Haberler

Neil Gaiman, Sandman Film Girişimlerinin Neden Başarısız Olduğunu Açıkladı

Dünyaca ünlü yazar Neil Gaiman, yeni röportajında ciddi bir okur kitlesi bulunan Sandman çizgi romanının film uyarlamasına yönelik önceki girişimleri ve bunların neden başarısız olduğunu düşündüğünü açıkladı. 

1989 ve 1996 yılları arasında yayımlanan ve 75 sayıdan oluşan çizgi roman serisi, rüyaların lordu Dream’in maceralarını konu alıyor.

The Sandman, Dream’in yanlışlıkla Roderick Burgess isimli bir okültist tarafından 70 yıl boyunca esir tutulmasıyla başlar. Bu da rüyalar aleminde kargaşanın oluşmasına neden olur. Dream nihayetinde kaçmayı başardığında, ona gücünü veren eşyaları bulmakla ve düşen krallığına düzeni yeniden getirmekle görevlendirilir. 

Her ne kadar daha önce Sandman‘in film uyarlamaları yapılmak istense de, hiçbiri başarıya ulaşamadı. Bunun nedenlerinden birisi kaynağın sahip olduğu keskin yoğunluk ve bu da iyi bir film uyarlamasının önüne geçiyor. Pek çok senarist ve yönetmen uyarlamayı denedi fakat başarısız oldu. 

Hikayenin pek çok parçasının kesilmesi veya yeniden bir araya getirilmesi gerekliliği, zorluğun üstesinden gelinmesinin bugüne kadar hep önüne çıktı. Proje üzerinde daha önce çalışan pek çok kişi bu sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Hatta bunu daha önce deneyen Eric Heisserer projeden ayrıldığını açıklayarak çizgi roman serisinin dizi olarak değil de film uyarlamasının yapılmaya çalışılmasının hata olduğunu söylemişti. 

Neil Gaiman

Screen Rant’in haberine göre hikayenin yaratıcısı Neil Gaiman, RadioTimes.com’a verdiği röportajda bu değerlendirmeye benzer biçimde dizi uyarlamasının, film uyarlamasından çok daha sadık bir ürün ortaya koyabileceğini söyledi. 

Gaiman, film uyarlamalarının başarısızlığına yönelik problemin malzemenin kesilmesi ihtiyacından kaynaklandığını ve bunun da ortaya çıkan ürünün çizgi romandan epey uzaklaşmasına neden olduğu belirtti. 

Çok kötü ya da ‘Peki, belki bunlar kıvırabilir’ dediğim çok fazla metin okudum. Ama okurken hep, ‘Bu pek de Sandman’e benzemiyor. ‘Biraz oradan biraz buradan bir şeyler alarak birbirine karıştırılmış’ diye düşündürüyordu.

Öte yandan dizi uyarlamasının faydası, önemli parçaları çıkarma zorunluluğunun ortadan kalkması. Netflix’in Sandman uyarlamasının çalışmalarına dair de konuşan Gaiman, olanak olduğundan pek çok yeni parçanın eklenmesiyle tersinin de geçerli olabileceğini söyledi. 

Gaiman, Netflix dizisinde herhangi bir şeyin atılmadığını söyledi. Öte yandan dizinin yaratıcılarından David S. Goyer, çekimlerin Ekim 2020’de başlamasının planlandığını açıkladı. 

Ünlü yazar uyarlamanın günümüze uygun biçimde gerçekleştirildiğini de belirtti. Gaiman, “Artık 2020 yılındayız. Biz dizinin dünyasını kurarken şöyle düşünüyoruz: Sandman 2020’de olsaydı neler değişirdi? Ne tür bir kişiliği olurdu? Cinsiyeti ne olurdu?” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: ScreenRant, Independent

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.