Son Haberler
Anasayfa » Haberler » James Cameron Bilimkurgunun Tarihini Anlatan Bir Belgesel Hazırlıyor!

James Cameron Bilimkurgunun Tarihini Anlatan Bir Belgesel Hazırlıyor!

Başarılı yönetmen James Cameron, AMC ile güçlerini birleştirerek bilimkurgunun tarihini ve gelişimini anlatacak bir belgesel için kolları sıvadı. 6 bölümden oluşacak mini seri, bilimkurgunun yıllar içindeki değişiminin yanı sıra türün, hayatlarımız üzerindeki etkilerini de konu alacak.

James Cameron’s Story of Science Fiction adını taşıyacak olan seri, 2018 yılında izleyiciler ile buluşacak. Her bir bölüm uzayın keşfi, teknolojinin hayatlarımızda sahip olduğu ve olacağı yer, robotların “evrimi” gibi bilimkurgu eserlerinde oldukça sık işlenen konuları ele alacak. Cameron bir yandan bu konuların bilimkurgu eserlerinde işlenişi üzerinde dururken bir yandan da eserlerin, bu konuların gerçek hayattaki konumuna katkılarını tartışacak.

Televizyon Eleştirmenleri Birliği’nin bir etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cameron, yeni projesi hakkında şu yorumda bulundu:

“Jules Verne ve H.G. Wells olmadan Ray Bradbury ya da Robert A. Heinlein olmazdı ve onlar da olmadan Lucas, Spielberg, Ridley Scott ya da ben olmazdım. Bilimkurgu türünde uzmanlaşan bir yönetmen olarak bu inanılmaz hikayeleri hayata taşıyan mücadeleleri ve zaferleri derinlemesine inceleyecek ve aynı zamanda bilimkurgunun bir yandan bilimi taklit ederken bir yandan da ona nasıl yön verdiğini ele alacak olmaktan dolayı heyecan duyuyorum.”

James Cameron kimilerinin sevdiği, bazılarının ise hiç sevmediği bir yönetmen olsa da bilimkurguya olan ilgili ve bu konudaki tecrübesi tartışılamaz bir gerçek. Cameron’ın özgeçmişinde Terminator, The Abyss, Avatar ve Aliens gibi isimler barındırdığını düşünürsek, James Cameron’s Story of Science Fiction tüm bilimkurgu sevenlerin büyük bir ilgi ve beğeniyle izleyeceği bir seri olacak gibi görünüyor.