Oyun Haberleri

Stardew Valley Board Game Yeniden Satışa Çıktı

Bilgisayarda yüzlerce saat tavuk beslemek, bahçe sulamak ve odun toplamak sizi kesmediyse diye Stardew Valley Board Game satışa çıktı. Üstelik bu kutu oyununa saatler gömmek için başka bir oyuncuya ihtiyacınız da yok.

Tek başına kutu oyunu oynamak genelde üzücü bir durumdur. Sanıyorum ki satrancın yanında Stardew Valley Board Game de bu konuda bir istisna olacak. Bilgisayar oyununda da tek oyuncuyla yola çıkan Stardew Valley’nin kutu oyununu tek kişi ya da dört arkadaş olarak oynayabiliyoruz. Valley’nin ruhuna uygun olarak kooperatif bir oyun bekliyor bizleri.

YouTube player

Stardew Valley board game de Concerned Ape‘in yani Eric Barone‘un elinden çıkmış. Zaten harita, eşyalar, olaylar ve karakterler de direkt bilgisayar oyunundan geliyor. Oyunda iki amacımız oluyor: Rahmetli dedemizin vasiyetini yerine getirmek ve Community Center’ı restore etmek. Tabii hem vasiyet hem de merkezin ihtiyaçları bir desteden rastgele geliyor. Oyunun bitene kadar belli sayıda mevsimimiz var. Bu da 4 yıla tekabül ediyor. Bu süreçte mevsimin meyvelerini yetiştiriyor, hayvanlarımıza bakıyor ve balık tutuyoruz. Tabii madenlere gidip yaratıkların ayaklarının altından demirimizi de çekip alıyoruz. Hatta ve hatta müze için antika eşyalar dahi buluyoruz.

Stardew Valley kutu oyununun zorluğu ve gereksinimleri oyuncu sayısına bağlı olarak artıp azalıyor. Oyuncular dilerse destelerinin zorluk seviyesini de ayarlayabiliyorlar. Böylece huzurlu mu yoksa zorlayıcı mı bir oyun oynamak istediğine oyuncular karar veriyor. Gerçi, Stardew Valley hiçbir zaman zorlayıcı olmasıyla öne çıkmıyordu. Skull Cavern’ın 100. katına ulaşmaya çalıştığımız zamanlar hariç. Yine de arada bir değişiklik isteyenler için oyunun zorlaşabileceğini de söylemiş olalım.

Balık tutarken ve madenlerde gezerken ne bulduğumuzu oyunun özel zarları belirliyor. Fakat elinizdeki eşyalar ve kaliteleri de o ürünlerin cinsini ve miktarını etkileyebiliyor. Üstelik arkadaş edindiğimiz komşularımız da (NPC karakterler) bize görevlerimizde yardım edebiliyorlar. Bu yüzden ilişkileri sıcak tutmak da önemli. Bakalım Linus ile ilişkileri sıcak tutmak kutu oyununda da video oyunundaki kadar kolay olacak mı.

Stardew Valley Board Game – Kurallar ve Mağaza

Oyun 1-4 kişilik ve 45 dakika süren oyunu her katılan oyuncu bir 45 dakika daha arttırıyor. Yani 4 kişilik bir oyun yaklaşık 3 saat sürerken tek oyuncu 45 dakikada oynayabiliyor. Stardew Valley board game öğrenmesi zor ama oynaması kolay bir oyun diye tanıtılmış. Fakat oyunun kurallarını ve nasıl oynandığını Türkçe açıklayan şu video bu süreci hayli kolaylaştırıyor. Oyunun kural kitapçığını da buradan inceleyebilirsiniz.

YouTube player

55 dolara satılan oyunu ABD’de yaşıyorsanız buradan sipariş edebilirsiniz. Zira oyunu yalnızca ABD içerisine gönderiyorlar. Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık ülkelerine de oyunu board game satan dükkanlardan sipariş verebileceklerini söylüyorlar. Ne yazık ki Türkiye bu listede yok.

Ancak yukarıdaki videoda da gördüğünüz üzere fiziksel kopyasına sahip olamasak bile Stardew Valley Board Game’i oynayabiliyoruz. Tabletop Simulator adlı muhteşem simülasyon oyunu tabii ki Workshop’ında Stardew Valley’i de içeriyor. Sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Concerned Ape’in Yeni Oyunları

Stardew Valley’e dair her şeyi merak eden okurlarımız için Concerned Ape’in iki yeni oyun çıkaracağını hatırlatalım. Bunlardan biri bize çikolata dükkanı açıp komşularımıza çikolata satmamıza imkan veren Haunted Chocolatier olacak. Chocolatier oyunu Stardew Valley’e göre çok daha aksiyon ve dövüş odaklı olsa da sevdiğimiz temaları da içerecek. Haunted Chocolatier haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Ape’in ikinci oyunu ise Stardew Valley’den çok daha uzak bir oyun olacak. Ona dair böyle bir projenin varlığı dışında hiçbir şey öğrenemedik.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Canlı Yayında Eldritch Horror Oynadık

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.