Haberler

Masaüstü Oyunları Kickstarter’da Bilgisayar Oyunlarını İkiye Katladı

dice-banner

Geride bıraktığımız sene içerisinde adından bahsettiren birçok bilgisayar oyunu Kickstarter kampanyası oldu fakat görünüşe göre 2015’in gerçek bağış şampiyonu masaüstü oyunlar olmuş.

Kickstarter’ın takipçileriyle paylaştığı rapora göre bilgisayar oyunları 2015 yılı içerisinde 46 milyon dolarlık bir bağış toplarken, masaüstü oyunlar bu meblağı neredeyse ikiye katlayarak 88 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Bu hasılatın %10’luk kısmı ise bugüne kadar en çok bağışı toplamayı başaran oyun projesi rekorunu elinde tutan Exploding Kittens‘dan geliyor tabii ki.

Ayrıca masaüstü oyunlar daha fazla bağış toplamakla kalmamış, bağış hedefine ulaşma konusunda da bilgisayar oyunlarını geride bırakmışlar. Geçtiğimiz yıl içerisinde tam 1.230 masaüstü oyun hedefine ulaşırken, sadece 421 bilgisayar oyunu hedefine ulaşmayı başarabilmiş.

gamex-frpnet-oyun

Bu başarının sebeplerinden birisi masaüstü oyunların yapım aşamasının daha kısa sürmesi ve tümden başarısız olma ve rafa kaldırılma riskinin daha düşük olması olabilir. Ayrıca bilgisayar oyunlarının aksine masaüstü oyunlar teknolojik imkanların yetersizliğinden de etkilenmiyor.

İşin ilginç olan yanı ise masaüstü oyunları açık ara fark ile bilgisayar oyunlarını geride bırakmış gözükse de destekçi sayıları arasında göze batan bir fark yok. Masaüstü oyunlar kendine 522061 destekçi bulurken, bilgisayar oyunlarının destekçi sayısı 480.382. Aradaki fark sadece %8 civarında.

Raporda masaüstü oyun kültürünün kayda değer bir yıl yaşadığını belirten Kickstarter başkanı Luke Crane, genel olarak oyunların 2014’e kıyasla mükemmel bir yıl geçirdiklerini de ekliyor.

İlginizi Çekebilir  Mad Max Oyunu Sonunda Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu olusuma hala güvenen insanlar varsa tebrik etmek lazim. Bildigin jet fadil gibi adamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu