Çizgi Roman Haberleri

Marvel’ın Satışlarındaki Düşüşün Nedeni Karakterler mi Hikayeler mi?

Geçtiğimiz günlerde Marvel’ın satıştan sorumlu başkan yardımcısı David Gabriel, ICv2 dergisine verdiği röportajda satışlardaki düşüşün nedenini farklı ırk ve cinsiyetteki karakterlere bağladı.

Süper kahraman filmleri son yıllarda altın çağını yaşarken çizgi roman satışlarının beyaz perdedeki başarıyı yakalayamadığından yakınan Gabriel, “Okuyucuların daha fazla çeşitlilik istemediğini duyduk. Kadın karakterleri istemiyorlar. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama satışlarda da bunu görüyoruz. Farklı ve yeni olan herhangi bir karakteri kabul etmeyen okuyucular Marvel’ın klasik karakterleri dışındaki herkese burun kıvırıyor. Bunu kabul etmek bizim için de zor oldu çünkü bir sürü heyecan verici fikrimiz vardı.” açıklamasında bulundu.

Marvel bir süredir ırk ve cinsiyet çeşitliliğini destekleyen yeni karakterlerini okuyuculara sunuyordu. Melez Spiderman Miles Morales, Müslüman bir genç kız olan Kamala Khan adındaki Ms. Marvel, Spider-Gwen ve Moon Girl bunlardan bazıları.

David Gabriel’ın bu açıklamasından sonra Marvel hayranları sosyal medyadan tepki göstermeye başladı. Bir grup insan Marvel’ın farklı karakterleri yeterince desteklemediğini savunurken bir diğer grup ise satışların düşmesinin nedenini ırk ve cinsiyet çeşitliliği değil kötü kurgulanmış hikayeler olarak açıkladı.

Okuyuculardan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Gabriel, “Marvel evrenine çeşitlilik kazandıran bazı karakterler sevilmedi ancak Squirrel Girl, Ms. Marvel, Spider-Gwen, Miles Morales, The Mighty Thor ve Moon Girl benimsenen kahramanlar arasında yer alıyor. Okurlarımız bu karakterlerin hikayeleri için oldukça heyecanlı. Merak etmeyin, bu karakterler bir yere gitmiyor. Marvel Evreni’ne yeni kahramanlar kazandırmak konusunda oldukça heyecanlıyız.” dedi.

Sosyal medyadan gelen tepkilere baktığımız zaman David Gabriel’ın ilk açıklamasının okuyucuların görüşlerini yansıtmadığını gördük. Bunu fark eden Gabriel da röportajına son eklemeyi yaptırdı. Tabi ki Gabriel’a hak veren okuyucular da oldu ancak bir insanın farklı cinsiyet, etnik köken ve cinsel yönelimlerden neden rahatsızlık duyduğunu anlayamıyorum.  Bu durumda satışlardaki düşüşün gerçek nedeninin karakter çeşitliliği olduğunu da düşünmüyorum. Dünyayı kurtaran beyaz erkeklerden yeterince var. Üstelik bu karakterler yalnızca çizgi romanlarda değil, sinema filmleri ve çizgi dizilerde de her zaman ön plandalar. Artık yeni karakterlerin hikayelerini okuma vaktimiz gelmiş olmalı.

Peki, sizce Marvel’ın satışlarda yaşadığı düşüşün nedeni ne?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Altın Fırçalı Adam'ın Sloganını Sen Bul!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Mesele farklı ırk ve cinsiyette karakter kullanımı değil. Mesele yıllardır okudukları bildikleri karakterlerin cinsiyetinin veya ırkının değiştirilmesi. Misal Thor deyince akla gelen odin oğlu iken neden saçma bir hikaye ile kadın bir Thor yaratıldı. Neden aynı ünvanları başkalarına veriyorlar. Şu anki evrende neredeyse tüm ana karakterlerin ünvanları başkasında (ıron-man, thor, cap, wolverine, hulk…vs), niye tamamen yeni karakterler üretemedikleri konusunda kendini sorgulamalı marvel. Yoksa hikayeler de iyi olmadığı zaman satışlarin düşmesi normal.

  2. Hocam sen en iyi karakterin Spiderman’i çoluk çocuğa oyuncak edersen, İron man gibi pek sevilmeyen karakteri filmi tuttu diye öne çıkarırsan,Silver surfer,Thor gibi derin içerikli karakterleri sallamaz, dünyanın en saçmasapan süper kahramanı kaptan amerika yı insanların gözüne sokarsan, -satışlar niye düştü? diye hiç ağlamayacaksın.

  3. Bence son zamanlarda Marvel dişe değer bir hikaye ortaya çıkartamıyor. Kaliteli seriler ise adı fazla duyulmadığından ya da diğer serilerle bağlantıları olmadığından tutmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.