Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Oyun Haberleri » Karşınızda Mass Effect Andromeda

Karşınızda Mass Effect Andromeda

mass-effect-andromeda-banner

2015 E3’ünde patlayan bombalar bitmiyor. Özellikle rol yapma oyunu sevenler için sabırları ve cüzdanları zorlayacak oyunlar geliyor. Fallout 4’ün yarattığı , Dishonored 2’nin ikiye katladığı Bethesda heyecanımız ,ülkemizde gece 11 civarında başlayan EA konferansının açılışını yapan, Mass Effect: Andromeda fragmanı ile tavan yapmış durumda.

Mass Effect 3’ten kısa bir süre duyurulan yeni Mass Effect oyunu hakkında E3’te yeni bilgiler gelmesini hepimiz bekliyorduk. Fakat açıkçası konferansın açılışının Bioware’in bilimkurgu efsanesi Mass Effect’le yapılması, canlı yayını izleyen herkesi şaşırttı. 1 dakikalık kısa fragmanda görebildiğimiz kadarıyla, 2013’ten beri ortalıkta dolaşan dedikoduların bir kısmı doğrulanırken, yeni bilgiler de edindik.

mass-effect-andromeda

Öncelikle, Bioware’in daha önce altını defalarca çizdiği gibi, karakterimiz Shepard değil. Yeni oyun gündeme geldiği ilk zamanlarda Shepard’ın yerinin ayrı olduğunu fakat artık hikayesinin bitme zamanının geldiğini söyleyen eski yapımcı Casey Hudson, yeni maceralar ve karakterler üzerine odaklanacaklarını belirtmişti. Bu sözler üzerini çoğu hayran değişik ırkları seçerek oynayabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak heyecanlanmıştı fakat fragmanda gördüğümüz üzere karakterimiz yine bir insan. N7 zırhı giyen ana karakter, diğer ırkları oynayabilme ihtimalini eliyor.

Ayrıca yeni bir galaksi haritası da görüyoruz. Önceki oyunlarda gemimiz Normandy’i bir gezegenden diğerine sürüklediğimiz bir arayüzden ibaret olan galaksi haritası daha aktif hale getirilmiş gibi gözüküyor. Ana karakteri, seçtiği gezegende yaşanan olayları anı anına izlerken görüyoruz, tabii ki bunun sadece fragman için kullanılmış bir görsel olma ihtimali de var. Fakat gerek Bioware yapımcı bloglarında yazdıklarına göre, gerekse yeni oyunla ilgili verdikleri röportajlarda belirttikleri üzere, galaksi haritasını köklü değişiklikler bekliyor. Konusu galaksiyi kurtarmak olan bir oyunu düşününce, gezegenler ve sistemler arası yaptığımız yolculukların gemimizi bir uçtan diğer uca çekmekten ibaret olması, oyunun atmosferini baltalayan bir durumdu. Yolculuklarımıza yeni bir derinlik katacak gibi gözüken bu yenilikleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Ayrıca ana karakter galaksi haritasında gezinirken, gezegenlerin birinde, uçabilen yeni bir tür gözümüze çarpıyor.

İlginizi Çekebilir  Yeniden Uzaylılarla Karşı Karşıyayız - XCOM 2 İncelemesi

mass-effect-andromeda-official-announcement-trailer-0

Trailerda gördüğümüz bir diğer gelişme de, ilk oyundan hatırladığımız zırhlı aracımız Mako’nun geri dönmüş olması. Bazılarımıza sinir krizleri geçirten, bazılarımız için oyunun en eğlenceli ögelerinden biri olan; lava girince yanmayan fakat tümsekten geçerken patlayabilen efsanevi zırhlı aracımızın görüntüsünün yenilendiğini görüyoruz. İlk oyundaki legomsu görüntüsünden kurtulan Mako, trailerda gördüğümüz kadarıyla gerçekten de askeri bir araca benzemiş. Oyunculara zor anlar yaşatan kontroller konusunda bir yenilik yapılacak mı henüz bir şey söylenmiş değil ama Bioware’in hayranlarının eleştirilerini göz önünde bulunduran bir firma olduğunu düşünürsek, hepimizi daha “sakin” bir Mako deneyimi bekliyor diyebiliriz.

Kısa trailerdan çıkarabildiğimiz diğer detaylardan biri ise, zırhımıza eklenmiş küçük jetpack detayı. Tam olarak nasıl işleyeceğini kestiremediğimiz bu özellik hakkında yorum yapmak için, oynanış videolarını bekliyoruz. Bunun dışında, çöl gezegeni gibi bir ortamda savaştığını gördüğümüz ana karakterimizin yanında, kadın bir Krogan’a benzeyen bir takım arkadaşı görüyoruz. Üçlemenin sadece son oyununda, kısa bir süre için bizimle birlikte olan kadın Krogan Urdnot Bakara’dan sonra, bir takım arkadaşı olarak kadın bir Krogan’ın yanımızda savaşması bizim için yeni bir deneyim olacak.

İlginizi Çekebilir  Eski Oyunları Yeniden Oynayın
Sağ tarafta dişi Krogan'ı görebilirsiniz.
Sağ tarafta dişi Krogan’ı görebilirsiniz.

 

Ayrıca fragmanın ortaya attığı yeni sorular da var. Yeni karakterimiz kim? Bambaşka bir galaksi olan Andromeda’da ne işimiz var? Trailerda, Reaperların kullandığına benzer kırmızı lazerler görüyoruz, düşmanımız kim?

2016 kışında oyuncuyla buluşacak olan Mass Effect: Andromeda, kısa fragmanına ve sınırlı bilgiye rağmen EA sunumunun favori anlarından biri olmayı başardı. Heyecanımıza heyecan katan oyundan, en kısa sürede yeni haberler almak için sabırsızlanıyoruz.