Oyun Haberleri

CCP’de İkinci Yaprak Dökümü

world-of-darkness-banner

World of Darkness’a ve MMO oyunlarına aşina olanların yakından takip ettikleri, EVE Online oyununun geliştiricisi CCP’den gelen kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

EVE Online’ı geliştiren CCP’nin İzlanda ofisinde şirket genelinde şu anlarda toplantı yapılıyor. Özellikle Nisan ayında hepimizi üzen World of Darkness MMO’sunun iptalinin ardından CCP bünyesinde bu sefer tekrardan işten çıkarılacak elemanların hazırlıkları gözüküyor.

Bu yeniden düzenlenmenin bir parçası olarak, 49 çalışanın bugünden itibaren CCP ile ilişiğinin kesileceği duyumlar arasında yer alıyor. CCP’nin yaptığı açıklamaya ek olarak çıkartılan çalışanlara tazminatlarının verileceği yer alıyor. Şirketin açıklamasında şunlar göze çarpmaktadır.

eve-online“EVE evrenine yoğunlaşma stratejimizin bir parçası olarak, bugün CCP yeniden yapılanma çalışmasının sonucunda yayıncılık bünyemizden 49 kişinin işten çıkarılması gerekti. Arkadaşlarımıza ve ailemize hoşçakal demek zor olsa da, bu hareketimiz zaten aylar önce başlamıştı. CCP bu sebepten dolayı ayrılanlara tazminatlarını karşılayacak ve yeni iş bulmalarına yardımcı olacaktır.”

“EVE Online, EVE: Valkyrie, DUST 514 ve ‘Project Legion’ için geliştirici ekipler ve planları bu yeniden yapılanmadan etkilenmemiştir”

Olayla ilgili yakın kaynaklara göre, bu durum sadece İzlanda’daki Reykjavik ofisi için “büyük bütçe kesimi” olarak belirtiliyor. Fakat, bu durumdan şirketin diğer ofislerinin de etkilendiği göz ardı edilmiyor. Rivayetlere göre bu durum, sermayedarın, yatırımcıların baskısından kaynaklanıyor şeklinde açıklansa da CCP’nin yönetici seviyesindeki çalışanları şu ana kadar bundan etkilenmemiş gibi duruyor.

Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse, Nisan ayında, CCP’nin Atlanta ofisinden uzun süre üzerinde çalışılan World of Darkness projesinin rafa kaldırılma ve iptali ardından başlayan işten çıkarmalarda, çoğunluğu eski White Wolf bünyesinden ve WoD Online geliştiricilerinden 56 çalışanın işine son verilmişti.

CCP CEO’su Hilmar Veigar Petursson yaptığı açıklamada, eski ve hala çalışanlarına ve World of Darkness fanlarına, bekledikleri oyun tecrübesini veremedikleri yüzünden üzgün olduğunu belirtmişti. Lakin, EVE Fanfest öncesi sosyal medyada ve kendi bültenlerinde yaptıkları açıklamalarda bundan sonra sadece ve sadece EVE Evreni üzerine yoğunlaşacaklarını belirtmişlerdi.

Şirketin Atlanta ofisi şu an EVE evreni dahilindeki EVE Online, Dust 514 ve EVE Valkyrie üzerindeki çalışmalarına diğer ofisler gibi devam etmektedir. Kaynak: Polygon

world-of-darkness-online-banner-2Yazar notu: CCP, son E3’de de, kapalı kapılar arkasındaki Fanfest’de de, Eve Valkyrie ve bilinmez Project Legion dışında başka bir yöne yönelmemesi ciddi zararlar verecek gibi duruyor. Bu kadar iyi işler yapan bir firmanın hızlı büyümesi rekabet içindeki büyük balıkların iştahını kabartacak şekilde gelişiyor. MMO piyasasında EVE ile tek başınayken ilgi büyük balıkların ilgisini çekmeyen ya da kendini koruyabilen CCP, geçtiğimiz sene sonundaki büyük savaşın ve Nisan ayında da ikinci baharını yaşayan World of Darkness projesinin şahsımca hatalı strateji olan iptaliyle beraber sözde yeniden yapılanma adı altında çok fazla kan kaybetmeye başladı.

Özellikle, multimedya kanallarında Twilight’ın açtığı yaraları yeni yeni kapayan, tekrardan gotik ve korku eserlerinin göz doldurduğu bu son zamanlarda, CCP’nin aldığı kararın hem destekçilerinin gözünde hem de şirketin genelinde çalışanlarında prestij kaybına yol açtı.

Sahip olduğu ekonomik çerçevenin sadece kendisini beslemesi dışında artık kendini geliştirememesi bir oyun firması için kötü sonuçlara gittiğini tarihte birkaç sefer görmüştük.
Şahsi fikrim, özellikle CCP açısından kısa vadede zararlarını kapatacak ve yatırım ayağını güçlendirecek şekilde, 2006’dan itibaren büyük bir yük olarak sorumluluk olarak taşıdığı White Wolf haklarını bu işi daha rahat kaldıracak, evet belki fanları gözünden ayağa düşürecek ama geliştirecek, büyük balık hatta balina olarak adlandırılan firmalara yüksek fiyattan elden çıkarmada çok büyük fayda var.
Şahsımca bu yükü kaldıracak tek firma elindeki çok sayıdaki kurgu eser haklarıyla beraber mücadeleyi taşıyabilecek WB Warner Bros’dur, tabi tarih ironiyi çok sever Sony alırsa da güzel bir tebessüm yüzümüzden ayrılmaz.

Saygılarımla,
Erol Mazhar Croc Aksoy

İlginizi Çekebilir  Dört Ayağı Üzerine Düşmüş Bir RPG - The Chronicles of Nyanya İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu