açıklama Yapmadı

The Witcher serisinin geleceği konusunda belirsizlik olsa da CD Projekt‘in o dünyaya biraz ara vermesi gerektiği sinyali 2017‘de geldi. CDPR kurucularından CEO Marcin Iwinski, stüdyonun The Witcher‘ı sonsuza dek bırakmadığını ancak o dönem için odak noktalarında olmadığını açıkladı ve ekledi: “Son 10 yıldır takımımız kılıçlar ve kaleler ve orta çağa özgü canavarlar üzerinde çalışıyor. Artık silahlara, androidlere ve mermilere geçme zamanının geldiğini düşünüyorum.” Bu çok da anlaşılamaz bir durum değildi elbette. Aynı evren ve aynı karakterlerle üç büyük RPG geliştirdikten sonra ekip doğal olarak yeni ve farklı bir şey yapmak istemişti. Ortaya da her haliyle The Witcher‘ın karşıtı Cyberpunk 2077 çıktı. Rotayı Cyberpunk‘a çeviren Iwinski, The Witcher‘ı bırakmadıklarını ısrarla vurgulamayı ihmal etmemişti: “Witcher dünyasını çok seviyoruz. 15 yılımızı yatırdık ve çok da para kazandık. Dolayısıyla başka bir Witcher oyunu üzerinde düşüneceğiz. The Witcher oyunlarının tüm haklarına sahibiz. Hepsi bizim. O dünyayı tanımak için çok emek harcadık ve bu çok güçlü bir marka.”

Stüdyonun The Witcher serisini sevdiği aşikar, oyuncuların da yeni bir devam oyunu için ne kadar sabırsızlandığını biliyorlar. The Witcher 3: Wild Hunt 20 milyondan fazla satmışken, 16 Nisan 2020‘de çıkaracağı Cyberpunk 2077 ile de farklı bir dünyayı deneyimleme isteğini karşılamışken, CD Projekt‘in yeniden The Witcher‘a dönmesi çok da uzak görünmüyor.

Geralt Başrolde Olmayacak ama Kendisinden Cameo Bekliyoruz

The Witcher 3 çıktığından beri CDPR, bir sonraki proje ne olursa olsun Geralt‘ın bir daha baş kahramanlığa dönmeyeceği konusunda açıktı. Hatta 2013‘te Polygon‘a konuşan Iwinski, “O dünyayı öldürüp yolumuza devam etmiyoruz ama kesinlikle daha büyük bir yola açılan bir final yapmak istiyoruz” demişti. Aynı röportajda yapımcı John Mamais, bir sonraki projede Geralt‘ın küçük bir rolle yer alabileceği sinyalini vermişti.

Yeni Oyunun Adı Büyük İhtimalle “The Witcher 4” Olmayacak

Bir sonraki büyük The Witcher oyunu hangi türde olursa olsun büyük ihtimalle adında “4” ifadesi bulunmayacak demiştik. Bunu 2017‘de açıklama yapan CDPR CEO’su Marcin Iwinski‘nin, “The Witcher üçleme olarak tasarlandı ve üçlemeler dördüncü kısmı içermez, değil mi?” sözlerine dayandırıyoruz. Bu açıklama ilk etapta önemsiz gelebilir ancak The Witcher dünyasının enginliği göz önüne alındığında bir sonraki oyunun bambaşka bir yöne gidebileceği anlamını taşıyor. Geralt‘ın başrolde yer almayacağı yeni The Witcher oyunu; farklı bir kıtada, farklı bir zamanda yer alabilir hatta belki de bir Witcher ile ilgili de olmayabilir. Witcherlar‘dan uzaklaşıp büyücüler ya da vampirler üzerine kurgulanabilir. İçeriği ne olursa olsun yeni bir devri açacağı ve o 4 rakamını adının sonunda görmeyeceğimiz kesin.

CDPR, 2021’de Başka Bir RPG’yi Çıkarmayı Planlıyor

Biz yana yakıla The Witcher‘dan bir oyun daha beklerken 2018 baharında CD Projekt‘in hikaye odaklı yeni RPG oyununu 2021’de çıkarmayı planladığını öğrenmiştik. Bu proje hangi evrenle ilgilidir, türü nedir hiçbir fikrimiz olmasa da 2016‘dan bu yana stüdyoyu meşgul ettiğini ve 2021‘de yayınlayacağını biliyoruz. Arada böyle bir açıklama gelince yeni oyun için iyice endişelensek de Netflix‘in Henry Cavill‘li dizisiyle yeniden gündeme oturan The Witcher konusunda CDPR‘ın elini biraz daha çabuk tutacağınızı düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Orcs Must Die! Unchained Geliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu