Dizi Haberleri

Westworld 2. Sezon İlk Bölümünün İlk Kritikleri Geldi

Kotaku editörleri Kirk Hamilton ve Jason Schreier, HBO‘nun bilimkurgu dizisi Westworld‘ün ikinci sezon ilk bölümünü değerlendirdi.

İkinci sezonun ilk bölümünü izleyen iki editör ilk bölümü pek de beğenmediklerini Kotaku Splitscreen yayında anlattı:

Jason Schreier: Westworld’de sevmediğim şey, gerçekten neler olduğunu anlamak için sahneleri bir kaç sefer izlemek zorunda olduğum bir dizi olması. Zekice hazırlanmış, bulmanız için ipuçları bırakan ve bölümleri arasında gizlenmiş bağlantıları olan yapımları seviyorum. Bence The Sopranos ve The Leftovers’ı bu konuda çok iyiydi. Ama bence bu dizilerle Westworld arasındaki en büyük fark; bu diziler takip edilmesi zor olmayan tutarlı hikayelere sahipken, Westworld dizisinin ilk başta neler olduğunu anlamak için bütün kırıntıları izlemenizi istemesi.

Kirk Hamilton: Genel olarak buna katılıyorum. Bence en önemli farklılık karakterleri. Sopranolar dizisinde zamanla karakterleri tanıdıkça davranışlarını daha iyi anlayabiliyorsunuz. Westworld’de ise çoğu zaman birinin davranışının nedenini anlayamıyorsunuz çünkü karakteri anlamıyorsunuz. Bazen insan olup olmadıkları, davranışlarının nedenleri ya da kim için çalıştıkları gibi temel soruların cevaplarını bile bilmiyorsunuz. Dolayısıyla karakterlerin kendilerinde bile çok fazla gizem var.

Jason: Bazen onların kim olduğunu bile bilmiyorsun. Bernard’a mı, Arnold’a mı baktığını bilmiyorsun.

Kirk: Kesinlikle, ilişkilendirmek çok daha zor. Bernard ve Arnold’ı canlandıran oyuncu gerçekten iyi. Jeffrey Wright’ı ekranda izlemek eğlenceli. Ama Tony Soprano’yu izledikten sonra aynı şey değil.

Jason: Bu dizinin, gizemlerin hepsini zorla beslemekten muzdarip olduğunu düşünüyorum. İzleyenlerin sezonun başında bazı şeyleri anlamasına izin vermeniz gerekiyor aksi halde sadece kafa karıştırıcı oluyor.

Prömiyeri izlerken çok şaşkındım. Sürekli “Dolores bunu neden yaptı? Bu neden tam da şimdi oluyor?” diye düşündüm. Konuyu belirlerken hatta karakterlerin kimliklerini oluştururken gizemi kurabiliyorsanız bu bir şeydir. Ancak karakterlerin davranışları sözkonusu olduğunda okuyucu, dinleyici ya da izleyici kaybedersiniz.

Kirk: Karakter davranışları ile uğraşmak riskli bir oyun.

Jason: Gerçekten çok riskli. Karakterlerin yaptıkları seçimlerin nedenini bilmek zorundasınız. Ve bu hikayede açık olan çok az davranış var.

Kirk: Westworld’de ilk sezonun sonucunu belirleyen davranışlar Arnold ve Ford’unkilerdi. Özellikle Ford’un. Bir adamın, kendi büyük hatası sonucu oluşan durumu fark etmesi ve olanları geri almaya çalışması? Çok klas!

Jason: Ama finale kadar bunu çözemedik.

Kirk: Oh, o iyiydi. Bu bana ilginç geliyor. Her neyse.

Jason: Ama söylediğim gibi o zaman kadar Ford’a bağlı olmak için ortada bir sebep yoktu. Aynı şekilde şimdi de eğer bu karakterlerin yarısının davranışlarının sebeplerini bulamazsak çok sinir bozucu olacak.

Kirk: Kesinlikle, bu ikinci sezon. İkinci sezonda diğer karakterlerin davranışlarını kurgulamaya ihtiyacınız var. İlk sezonda yaptıklarını yapamazlar ve ve ellerinde yine bu iki tanrı benzeri yaratıcı karakter var.

Jason: Gösterimden hayal kırıklığı ile ayrılmamın nedeni buydu bence. “Sevip sevmediğimi bilmiyorum” diye düşündüm.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  J.J. Abrams, UFO Belgeselinin Yapımcısı Olarak İmza Attı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.