Oyun Haberleri

Haunted Chocolatier Aslında Stardew Valley 2

Concerned Ape, Stardew Valley ve Wonka hayranlarını bir potada eritti. Stardew Valley’nin yaratıcısı Eric Barone’un yeni oyunu Haunted Chocolatier ile bir çikolata dükkanına sahip olacağız. Üstelik bu Barone’un tek yeni oyunu olmayacak.

Stardew Valley çıktığı günden itibaren beğeni ve övgü topladı. Tek bir kişinin elinden çıkmasına rağmen ismini tüm oyun camiasına duyurmayı başardı. Üstelik pixel grafikli bir çiftçilik oyunu olduğu halde. Oyun hepimizde bir dönem bağımlılık yarattı. Saatlerce balkabağı sulayarak doğum günü hediyesi olsun diye vadideki komşularımıza yemekler pişirdik. Krobus ile ev arkadaşı olduk. Tavuklarımızı her sabah sevdik ki iyi yumurta versinler. Sinemaya gidecek bir arkadaş bulmaya ve festivallerde ödül kazanmaya çalıştık. Hele o mağarada kaç gece altın peşinde koştuk. Ne eğlenceli bir maceraydı!

Geçen yılın sonunda Ginger Island ek paketi ile oyuna keşfedilecek bir sürü yeni mekan ve gizem de gelmişti. Her şey mükemmeldi. Ta ki Eric Barone (nam-ı diğer Concerned Ape) bir daha Stardew Valley’e ek özellik getirmeyeceğini duyurana kadar. Bu haber hayranlarını çok üzmüştü. Fakat üzüntümüz Barone’un yeni bir oyun üzerine çalışmakta olduğu haberiyle bir nebze olsun azalmıştı.

İlginizi Çekebilir  GOG'da Fantastik Yaz İndirimleri Başladı

Barone nihayet yeni oyununun ne olduğunu duyurdu. Haunted Chocolatier! Oyunun ismi kendisini anında sevdirmeyi başarıyor bile. Grafiklerine bakınca da görüyoruz ki bu oyun aslında Stardew Valley 2. Zaten Barone da bunun benzer bir oyun olduğunu ve Stardew Valley’nin kodlarının çoğunu burada da kullanabileceğini söylüyor. Fakat sıkça sorulan sorular sayfasında bunun yeni oyun projelerinden yalnızca biri olduğunu açıklıyor. Yani bizi henüz açıklanmayan bir Concerned Ape oyunu daha bekliyor. Harika! Chocolatier’in fragmanını aşağıya yerleştirdik.

YouTube player

Haunted Chocolatier

Concerned Ape (Eric Barone) bu oyunda biraz daha büyülü varlıklar ve gizemlere odaklanmak istediğini söylüyor. Stardew Valley’de çok sıradan hayat dertlerimiz vardı. Komşularımızla iyi geçiniyor, komunite merkezini restore ediyorduk. Fantastik hiçbir şey yoktu diyemeyiz asla. Nitekim komşularımız arasında kulesinde yaşayan bir büyücümüz dahi vardı! Fakat Haunted Chocolatier fantastik ögeleri kullanan bir oyun olmaktan ziyade fantastik bir oyun olacak.

Oyun her ne kadar hayaletli bir fabrikayı ve geçmişin izlerini taşıyan hayaletleri içerse de iyimser bir oyun olacak. Fakat her şeyden önce eğlenceli olacak. Zaten Concerned Ape’in eğlenceli oyun yapmayı bildiğini artık hepimiz kabul ettik. Burada da kötü bir iş çıkaracağını hiç sanmıyorum. Oyunda materyal toplayacak, çikolata dükkanı işleteceğiz. Fragmandan gördüğümüz kadarıyla diğer karakterlerle ilişkilerimiz yine önemli olacak.

Oyunun içeriğine dair de çok fazla şey söyleyemiyor Barone çünkü aklına fikir geldikçe oyun değişmeye devam ediyormuş. Nitekim, bu kez “çiftçilik oyunu” gibi belli bir kalıp da yok kafasında. Kalıplaşmış sınırlarının olmamasının da ona ekstradan rahatlık ve özgürlük tanıdığını söylüyor. Çikolatayı herkesin sevdiği bir şey olması sebebiyle oyunun merkezine koyduğunu söylüyor. Bazı hayranlar çikolata dükkanı fikrini eleştirse de oyunun güzel göründüğünü itiraf etmeden de duramıyorlar.

İthaki’nin Türkçeye kazandırdığı Jason Schreier‘in Kan, Ter ve Pikseller kitabında Barone’un nasıl çalıştığını öğrenmiştik. Muhtemelen fikirler bir fırtına oluşturacak ve o fırtına dindiğinde geriye keyifli bir oyun kalacaktır. Heyecanla bekliyoruz. Beklerken de Chocolat filmini izleyerek çikolata dükkanı açmaya kendinizi hazırlamanızı tavsiye edebiliriz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  48 Saatte 50'nin Üzerinde Oyun Geliştirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.