Haberler

Jodorowsky’nin Dune Fikirleri Kitabının Sayfalarına Göz Atın

Jodorowsky’nin Dune fikirlerini içeren kitabı açık artırmada 3 milyon dolara satılmıştı. Kitabı alan ekip sayfaların halka açık yayınlanması için para topladı. Fakat Jodorowsky’nin Dune kitabı zaten taratılıp dijital olarak yayınlanmıştı.

Jodorowsky’nin Dune filmi için fikirlerini ve konsept çizimlerini içeren kitabın sayfalarına buradan göz atabilirsiniz. Kitabın içeriğini anlattığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Kitabı açık artırmada 3 milyon dolar karşılığında satın alan isim Soban Saqib adlı 25 yaşında bir kripto nerd’ü oldu.

İlgili Makaleler

Saqib, 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika’da yaşayan bir Müslüman olarak zor günler geçirdiğini söylüyor. Dolayısıyla Dune romanının onun hayatında çok önemli bir yeri varmış. Jodorowsky’nin fikirlerinin de koleksiyonerlerin elinde hapis kalmasını istememiş. Bu amaçla kripto camiasından tanıdığı (ama asla yüzyüze tanışmadığı) kişilerle bir araya gelerek Spice DAO adlı bir grup kurmuşlar ve birlikte kitabı satın almışlar.

https://twitter.com/TheSpiceDAO/status/1482404318347153413?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1482404318347153413%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fkotaku.com%2Fembed%2Finset%2Fiframe%3Fid%3Dtwitter-1482404318347153413autosize%3D1

The Spice DAO açık artırmadan 1 hafta sonra kitabı halka açık yayınlamak istediklerini söyleyerek bağış toplamış. Kitabın fiyatı, vergi giderleri ve animasyon giderleri gibi sebeplerle 6 milyon dolar bağış istemişler. Kendilerini destekleyen kişilere de destekleri karşılığında $SPICE token dağıtacaklarını duyurmuşlar. Gerek token camiası, gerek Dune hayranlarının katkıları ile bir günde 12 milyon dolar toplamayı başarmışlar.

Jodorowsky’nin Dune Fikirleri – Telif Hakları Problemi

Tepkileri toplamayı ise Twitter üzerinden attıkları duyuru ile başardılar. Zira mesajlarında yasaların sınırları içinde kitabı halka açık bir şekilde yayınlamak istediklerini söylüyorlar. Ancak kitabın yasaların izin verdiği ölçüde yayınlanabilecek tüm sayfaları zaten halka açık bir şekilde yayınlanmıştı. Buradan siz de göz atabilirsiniz.

Mesajlarında kitabı bir animasyona uyarlayarak bir yayın servisine satacaklarını da söylüyorlar. Fakat tabii ki kitabı satın almış olmak onlara kitabın haklarını da satmıyor. Yani bizim aldığımız herhangi bir romanın filmini çekme hakkımız olmadığı gibi, onların da kitabı bir animasyona uyarlama hakları yok aslında. Dolayısıyla tüm bu bağış ve açık artırma kampanyalarına şüpheli gözlerle bakıyoruz. Bu bir dolandırıcılık mıdır?

Dune fikirleri kitabının telif hakları birçok sanatçı arasında paylaşılıyor. 92 yaşındaki Jodorowsky fikirlerin asıl sahibi. Ancak 2012’de vefat eden Moebius ve 2014’te aramızdan ayrına H.R. Giger de görsel tasarımlarının haklarını hâlâ elinde tutuyorlar.

Kaynaklar: The Spice DAO, Buzzfeednews, Kotaku

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.