Oyun Haberleri

Ghost of A Tale 2: Ozan Farenin Macerası Devam Ediyor

Sıçanların hüküm sürdüğü bir dünyada minik, mahkum bir fareyi oynadığımız RPG oyunu Ghost of a Tale, 2. oyununa kavuşuyor. Bard’lık yapan faremizi bu kez Unity 3D yerine Unreal Engine 5 ile modelliyorlar.

Bu yılın başında Ghost of a Tale 2 gibi bir RPG’ye kavuşabileceğimizi söylemiştim. İlk oyunu da tanıtıp övdüğüm o yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Gerçekten de umutlarımız boşa çıkmadı. Oyunun geliştiricileri bir açıklama yaparak bir devam oyunu üzerine çalıştıklarını doğruladı. Ancak yılın başında öngördüklerinin aksine oyunu bu yıl içinde çıkaramayacaklarmış. Zira oyun motorunu tümden değiştirme kararı almışlar. Unity 3D’yi terk ederek Unreal Engine 5 ile çalışmaya başlamışlar.

Aslında ilk oyun hem görsel olarak hem de oynanış açısından oyuncuları tatmin etmeyi başarıyordu. Zaten oyunculardan %92 oranında olumlu yorum da almıştı. Ancak yola farklı bir oyun motoruyla devam edecekleri, yeni oyunda büyük yenilikler planladıklarını işaret ediyor bizlere.

Geç olsun güç olmasın diyelim. Mis gibi bir devam oyunu için bir yıl daha bekleriz, çok mu?

İlk Oyunu Alıp Oynayın, Pişman Olmayacaksınız

Ghost of a Tale da artan oyun fiyatlarına alıştığımız dönemde 40 TL’lik fiyatıyla çok uygun bir RPG. Fiyatının hakkını kesinlikle veriyor zaten. Ben çok severek oynamıştım.

Fantastik maceraları ve ana kahramanları sevimli fareler olan Mouse Guard gibi çizgi roman ya da oyunları seviyorsanız kaçırmamalısınız bu oyunu. Nitekim Ghost of a Tale, Mouse Guard’ı anımsatan orta çağ tadında fantastik bir evrende geçiyor. İksirler, silahlar, sevimli kıyafet setleri gibi fantastik macera oyunlarından alışkın olduğumuz eşyalarımızı küçücük kesemize bir şekilde sığdırıyoruz. Ayrıca ana karakterimiz bir Bard, yani Ozan. Bu yüzden küçücük kesesinin yanında, bir de sazı var sırtında. Ama yeri geldi mi bir Ranger kadar da yürekli bir savaşçı.

Oyunu bu fiyattan almanızı bir kez daha tavsiye edeyim. Zira oyun fiyatlarındaki artış devam ediyor ve artık üzücü boyutlara ulaştı. Bir noktada bu oyunu da etkileyebilir diye düşünüyorum.

Mesela Bethesda diğer kurlar için fiyatını sabit tutarken TL üzerinden çok ciddi bir fiyat artışına gitti. 2019’da 37 liraya, geçen hafta Yaz İndirimleri’nde 65 liraya alabildiğimiz Skyrim: Special Edition‘ın indirimsiz fiyatı da 199 TL’den 349 TL’ye fırladı. 5 TL’ye alabildiğimiz, 28 yıllık Doom II de bu güncellemeden sonra 49 TL oldu. Dizisi gelecek diye heyecanla beklediğimiz Fallout’un ilk oyunu da Yaz İndirimleri sırasında 5.40 TL’den satıştaydı. 25 yıllık oyun, artık 89 TL.


Mouse Guard’ı seviyor, Ghost of a Tale’ı da zaten oynadıysanız ve bu haberi Ghost of a Tale 2 için hevesle açtıysanız o gelene dek radarınızda tutmak isteyebileceğiniz yeni oyunlardan da bahsedeyim:

  • Small Saga: Pokemon tarzı dövüşleri fantastik macerayla birleştiren çok eğlenceli bir demoya sahipti bu oyun. Demoyu incelediğimiz yazıya buradan göz atabilirsiniz.
  • Spirit and the Mouse: Bu oyunu deneme şansımız henüz olmadı. Ancak ana karakteri fare olan oyunlar arasında ilgimizi çeken bir başlık oldu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.