Oyun Haberleri

Planescape Torment Enhanced Edition Bize Neler Getirecek?

Beklenen an geldi! Geri sayımın sona ermesiyle Planescape Torment Enhanced Edition sitesi hizmetimize girmiş oldu. Açıklanacak olan şeyin PSTEE olduğu konusunda zaten kimsenin bir şüphesi olmasa da oyun hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi olduğumuzu söyleyebilirim.

Detaylara girmeden önce bugün öğleden sonra internete düşen tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Video yapılan yeniliklerin hafif bir özetini geçerken özlediğimiz karakterleri tekrar aksiyon içinde görmemizi sağlıyor.

YouTube player

Enhanced Edition’ın ana yenilikleriyle konuya yavaştan giriş yapalım. Göze çarpan en önemli unsur, orijinal oyunun Baş Tasarımcısı olan Chris Avellone‘un EE için de kolları sıvamış olması. Chris hem Beamdog’un oyunda yapmayı planladığı her değişikliğe nezaret ederken oyunu oluşturan bütün metni elden geçirmiş. Böylece sürümün aslına sadık kalması sağlanmış. Ayrıca oyunun bütün soundtracki modern teknolojiler kullanılarak yenilenmiş. Görsel olarak da oyun arayüzü 4K çözünürlük destekler hale getirilmiş. Oynanış için yapılan değişikliklerde ise oyunun günümüz oyunlarında gördüğümüz, kullanıcı dostu özelliklerin eklenmesi sağlanmış. Bunlar arasında TAB tuşuyla nesne belirginleştirme, bölgesel zumlama, savaş kayıtları, günlük içi arama yapma ve otomatik ganimet toplama gibi özellikleri sayabiliriz.

PC için 11 Nisan tarihinde erişime açılacak olan PSTEE’nin hem bilgisayar hem de tablet sürümü olacak. Oyunun PC sürümü için Steam, GOG ve DRM’siz Beamdog sürümleri mevcut olacak. Açıklanan fiyat ise 20$. Oyunun 10$’dan satışa sunulacak tablet versiyonu ise hem Android hem de iOS için gelecek, lakin onun erişime açılış tarihini şu an için bilemiyoruz. Coming Soon…

Siteyi biraz daha kurcaladığımızda Bonus içeriklerle karşılaşıyoruz. Bunların arasında Planecape Torment el kitabının yanı sıra zamanında mod yapımcıları tarafından oyuna eklenmiş olan Paskalya Yumurtası Morte ve Leprechaun Annah kostümlerini görüyoruz. Ne kadar gerekli oldukları halen tartışılır o ayrı.

Sitenin geri kalan kısmı ise olduğu gibi Sıkça Sorulan Sorular’a ayrılmış. Her soruyu buraya yazıp sizi yormak gibi bir niyetim yok. Sadece önemli gördüklerimi maddeler halinde aktarmak istiyorum.

  • Oyunda bölgeler arası yükleme süresinin yoka yakın olduğu iddia ediliyor.
  • Oyunun 37 parçadan oluşan ve 53 dakika 31 saniye süren mp3 ve FLAC formatındaki soundtracki Steam ve Beamdog üzerinden ileriki bir tarihte (muhtemelen o da 11 Nisan) satışa sunulacak.
  • Oyunun hikaye tarafı çok ağır bastığı için Avellone’un yaptığı düzeltiler dışında oyuna müdahale edilmemiş. Yani BGEE’dekiler gibi yeni yol arkadaşları, bölgeler veya görevler olmayacak.
  • Qwinn’s PST Fixpack isimli mod, yapımcısının da onayıyla büyük oranda oyuna entegre edilmiş.
  • PSTEE’yi modlamak, orijinal oyunu modlamaktan daha kolay olacakmış.
  • Oyunun Steam versiyonu başarımlar ve takas kartlarına sahip olacakmış.
  • Yine Steam versiyonunda Bulut’a kaydetme imkanı olacakmış.
  • Orijinal oyunda 4:3 olan ve modlarla 16:9’a çıkartılabilen ekran oranı, 5:4 ila 21:9’a kadar destekleyecekmiş.

Şimdilik PSTEE hakkında söyleyebileceklerimiz bu kadar. Çıkış tarihine oldukça az bir zaman kalan oyunu deneme fırsatı bulduğumuzda da yorumlarımızla karşınızda olacağımıza emin olabilirsiniz.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  World of Warcraft, Her Geçen Gün Kan Kaybediyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. unbroken circle of zethimon 8th circle : in knowing the self grow strong. Practical incarnation adamsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.