Dizi Haberleri

Earthworm Jim Yeni Animasyon Serisiyle Geliyor

Earthworm Jim, Fallout’ın yaratıcı firması Interplay ile animasyon serisi olarak geliyor. Serinin geleceği haberi Jim’in verdiği bir röportaj videosuyla birlikte geldi. Bölümler de bu video gibi olacaksa bizi eğlenceli bir seri bekliyor demektir.

Variety‘nin haberine göre Earthworm Jim bir animasyon serisi olarak ekranlara geri dönüyor. Interplay on yılı aşkın süredir Earthworm Jim’in oyununu geliştirmekte olduğunu söylüyordu. Ancak animasyon serisi haberi süpriz oldu. Üstelik haberin duyurusunu Jim’in bir röportajı ile duyurdular. Bu röportaj videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Animasyonun başında K. Michel Parandi olacak. Parandi’nin söylediğine göre o da Eartworm Jim oyunları ve çizgi filmiyle büyümüş. O yüzden Jim ile büyüyen hayranları anladığını düşünüyor. Onların modern bir yorumu hak ettiklerine inanıyor. Ancak bunu yaparken yeni izleyici kitlelerine de hitap edebilecek bir animasyon yaratmak istiyor.

Earthworm Jim oyunuyla 1994‘te tanışmıştık. Sega Genesis ve Super Nintendo konsollarınun bir oyunuydu. Deneysel dizaynı ve garip elementleri ile dikkat çekmişti. Jim elinde tuttuğu kırmızı büyük tabancasıyla ünlü. Fakat yakın mesafedeki düşmanlarına karşı en az silahı kadar ikonik bir saldırısı var. Kafa kırbacı. Jim kafasını hem halat hem de kırbaç olarak kullanabiliyor.

Dönemin ünlü oyunlarına sadece mekanikleriyle meydan okumuyordu. Super Mario gibi prensesleri yalnızca kurtarılmayı bekleyen etkisiz elemanlar gibi gösteren oyunlara tepki olarak kendi prensesini Princess What’s-Her-Name yani Prenses Adı-Neydi-Ya olarak isimlendirmişti. Oyunun en ikonik olaylarından biri de düşmanlarının kafasına düşen ineklerdi. Bu inekleri animasyonda da göreceğimizi tahmin ediyoruz.

Earthworm Jim Karakteri Nasıl Ortaya Çıktı?

Her şey Playmates Toys‘un Teenage Mutant Ninja Turtles oyuncaklarının başarısından etkilenmesiyle başlamış. Oyuncak firması kendi aksiyon figürlerini satma kararı almış. Ancak o dönemde oyuncakları çok satan bir diğer kahraman da Sonic the Hedgehog imiş ve Sonic o yıllarda pek de görülmeyen bir şey yaparak yola bir video oyunu olarak çıkıp sonradan bu popülerliği oyuncakların satışını arttırmak için kullanmış. Playmates de bu stratejiyi kullanmak istediğinden kendi aksiyon figürleri için önce bir video oyunu yapma kararı almış. Oyunu yaratmaları için de Shiny Entertainment ile anlaşmış.

Böyle maddi amaçlarla başlayan yolculuk oyun üretilirken kendine yeni amaçlar da edinmiş. Doug TenNapel‘in çizip yarattığı, kocaman zırhının içindeki solucanı Shiny Entertainment çok beğenmiş. Ancak oyun gittikçe o dönemin diğer oyunlarını eleştiren absürt bir tema kazanmış. Projede ilerledikçe video oyunlarına farklı bir enerji ve farklı mekanikler getirmeye çalışmışlar. Yani oyuncak satmak için basit bir oyun yapıp satmakla yetinmemişler.

1994’te çıkan oyun için bir televizyon reklamı da yayınlamışlar. Fakat bu reklam videosunda oyundan bahsederken aklını kaçırıp solucan yemeye başlayan bir nine bulunuyormuş. Bu da iğrençliği sebebiyle yayınlanmamış.

Earthworm Jim şansını bir de Marvel çizgi romanlarının Absurd serisi ile denemiş. Fakat 1995 yılında çıkmaya başlayan çizgi romanları yalnızca 3 sayı sürdükten sonra yayın dünyasına veda etmiş. 2019’da karakteri yaratan Doug TenNapel, yeni Earthworm Jim çizgi romanı yayınlamak için IndieGoGo üzerinden para toplamaya başladı. Launch the Cow ismini alacak çizgi roman ilk 24 saatte 100 bin dolar, toplamda da 900 bin dolardan fazla destek buldu. Yani Jim’in çizgi romanlar ile yıldızı sonradan barıştı diyebiliriz.

90’larda Yayınlanan Çizgi Film

1995’te yayınlanan çizgi romanlar pek tutmamış olsa da aynı yıl yayınlanan çizgi filmleri başarılı oldu. 23 bölüm süren çizgi film macerasında ana karakterimiz Solucan Jim’in sesini The Simpsons‘da Homer Simpson’ı seslendiren Dan Castellaneta‘ya emanet etmişler. Castellaneta da Jim’i sevmiş olsa gerek ki o yıldan sonra karakterin tüm seslendirmelerini hep o yapmış.

Yeni animasyonda da Castellaneta’yı duyar mıyız acaba?

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Shannara Günlükleri Ekranlara Veda Ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.