Edebiyat

Dede Korkut Hikayelerinde Geçen Yerler İlk Kez Haritalaştırıldı

Türk halk hikayeleri kitaplarıyla tanınan Emrah Ece, Dede Korkut destanında geçen yer adlarıyla birlikte resmettiği harita ile bir ilke imza attı.

HABERDE GÜNCELLEME YAPILMIŞTIR. GÜNCELLEME İÇİN HABERİN ALT KISMINA BAKINIZ!

Türk dünyasının az bilinen hikayelerini Ötüken Neşriyat’tan yayımlanan Bozkır Hikayeri ve Yer-Su Hikayeleri kitaplarında kaleme alan Emrah Ece, sosyal medyada paylaştığı fantastik bir harita ile bu sevindirici çalışmalardan birine daha imza attı.

Kalın Oğuz İlleri dede korkut harita emrah ece

Türk halklarının en değerli eserlerinden biri olan Dede Korkut’tan yola çıkarak çizdiği Kalın Oğuz İlleri adını verdiği harita hakkında Emrah Ece şunlar söyledi;

Bir arkadaşım İngiliz destanı Beowulf’un haritasını paylaşmış, Dede Korkut’un da böyle bir haritası olsa daha güzel olur demişti. Ben de böyle bir çalışma yapmak istedim. Haritayı yaparken daha önce kroki benzeri yapılan iptidai çizimlerine de baktım, sonra oturup yeni baştan çizdim. Yaparken amacım aslında eğlenmekti. Çünkü kitaplarda böyle teferruatlı bir harita yoktu, bu çizim fantastik harita benzerinde bir ilk oldu.

Emrah Ece dede korkut harita yazar
Emrah Ece

Ece, yaptığı haritada mutlaka eksiklerin olabileceğine dikkati çekerek, bu çalışmaları profesyonel yapan kişiler tarafından daha da geliştirilebileceğini kaydetti.

Türk destanlarının en önemli anlatılarından olan Dede Korkut Hikayeleri‘nde geçen Oğuz illeri, bu harita ile ilk kez görselleştirilmiş oldu.

Haritanın büyük halini PDF formatında buradan indirebilirsiniz.

GÜNCELLEME

Haberi “İlk Kez Haritalaştırıldı” başlığı ile paylaştık ancak 2011 yılında Pan Yayıncılık tarafından yayınlanan, yazar ve sanatçı Fatih Mehmet Durmuş tarafından yazılan Dede Korkut Hikayeleri isimli kitapta yazarın kendi çizdiği bir harita mevcut.

Dede Korkut Harita Fatih Mehmet Durmuş

Kitaplar ayrıca belediyeler tarafından ve hatta Azerbaycan’da da yayınlanmış.

Dede Korkut Hikayeleri Fatih Mehmet Durmuş kapaklar
Kaynak: Karar

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.