Edebiyat

Gökçe Mehmet Ay’dan, Yıldızlar Arası Karanlıkta Bekleyenlerin Macerası – Kanyonaltı’nda Bir Tekinsiz

Gökçe Mehmet Ay‘ın kaleme aldığı Kanyonaltı’nda Bir Tekinsiz adlı bilimkurgu eseri Mantis Yayınları‘ndan çıktı.

Kendini, yerçekimi kuyusundan kurtulup yıldızlara ulaşacağı günü düşleyen bir hayalperest olarak tanımlayan Gökçe Mehmet Ay, Kanyonaltı’nda Bir Tekinsiz‘de bilimkurgu severleri yeni bir keşfe çıkmaya davet ediyor.

Şehirden uzak, ışık kirliliği ile kirlenmemiş bir orman ya da sahildeyseniz, başınızı kaldırıp göğe baktığınızda yıldızların tüm güzelliği önünüze serilmiştir. Onlar ışıkları ile bize yol gösteren, bazılarına göre hayatımıza yön verebilen göksel cisimlerdir. Oysa çok azımız gözlerini yıldızın ışığından kaçırır ve onların arasındaki karanlığa bakar. Birkaçımız da o karanlıkta onları bekleyenlerin korkusunu yaşar.

Tarih öncesinden beri gökten gelen tehlikeden bahsedildiğini söyleyenler olsa da bana sorarsanız evrenin büyüklüğünden korkmaya başlamamız modern çağın getirilerindendir. İnsanlık uzayı kavrayıp dünyanın aslında ne kadar küçük ve belki de önemsiz olduğunu fark etmeye başladığında dışarıdakinden korkmaya başladı. Öncesinden dünyanın tüm yaratılışın merkezi olduğunu düşündüğünde hissettiği güven yerini dehşete bıraktı. Bu dehşeti en keskin yaşayanlardan biri H.P. Lovecraft’dı. O ırkçılık ve kadın düşmanlığı gibi birçok karakter bozukluklarının yanında bizlerin de hissedebileceği bilinmezlik korkusunu en net anlatanlardandı. Onun canavarları insanlığı hatta dünyayı pek önemsemeyen, yıldızların ötesinden gelen varlıklardı.

Lovecraft’ın açtığı yolda onu takip eden yazarlar bu korkuyu güçlendirmeye devam ettiler. August Derelith ya da genç Robert Bloch’un yazdıkları Lovecraftvari eserlerin artmasını sağladı. Günümüze yaklaştığımızda artık Lovecraftvari yerine Kozmik Korku denmeye de başlanmıştı. İnsanlık uzayı ele geçirmek için adım attığında bilimkurgu yazarlarının arasında bilinmezliğin korkusunu taşıyanlar da çıktı. O dönemin belki de akıllarda en çok yer eden işi Alien filmiydi. Yirmi yıl sonra yıldızlardaki canavarlar Event Horizon filminde de insanlığın peşini bırakmıyordu.

Peki sadece filmler ve kitaplarda mı kaldı? Belki FRP severlerin bildiği oyunlarda da uzay canavarlarıyla dolu maceralar yaşamak mümkündü. Çıkar çıkmaz ödülleri kapan Alien RPG çoğunuzun bildiği bir eserdir. Belki bazılarınız Fading Suns RPG’de oynamıştır. Fading Suns solan yıldızların arasında ortaçağ benzeri bir kast sistemi içinde canavarlar ve entrikalarla dolu bir oyun sunmuştu. Dünyadan ayrılmak istemeyenlere Call of Cthulhu ve Delta Green hatta X-Files severlere TSR’ın Dark Matter oyunları maceralar yaşatmıştı.

Bilimkurgu bazılarına göre keşfetmenin tutkusu ile doludur. O keşifler sırasında karanlıkta kalanları gözleyen kitaplar, filmler ve oyunlardan bahsettim. Şimdi sıra sizde, hadi keşfe.

Ay’ın Kanyonaltı’nda Bir Tekinsiz adlı kitabında, 2018 TBD Bilimkurgu Yarışmasında ödül alan Eşitleyici adlı öykü de bulunuyor.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Cem Akyürek'in "Rüzgarların Ötesinde - Kara Kitap'ın Gölgesi" Kitabı Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.