Edebiyat

Artyom’un Karanlık Hikayesi Metro 2035 ile Sona Eriyor

Dmitry Glukhovsky‘nin kaleme aldığı distopya türündeki bilimkurgu serisi Metro, yeni kitap Metro 2035 ile sona eriyor.

Bilgisayar oyununa da uyarlanan, nükleer savaştan sonra Rusya metrosunda hayatta kalmaya çalışan insanlığın hikayesini bizlere sunan serinin yeni kitabının arka kapak yazısı şöyle;

Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre önce dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Sadece Moskova metrosuna sığınanlar hayatta kalır ve radyasyondan korunmak için, yerin onlarca metre altında bambaşka bir dünya kurarlar. Metro istasyonları da dinî ve ideolojik ayrımların hâkim olduğu birer şehir-devlet haline gelir. İktidardakilerin yazıp oynadığı bir tiyatro oyununu andıran bu hayatta, vatandaşlar gelecek kaygısından uzak, sadece günü kurtarma derdindedir.

Ama içlerinden biri, büyük bir hayalin peşinden koşmaktadır: Radyasyon seviyesi düştüğünde yeryüzüne geri dönmek ve insan gibi yaşamak. Bir zamanlar adına Dünya denilen koca boşlukta, hayatta kalmış olabilecek başka insanları arayan bu inatçı gencin adı Artyom’dur. Ve herkesin bu hayali takip etmesi için, metronun karanlık tünellerinde heyecan verici bir yolculuğa çıkacak, pek çok kirli sırrı açığa çıkaracaktır.

En büyük sürpriz ise Artyom’u günışığında beklemektedir…

Çevirisini Zarifa Huseynova‘nın yaptığı 608 sayfalık Metro 2035 kitabı raflarda yerini aldı. Panama Yayıncılık tarafından basılan serinin son kitabında ortalık iyice karışıyor.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Endgame Serisinin Son Kitabı Çıktı - Oyun Kuralları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.