Haberler

Erbuğ Kaya’nın Seçtikleri

erbug-kaya

Fantastik Dünyanın Seçtikleri” isimli bölümümüzde fantastik kurgu, bilimkurgu ve çizgi roman konusunda yetkin kişilerin seçtiği kitapları sizlere sunacağız.

Fantastik dünyanın tanınmış kişilerine; en sevdikleri fantastik kurgu, bilimkurgu kitapları ve çizgi romanları sorduk. Onlar da bize ilk 5 kitaplarını listelediler. Yeni konuğumuz yazar Erbuğ Kaya oldu.

İşte Erbuğ Kaya’nın seçtikleri:

En Sevdiğim 5 Fantastik Kurgu Kitabı

Yüzüklerin Efendisi (J.R.R. Tolkien)
Yerdeniz Serisi (Ursula K. Le Guin)
Kral Katili Güncesi (Patrick Rothfuss)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar)
Bir Vlad Taltos Macerası (Steven Brust)

En Sevdiğim 5 Bilimkurgu Kitabı

Dune (Frank Herbert)
Mülksüzler (Ursula K. Le Guin)
Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley)
Otostopçunun Galaksi Rehberi (Douglas Adams)
Fahrenheit 451 (Ray Bradbury)

En Sevdiğim 5 Çizgi Roman

Sandman (Neil Gaiman)
Greystorm (Antonio Serra, Stefano Vietti)
Asterix (Rene Goscinny, Albert Uderzo)
Conan Öyküleri ve Kitapları (Robert E. Howard)
Yürüyen Ölüler (Robert Kirkman)

Mutlaka Okunması Gerekenler

Tutunamayanlar (Oğuz Atay)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar)
Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)
Amakı Hayal (Filibeli Ahmet Hilmi)
Yükseklik Korkusu (Paul Auster)
Yerdeniz Serisi (Ursula K. Le Guin)
Yüzüklerin Efendisi (J.R.R. Tolkien)

Erbuğ Kaya Kimdir?

(Erbuğ Kaya’nın ağzından)

erbug-kaya73 yılında Ankara’da dünyaya gelmişim. Deniz subayı olan babamın tayinleri sebebiyle; Ankara, İskenderun, İstanbul, Çanakkale, Ankara, Adana, Gölcük dolaşıp üniversiteyi kazanınca 92 yılında İstanbul’a geldim ve bu şehirden bir daha ayrılmadım. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde yanlış tercih yapmış olmama rağmen sorumluluk sebebiyle altı yıl okudum. Sonunda okulu bırakıp gerçekte istediğim işleri yapmak üzere kendimi sokaklara attım. İlk iki sene kendi camiasında efsane olan iki adet FRP kafe açtım. (Geçit Kafe, Kayıp Kafe) Türkiye’de ilklerden sayılacak bu atılım fazla uzun sürmedi. Bir takım olumsuz şartlar sebebiyle (!!!) kafe işleri bitti. Bunun üzerine 99 yılının sonu 2000′nin başı gibi tasarım yapmaya başladım. O gün bu gündür de devam ediyorum. İlk seneler evimden çalıştım. Her şeyin başlamasını sağlayan Aytaç abimle Ebay’de açık arttırmayla açık arttırma siteleri satıyorduk.(Teşekkürler Aytaç abi.) Yine evimden merkezi Paris’te bulanan Dimuseum SARL’da GUI Designer olarak görev aldım. ArdındanVeriPark’da (1 yıl), Bilge Adam’da (4.5 yıl), Ceviz Bilgi Teknolojileri’nde sanat yönetmeni olarak (3,5 yıl) çalıştım. Şu anda Intertech‘de Tasarım Takım Lideri olarak çalışıyorum.

Bir tasarımcı olarak, 2008 ve 2012 yılları arasında dört kez, Microsoft tarafından MVP (Most Valuable Professional) ödülüne layık görüldüm.

97 yazında babamla çıktığımız Çeşme tatilinde hayatımın aşkı Funda’mla tanıştım. 13 yıldır evliyiz ve omo kutusundan küçücük evimizde  mutlu mutlu yaşıyoruz. Ne aşkımız, ne heyecanımız, ne bağlılığımız azaldı. (Aşk)

Çocukluğumdan bu yana içimi yakan yazma tutkum hiç dinmedi. 2002 yılında ilk cümlelerini yazdığım Giddar’ı 2008 sonunda tamamladım.

Beşlerin Çağı 2012 yılında İthaki Yayınlarından yayınlandı. Daha yazacak çok şeyim var. Hayatta aldığım en büyük keyiflerden biri yazmak. Umarım ömrümün sonuna kadar buna devam edebilirim.

Diğer keyiflerim mi? Elbette ilk önce Funda, sonra arkadaşlarım var, deli gibi film izlerim, dönem dönem kontrolsüz kitap okurum, ondan daha kontrolsüz oyun oynarım, hayal kurarım, bir şeyler öğrenirim, televizyon seyretmem, futbolu severim (kafa göz kırılmadığı sürece) müzik dinler kendi kendimi coştururum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.