Edebiyat

İllüstratör Todd Lockwood Yeni Kitabı The Summer Dragon’ı Anlattı

the-summer-dragon-banner

Ülkemizde özellikle Unutulmuş Diyarlar’dan Drizzt Do’Urden serisinin ve pek çok Ejderha Mızrağı romanının kitap kapaklarını tasarlayan, onlarca bestseller kitabının da kapaklarını çizmiş olan ve fantezi illüstrasyonları denince akla gelen ilk isimlerden biri olan tanınan Todd Lockwood, bu sefer yazarlığa soyundu ve kendi fantastik serisini yazmaya başladı!

İşte ön satışa sunulan Evertide serisinin ilk kitabı The Summer Dragon!

Tabii ki kitabın kapağını da kendi çizdi merak etmeyin –bu sefer bütçeden kaçmak için değil :) – Bu seri tabii ki Todd Lockwood’un bu hayatta çizmekten en çok zevk aldığı şeyi anlatıyor; ejderhaları! Kitabın resmi çıkış tarihi 3 Mayıs 2016 olmakla birlikte arka kapağındaki yazı haricinde serinin adını bile yeni öğrendik. Ancak FRPNET’in de müdavimi olan sevgili çizer-yazarımızla yaptığımız hoş bir sohbetin ardından onu bu kitabı yazmaya götüren yolda neler yaşadığını bizlere anlattı!

the-summer-dragon-kapakMaia ve ailesi politik savaş gücü elde edebilmek için ejderhalar yetiştirmektedir. Yaşı geldiğinde Maia da kendine ait bir ejderhayı bu güce dahil etmek istemiştir. Ancak Yaz Ejderhası –çok nadir ve efsanevi Yüce Ejderhalardan bir tanesi- yaşadıkları sessiz vadide göründüğünde Maia’nın hayatı alt üst olur. Politik gruplar güç için birbirleriyle yarışırken, Maia’nın tutkusunu, yuvasını ve tüm hayat biçimini tehdit etmektedirler…”

Gördüğünüz üzere kitabımız da bol bol ejderha bulunmakta. Ayrıca hemen ekleyelim bu seri cilt anlamında Todd’un ilk kitabı olsa da kendisinin daha önce yazdığı ve pek çok eleştirmen tarafından olumlu notlar alan kısa hikayeleri de mevcuttur. Yazının devamında onlar hakkında bilgi bulabilirsiniz!

Todd’un kitabı hakkında bizlere verdiği ekstra bilgilere gelirsek;

“Kitap kendi içinde yirmi adet çizim barındırıyor, bunlardan iki tanesi harita. Kitabın kapağını ben yaptım ve diğer çizimlerin hepsinin tasarımına da liderlik ettim. Bu kitap başından sonuna benim bebeğim. Umarım kitabı okurken, benim yazıp çizerken eğlendiğim kadar eğlenirsiniz! Diğer yazarların kitabım hakkında yaptığı yorumları da aşağıda bulabilirsiniz!”

“Ejderha sanatının ustası aynı yeteneklerini ejderha hikayesi anlatmak için kullanıyor. İlgi uyandıran ve tamamen akılda kalıcı bir hikaye; Pern öykülerinden beri en detaylı ve heyecanlı kitaplardan biri. Mutlak kazanan bir kitap”

  • Terry Brooks, Shannara Öyküleri’nin Yazarı

“Todd Lockwood’un harika bir sistem ve evren yaratabilmesi hiç şaşırtıcı değil. Bunu sanatıyla her defasında yapıyordu zaten. Ama The Summer Dragon’da beni asıl etkileyen şey şuydu; fırça darbeleri yerine kelimelerini kullanarak Todd’un değer verdiğiniz, birlikte güldüğünüz ve arkasından tezahürat yaptığınız karakterler inşa etmesiydi. Ve ne harika ki baş karakterimiz güçlü bir kadın!”

  • R.A. Salvatore, Drizzt Efsanesi ve İblis Savaşları’nın Yazarı

todd-lockwood

“Evertide dünyası çok güzel dövülmüş ve karakterler –özellikle kadın kahramanımız Maia- ustaca tahakkuk edilmiş. Güçlü bir kadın başkarakter, kadim bir kötülük, inandırıcı bir kültürel perde arkası ve muhteşem bir ejderha sürüsü! Daha fazlasını kim isteyebilir ki? Bravo Bay Lockwood!”

