Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Oyun Haberleri » Google Oyun Oynamanın Şeklini Değiştiriyor – Google Stadia

Google Oyun Oynamanın Şeklini Değiştiriyor – Google Stadia

Google, oyun dünyasını derinden değiştirme potansiyeline sahip yeni oyun platformunu duyurdu. Google Stadia ile artık oyunları indirmeden bulut üstünden oynayabileceğiz.

Google Stadia

Kısa bir süre önce Google, San Francisco’daki Game Developers Conference’ta düzenlediği bir konferans ile yeni oyun platformu Google Stadia‘yı duyurdu. PlayStation ya da Xbox gibi bir donanımdan ziyade bulut üstünden oyunların yayınlanmasını ve bu yayınlar aracılığıyla oyunların oynanması planlanıyor.

Konferans sırasında 2019 yılı içinde çıkmasının planladığı belirtilen Google Stadia ilk olarak ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve birkaç Avrupa ülkesinde kullanılabilir olacak. Çıkış tarihi hakkında kesin bilgilerin ise yazın belli olacağına değinilmiş.

Herhangi gelişmiş bir donanım ya da cihaz gerektirmeyen Google Stadia teknik olarak Netflix gibi bir yayın platformu olacak. En büyük gereksinimi ise yüksek hızlı internet bağlantısı olacak. İnternetiniz olduğu sürece kişisel bilgisayarınızdan hatta telefonunuzdan bile kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Stadia üstünden istediğiniz oyunun görüntüsüne/yayınına ulaşacaksınız ve kontrol cihazınız ile oyunu oynayacaksınız. Hem de hiçbir indirme ya da kurulum yapmadan.

Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse; eskiden televizyonda yayınlanan Hugo’yu düşünün. Normalde Hugo’nun oyunları televizyonumuzda kayıtlı değildi ancak telefon tuşları aracılığı ile televizyondaki görüntü üstünden Hugo’yu kontrol edebilirdik. Google Stadia da temelde aynı prensibe dayanıyor sadece bunun yüksek internet hızı ve çok daha kaliteli oyunlar ile yapıldığını düşünün. 

İlginizi Çekebilir  Playstore'da Ramazan İndirimleri Başladı

Cihazlar arasında hızlı geçiş yapmanıza da imkan verecek platform sayesinde bilgisayarınızda başladığınız oyuna televizyonunuzdan ya da telefonunuzdan devam edebileceksiniz.

Başlangıçta 4K ve 60 FPS değerlerinde yayın yapması beklenen Google Stadia’nın zaman içinde 8K ve 120 FPS değerlerine ulaşması bekleniyor. Aynı zamanda Stadia’nın Playstation 4 ve Xbox One’ın toplamından daha güçlü olduğuna da değiniyorlar.

Google Stadia Kontrolcüsü

Google Stadia‘daki oyunları oynamak için özel bir cihaza gerek olmayacağı ve halihazırdaki kontrolcülerin yeterli olacağı belirtilse bile Google Stadia için bazı avantajlara sahip bir kontrolcü de duyurulmuş durumda.

Bu kontrol cihazı ile kolayca oyunlara bağlanabilecek ve tek tuşla YouTube’da yayınlamak için oyunlardan videolar hazırlayabileceksiniz. Ayrıca cihazın bir mikrofon da içereceği belirtilmiş durumda. Yani yayıncılar için biçilmiş bir kaftan olacak gibi duruyor. 

Oyunları ve Avantajları

Her ne kadar Google Stadia için çok sayıda oyun duyurulmamış olsa bile Google’ın sırf bu platform için bir oyun firması kurduğu biliniyor. Ayrıca çok sayıda oyun firmasıyla da görüşme içinde oldukları ve Assassin’s Creed Odyssey‘le Doom Eternal‘ı kütüphanesine eklediği kesinleşmiş durumda. Yaz aylarında ise çok sayıda oyunun daha duyurulması bekleniyor.

Her şeyin Google’ın lanse ettiği gibi harika çalıştığını ve Stadia’nın büyük bir başarıya imza attığını düşünelim. Böyle bir durumda bu tarz bir oyun platformunun sağlayacağı avantajlara kısaca değinmek istiyorum.

  • Öncelikle, donanım ihtiyacı ve güncelleme gereksinimi minimuma inmiş olacak. Bilgisayarım bu oyunu kaldırmaz cümlesi tarihe karışabilir. Çünkü artık oyunları bilgisayarlara kurmadan bulut üstünden görüntülerini kontrol edeceğiz.
  • Herhangi bir dosya indirimi ya da kurulumu olmayacağı için de cihazlarımızdaki hafıza kullanımı da büyük oranda azalmış olacak.
  • Oyunun görüntüsüne/yayınına ulaşım sağlayacağımız için de zamandan büyük tasarruf edeceğiz ve çok hızlı bir şekilde cihazlar arasında geçiş yapabileceğiz.
  • Oyun oynamak için mekanlara bağlı olmayacağız. Özellikle son çıkan oyunları oynamak için sağlam bir bilgisayar ya da konsol şart. Ancak bu platform sayesinde telefonunuz aracılığıyla otobüste giderken bile istediğiniz oyunu oynayabileceksiniz.
  • Ayrıca oyunlar bu platform üstünden oynanacağı için de oyun dosyalarına erişim sağlanamayacak ve 3. parti programlar kullanılamayacak. Bu sayede hilenin de önüne geçilmiş olacak.

Her şey kulağa çok güzel geliyor. Umarız ki Google Stadia harika bir başarıya ulaşır ve oyun oynamak için sürekli cihaz ve donanım güncellemek zorunda kalmayız.

İlginizi Çekebilir  Humble Bundle Sitesinde Talltale Games Fırsatı

Hemen aşağıda Google Stadia‘nın tanıtımından bir kesiti izleyebilirsiniz.