Edebiyat

Zaman Çarkı Serisine Yeni Kitap Geliyor – The Wheel of Time Companion

wheel-of-time-banner

Tamam tamam sakin olun, elinizde ne varsa yavaşça yere bırakın. Ben de ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım ve bu heyecanımı hala yenemedim. Önce haberimizi okuyun, sonra heyecanlanmaya devam edebilirsiniz.

Zaman Çarkı serisini yayınlayan Tor Books’un yaptığı duyuruyla tüm dünyadaki fantezi edebiyatı hayranları sevinçle doldu. Çünkü Zaman Çarkı evreni için serinin yazarı Robert Jordan’ın bizzat yazdığı ve eşi Harriet McDougal, Alan Romanczuk ve Maria Simons tarafından düzenlenen The Wheel of Time Companion: The People, Places and History of the Bestselling Series isimli rehber kitabın 3 Kasım 2015 tarihinde piyasaya sürüleceği duyuruldu!

Hepinizin bildiği üzere Zaman Çarkı denince akla ilk gelen şeylerden biri de kitapların kalınlığı ve serinin uzunluğudur. Her ne kadar kitaplarda parça parça tüm ulusların ve ülkelerin tarihleri ayrıntısıyla açıklanmaya çalışıldıysa da, daha açıklanmayan bir dünya kadar tarihi bilgi vardı.

robert-jordan

Robert Jordan elbette bu evreni yaratırken on binlerce sayfa süren bir dizin hazırlamış ve kitaplarında da bu dizindeki bilgileri elinden geldiğince özetleyerek kullanmıştı. Ancak yeni çıkacak bu kitabımızla birlikte merhum Robert Jordan’ın eşi önderliğinde üç yazar bu not dizinini baştan sona elden geçirmiş ve tüm dünyayı özetleyen ve bizlere çok daha fazlasını sunacak olan bu kitabı yazmışlar. Peki bu kitapta neler var?

  • wheel-of-time-companion-kapakİlk olarak tüm seride(!) adı geçen eksiksiz bütün karakterlere ait özet şeklinde bilgi mevcut. Zaman Çarkı’nın en bilinen özelliklerinden biri de seri de aşırı miktarda karakter olması ve bütün karakterlerin –ister küçük karakter ister büyük olsun- Son Savaş’a öyle ya da böyle etkide bulunmuş olmasıdır. Benim gibi bazı kronolojiye ve karakter isimlerine takıntılı edebiyat kurtları için vazgeçilmez bir fırsat olacağa benziyor!
  • Benim en çok beklediğim ve görmek istediğim başlık buydu aslında: Tüm seri boyunca karşımıza çıkan erkek ve kadın yönlendirenlerin büyük bir kısmının Güç seviyeleri! Kim kimden güçlü, kim kimi alt eder, kim hangi Yeti’ye sahip vb.
  • Kadim Dil’e ait çok ayrıntılı bir sözlük. Tabii ki yine seri boyunca neredeyse her sayfada Kadim Dil’den sözcükler hatta cümleler görüyorduk. Hepsini bir arada görmek oldukça güzel olacak.
  • Son Savaş’a ait daha önce yayınlanmamış haritalar! Seriyi bitirenler Son Savaş’ın pek çok cephede ve farklı bölgelerde yapıldığını biliyorlar. Her bölgenin cephe haritaları bu kitapta mevcut.
  • Herkesin olmasa da çoğu karaktere ait birer portre!
  • Zaman Çarkı’ndaki tüm ulusların tarihi ve gelenekleri!
  • Zaman Çarkı evrenine özgü tüm hayvanlar ve özel bitki örtüleri.
  • Ve daha nicesi!

Gördüğünüz üzere her Zaman Çarkı severin muhakkak sahip olması gereken bir bilgi kaynağı.  Diğer yazarlarımız hakkında da bilgi verelim. Alan Romanczuk ve Maria Simons, Robert Jordan’ın eşi Harriet McDougal ile birlikte yaklaşık 20 yıldır Zaman Çarkı serisinin editörlüğünü yapıyor. Bu eşsiz eserde bu sefer yazar olarak bulunmaları ve ilk kez kendi kalemlerini bu evrende kullanabilecek olmaları tüm hayranlarını çok mutlu etti.

Kitabımızın ön siparişleri çoktan başladı bile! Siz de kitabın 3 Kasım 2015 yayın tarihinde elinizde olmasını istiyorsanız şimdiden ön sipariş verebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Buz ve Ateşin Şarkısı Okurlarına Kötü Haber Geldi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Zaman Çarkı anısına son defa bu kitabı da çevirse İthaki ne güzel olurdu. Ancak yayınevleri kar getirmesi kesin olmayan hiçbir işe adım atmıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.