Haberler

Mortal Kombat Yıldızı Ludi Lin’den Yüzüklerin Efendisi Dizisine Ağır Eleştiri

Yeni Mortal Kombat uyarlamasında yer alan dövüş sanatları uzmanı ve ünlü oyuncu Ludi Lin, Yüzüklerin Efendisi’nin bütçesinin büyüklüğünden dem vurarak, dizinin ırk çeşitliliğine yer vermediğini dile getirdi.

Bir süre önce HBO Max üzerinden yayınlanan ve vasat altı bir performans sergileyen Mortal Kombat filminin yıldızı Ludi Lin‘den ilginç bir açıklama geldi. Bildiğiniz üzere birkaç ay öncesinde Amazon Studios’un yapımcılığını üstlendiği Yüzüklerin Efendisi dizisinin bütçesi ortaya çıkmıştı. Tam olarak 465 Milyon Dolarlık bir bütçe oluşturulduğu açıklanmıştı.

Ludi Lin (Solda), Mortal Kombat filminde Liu Kang karakterini canlandırmıştı

Bütçenin büyük çoğunluğunun bir dünyayı en gerçekçi şekilde yaratmak olduğu için ayrıldığını söyleyen Amazon Studios yetkilileri, J. R. R. Tolkien‘in modern fantastik edebiyata yön veren eserini düzgün bir biçimde yansıtmak için titizlikle çalıştıklarını belirtmişlerdi.

Çekimlerin pandemiden dolayı ertelenmesi, oyuncu ve yönetmen ayrılıkları falan derken ortam arapsaçına dönmüştü. Ancak son zamanlarda diziden iyi haberler gelmeye devam ediyor.

Öte yandan Mortal Kombat’ta Liu Kang’i canlandıran aktör Ludi Lin, ilginç bir paylaşımda bulundu. Ludi Lin, Indiewire sitesinin, dizinin 465 Milyon Dolarlık bütçesi hakkında derlediği haberi paylaşarak, “Asyalı birine benzemeyen karakterler olmadan ‘devasa bir dünya’ yaratmak oldukça zor olacaktır. @JSalke, bunu bir canlandırmaya çalış. Çok zor değil, biz buradayız.” sözlerine yer verdi. Paylaşımda etiketlediği @JSalke, Amazon Studios’un başında bulunan Jennifer Salke’nin kendisi.

Ludi Lin’in Bu Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

Ludi Lin’in paylaşımının ilginç tepkiler aldığını siz de anlamışsınızdır. J. R. R. Tolkien, yazdığı Yüzüklerin Efendisi eseriyle sıklıkla “ırkçı” olduğu gerekçesiyle tepkiler topluyor. Hatta Orkların Türk olduğu, Hobbit halkının İngilizler olduğu ve tüm hikayenin aslında Dünya Savaşları’nın bir alegorisi olduğu yönünde yazılar görmüşsünüzdür. Zaman zaman buna benzer çok fazla haber çıkıyor. Tolkien, yaşadığı dönemde verdiği röportajlarda böyle bir amacı olmadığını belirterek, sorulara gülüp geçmiştir. Keza, kitapların bir savaş alegorisi olduğu doğrudur ancak ortadaki durum bu kadar basit olmamıştır.

Keza Peter Jackson’ın muazzam sinema uyarlaması da yine kadronun beyazlardan oluşmasından dolayı benzer tepkiler almıştı. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta J. R. R. Tolkien’in yazımının en doğru biçimde uyarlanmasıydı. Sonuçta fantastik bir diyardan ve bu diyarı oluşturan yazarın ona katmaya çalıştıklarından bahsediyoruz.

Son dönemde birçok eksi yapımın çeşitliliğe önem verilerek yeniden çekildiğini ya da uzun yıllardır tek bir tiple gösterilen karakterlerin değiştiğini görüyoruz. Bu birçok açıdan önemli elbette. Ancak eserin işaret ettiklerini de iyi okumak gerekiyor. Kaldı ki Amazon Studios, Yüzüklerin Efendisi dizisi için çeşitliliğe önem verdiğini ve birçok farklı oyuncuyu kadrosuna kattığını açıklamıştı.

Bana kalırsa, Ludi Lin’in bu tepkisi biraz gereksiz ve yanlış hedef gösterme olmuş. Paylaşımın altındaki yorumlara da baktığınızda Tolkien ve eserlerinin hayranı olan ve çeşitli ırklardan, toplumlardan gelen yorumlardan bunun bir öneminin olmadığını belirten yazıları da görebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Uncharted Filminin Kadrosu ve Vizyon Tarihi Belirlendi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Irksal çeşitliliğin kralını yapmış Tolkien. Elfler, cüceler, insanlar, hobbitler, orklar, goblinler…

    Ne olsun istiyor mesela bu arkadaş? Çinli elfler? Zenci cüceler? Rus aksanlı goblinler, Puerto rico’lu orklar mı?

    Irk çeşitliliği iyidir, ırk, cinsel ayrım kötüdür. Evet. Ama öküz de olmamak lazım.

  2. Aba altindan sopa gostermek istemis, sana rol mu teklif etsinler istiyorsun anlamadim. Kisisel tercihleridir filmi ceken arkadaslarin, temelde butun yuzuk kardesligi erkeklerden oluşuyor kimsenin umru degil, cesitlilik diye ortaligi ayaklandirmaya calisiyor. Gereksiz duyar kasma, tam bir “Karen”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.