  • Lou Anders, Frostborn ve Nightborn Yazarı

“The Summer Dragon “ejderha sürme” yazım türüne yeni bir akım kazandırıyor. Todd Lockwood’un ejderhaları sayfaların üzerinde hayat buluyor: bu ejderhalar hayvandan fazlası, insanlardan farklı ve fantastik dokunuşlarını kaybetmeden hala inandırıcı!”

  • Marie Brennen, Ejderhaların Doğal Tarihi’nin Yazarı

“Başarılı sanatçı Todd Lockwood en sonunda çıkış romanını bizlerle paylaşıyor. Çizmeyi çok sevdiği ejderhalar kadar canlı bir eser!”

  • Shawn Speakman, The Dark Thorn’un Yazarı

Todd Lockwood’un bu kitaptan önce de yazdığı ve oldukça pozitif eleştiri toplayan kısa hikayelerine gelirsek…

todd-lockwood-summer-dragonİlk anlatmak istediğimiz hikayesi “Keeper of Memory” isimli olanıdır. Todd ile birlikte Shannara’nın yazarı Terry Brooks’tan tutun, R.A Salvatore’a; Zaman Çarkı’nın son ciltlerini tamamlayan Brandon Sanderson’dan tutun Peter V.Brett’e kadar pek çok “best-seller” yazarı bir araya gelerek ünlü fantezi yazarı Shawn Speakman’ın kanser tedavisi masraflarını karşılamak için kendi evrenlerinde geçen kısa hikayeler yazmış ve bunları tek bir kitapta toplamışlardır. Gelirin tamamı tedavi masraflarını ödemek için kullanılmıştır. Todd’un yazdığı Keeper of Memory isimli kısa hikaye aslında The Summer Dragon romanının geçtiği evreni anlatan bir giriş hikayesi niteliğindedir.

Bunun dışında Tales of the Emerald Serpent kitabında yine oldukça beğenilen “Between” ve serinin devamı olan A Knight in the Silk Purse romanında da “Four Faces” isimli kısa hikayeleri yazmıştır. Bu serinin kapak çizimlerini tabii ki Todd yaptı ve kitapların içinde bulunan çizimleri de Jeff Laubenstein ile birlikte yine Todd yapmıştır.

Tales of the Emerald Serpent fantezi edebiyatı dünyasında oldukça ses getirmiş bir eserdir, çünkü tek bir evreni birden fazla yazar kısa hikayeler yazarak bizlere tanıtmaktadırlar. Bu duruma Dungeons and Dragons evreni sistemlerinden oldukça aşina olsak da ana hikayenin pek çok yazar tarafından bölünerek anlatılması fikri çok sık karşılaşmadığımız bir durum değil açıkçası ve kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyoruz!

Ayrıca Emerald Serpent evreninin FRP sistemi olması ve daha çok romanının yazılması içinde bir Kickstarter projesi başlatıldı.

Todd bize kısa hikayelerinden ve çıkış romanından da şöyle bahsetti;

“Between isimli hikaye ilk yayınlanan hikayemdi, Keeper of Memory ise ikinci. İlkinin editörlüğünü Scott Taylor, ikincisini ise Shawn Speakman yaptı. The Summer Dragon kitabımın ilk taslağını ikisine de gönderdim ve ikisi de beğendi ve kendi projeleri için birer kısa hikaye yazmamı istediler. Belki de bunu, ben roman yazma fikrini düşündüğüm sıralarda onların kitaplarının kapaklarını çizdiğim için teklif etmişlerdir… Ama o zaman bile kitap yazabildiğimi biliyorlardı”

Gördüğünüz üzere altyapısı oldukça sağlam bir kitap ve seri bizleri bekliyor. Sırf kitabın içindeki çizimleri görmek için bile kitaba verilecek paraya değeceğini düşünüyoruz! 

Kitap 3 Mayıs 2016 tarihinde satışa çıkıyor. Amazon’dan sipariş verebilirsiniz.

Todd Lockwood ile yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz.Kendisinin muhteşem çizimlerine de Todd Lockwood Galeri‘den ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Joe Manganiello, Çocuk Hastanesinde FRP Kulübü Kurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.