Oyun Haberleri

Witcher’ın Yazarı, CD Projekt Red’den Tekrar Para Talep Etti

Witcher serisinin yaratıcısı Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski; Witcher’ın oyun haklarını sattığı CD Projekt Red’den 60 milyon Polonya Zlotisi (yaklaşık 14 milyon Euro) daha ödenmesini talep etti.

Hiçbir bilgisayar oyunu oynamadığını, hatta onları sevmediğini bildiğimiz 70 yaşındaki yazar 2017 yılında Eurogamer’a verdiği bir röportajda Witcher’ın haklarını CD Projekt Red’e sattığı zamandan şöyle bahsediyor:

 Bana kârlarından yüzde teklif etmişlerdi. Oyunun hiç kâr getirmeyeceğini düşündüğümden kabul etmedim ve tüm paramı istedim, hepsini. Bu aptalcaydı. Her şeyi onların ellerine bırakacak kadar aptaldım çünkü başarılı olacaklarını düşünmemiştim.

Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski

Röportajından da bu durumdan fazlasıyla pişman olduğu belli olan Sapkowski, geçtiğimiz Pazartesi avukatları aracılığıyla firmaya bir resmi yazı yolladı. Bu yazıda yazarın önceki sözleşmede devrettiği hakların sadece ilk oyunu kapsadığını, devam oyunları ve ek paketlerin buna dahil olmadığını belirtildi. Ayrıca Andrzej Sapkowski’ye yapılmış olan ödemenin çok az olduğu, Witcher 3’ten ve ek paketlerinden elde edilen kârlar hesaplandığında yazara düşen yüzdenin karşılığının yaklaşık 60 milyon Zloti civarı olduğuna dikkat çekilmiş.

CD Projekt ise1 Ekim 2018’de kendilerine yollanan bu resmi yazıyı internet sitelerinde yayınlayıp ek olarak da şu açıklamayı yaptılar:

Bildiri Bay Andrzej Sapkowski’nin, daha önce şirket ile arasında yaptığı sözleşmeyle ödenen miktarın dışında ek olarak ve yeniden telif ücreti ödenmesi hakkındadır.

Şirketimize göre bildirideki talep edilen haklar da, bu hakların karşılığı olduğunu düşündükleri miktarlar da dayanaksız ve yersizdir. Şirket, yasal ve kanunlara uygun bir şekilde Bay Andrzej Sapkowski’nin eserinin telif haklarını Şirket tarafından geliştirilen oyunlarda kullanılmasını kapsayacak şekilde dahil olmak üzere satın almıştır. Şirketimizin yükümlülüğünde olan tüm ödemeler de eksiksiz olarak yapılmıştır.

Şirketimizin niyeti daima CD Projekt Red’in yarattığı işlere ilham veren yazarlarla iyi ilişkiler içerisinde olmaktır.  Sonuç olarak Yönetim Kurulumuz, bu anlaşmazlığın dostane bir şekilde çözüme ulaşması için büyük çaba gösterecektir. Fakat, çözüm ne olursa olsun her iki tarafın daha önceki beyan ve talepleri ile mevcut sözleşmelere aykırı bir durum oluşmamalıdır.

Sapkowski’nin yıllar sonra böyle bir talepte bulunmasının belki Witcher evreninin yeni oyunu olan Thronebreaker’ın çıkış tarihinin açıklanmasıyla bir bağlantısı olabilir. Netflix ile Witcher dizisi için yaptığı anlaşmadan sonra pek de para sıkıntısı çekme ihtimali olmayan Sapkowski’nin avukatları, yukarıda bahsedilen ihtarın Thronebreaker’ın açıklanmasından sadece 3-4 gün sonra CD Projekt Red’e yollanması da bunun tesadüf olmadığını gösteriyor. Umarım bu gelişmeler Rivialı Geralt’ı ve Witcher evrenini etkilemez.

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons: Arena of War Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu