Edebiyat

Düşmüş Melekler Çok Yakında Raflarda!

Richard K. Morgan’ın Philip K. Dick ödüllü, siberpunk romanı Değiştirilmiş Karbon, Ocak ayında raflardaki yerini almıştı. Serinin devam kitabı olan Düşmüş Melekler romanı da yine İthaki Yayınları etiketiyle Nisan ayında raflarda olacak.

Netflix’in Altered Carbon dizisi ile ülkemizde daha çok duyulan Değiştirilmiş Karbon romanı Blade Runner’ı andıran atmosferi, dedektiflik kurgusu ve distopik havasıyla okuyucu daha ilk sayfalardan kendisine bağlamayı başarıyordu. Günümüzden 400 yıl sonrasını anlatan Değiştirilmiş Karbon’da insanlık, yüksek teknoloji ve BM gözetimi altında tüm galakside hüküm sürüyordu. Var olan teknoloji ile insan bilincini yıllarca depolamak ve bedenden bedene aktarmak mümkün.

Düşmüş Melekler ise Değiştirilmiş Karbon’daki olayların 30 sene sonrasını konu alıyor. Takeshi Kovacs’ın maceraları hız kesmeden devam ediyor. Merakla beklediğimiz romanın arka kapak yazısı şöyle:

21. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Değiştirilmiş Karbon serisi ve çarpıcı ana karakteri Takeshi Kovacs dizinin ikinci kitabı Düşmüş Melekler’le geri dönüyor!

Değiştirilmiş Karbon’daki olayların üzerinden otuz sene geçti. Ancak eski bir BM elçisi olan Takeshi Kovacs’ın maceraları hız kesmedi. Pek çok kez kariyer ve kılıf değiştirip yeni bir bedenle bu kez daha büyük olayların ortasında buldu kendini: Kanlı bir ayaklanmayı durdurmak üzere uzak bir gezegenin hükümetince tutulan bir askerdi artık.

Ancak mesele taraf tutmaya geldiğinde ona kimin ödeme yaptığına bakmaksızın Kovacs istediği tarafı seçerdi – yani kendininkini. Haliyle sıradışı bir ekip onu kadim bir uzaylı gemisine yapılacak hazine avı için çağırdığında bu teklife hayır diyemezdi. Kalaşnikoflarını hazırlayıp görevini yarıda bırakan Kovacs için bu yeni macera tek başına yapamayacağı kadar büyüktü. Ama o istediğini almak için her şeyi yapmaya hazırdı; ölüleri diriltmeye bile.

Yıldız Gemisi Askerleri ve Bitmeyen Savaş gibi eserlerin izinden giden askeri bilimkurgu/siberpunk türündeki Düşmüş Melekler, son zamanların en dikkat çeken bilimkurgu-aksiyon romanlarından biri.

“Takeshi Kovasc geri döndü. Morgan, Değiştirilmiş Karbon’da yaratılan dünyayı çok daha ileriye taşıyor.” –Anthony Ryan

“Bilimkurguyla gerilimi birleştirmedeki ustalığıyla türe hak ettiği yeri kazandırmayı başardı.” –Peter F. Hamilton

“Morgan şirketlerin açgözlülüğünü, siyasetin çürümüşlüğünü muazzam bir kurguyla ele alıyor.” –The Times

Düşmüş Melekler romanının ön okumasını da buradaki bağlantıdan yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Enginlik Serisi'nin Yeni Kitabı Abaddon Geçidi Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.