Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Marvel’ın Satışlarındaki Düşüşün Nedeni Karakterler mi Hikayeler mi?

Marvel’ın Satışlarındaki Düşüşün Nedeni Karakterler mi Hikayeler mi?

Geçtiğimiz günlerde Marvel’ın satıştan sorumlu başkan yardımcısı David Gabriel, ICv2 dergisine verdiği röportajda satışlardaki düşüşün nedenini farklı ırk ve cinsiyetteki karakterlere bağladı.

Süper kahraman filmleri son yıllarda altın çağını yaşarken çizgi roman satışlarının beyaz perdedeki başarıyı yakalayamadığından yakınan Gabriel, “Okuyucuların daha fazla çeşitlilik istemediğini duyduk. Kadın karakterleri istemiyorlar. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama satışlarda da bunu görüyoruz. Farklı ve yeni olan herhangi bir karakteri kabul etmeyen okuyucular Marvel’ın klasik karakterleri dışındaki herkese burun kıvırıyor. Bunu kabul etmek bizim için de zor oldu çünkü bir sürü heyecan verici fikrimiz vardı.” açıklamasında bulundu.

Marvel bir süredir ırk ve cinsiyet çeşitliliğini destekleyen yeni karakterlerini okuyuculara sunuyordu. Melez Spiderman Miles Morales, Müslüman bir genç kız olan Kamala Khan adındaki Ms. Marvel, Spider-Gwen ve Moon Girl bunlardan bazıları.

David Gabriel’ın bu açıklamasından sonra Marvel hayranları sosyal medyadan tepki göstermeye başladı. Bir grup insan Marvel’ın farklı karakterleri yeterince desteklemediğini savunurken bir diğer grup ise satışların düşmesinin nedenini ırk ve cinsiyet çeşitliliği değil kötü kurgulanmış hikayeler olarak açıkladı.

İlginizi Çekebilir  "Türk Çizgi Romanı Nerede?" Paneli

Okuyuculardan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Gabriel, “Marvel evrenine çeşitlilik kazandıran bazı karakterler sevilmedi ancak Squirrel Girl, Ms. Marvel, Spider-Gwen, Miles Morales, The Mighty Thor ve Moon Girl benimsenen kahramanlar arasında yer alıyor. Okurlarımız bu karakterlerin hikayeleri için oldukça heyecanlı. Merak etmeyin, bu karakterler bir yere gitmiyor. Marvel Evreni’ne yeni kahramanlar kazandırmak konusunda oldukça heyecanlıyız.” dedi.

Sosyal medyadan gelen tepkilere baktığımız zaman David Gabriel’ın ilk açıklamasının okuyucuların görüşlerini yansıtmadığını gördük. Bunu fark eden Gabriel da röportajına son eklemeyi yaptırdı. Tabi ki Gabriel’a hak veren okuyucular da oldu ancak bir insanın farklı cinsiyet, etnik köken ve cinsel yönelimlerden neden rahatsızlık duyduğunu anlayamıyorum.  Bu durumda satışlardaki düşüşün gerçek nedeninin karakter çeşitliliği olduğunu da düşünmüyorum. Dünyayı kurtaran beyaz erkeklerden yeterince var. Üstelik bu karakterler yalnızca çizgi romanlarda değil, sinema filmleri ve çizgi dizilerde de her zaman ön plandalar. Artık yeni karakterlerin hikayelerini okuma vaktimiz gelmiş olmalı.

Peki, sizce Marvel’ın satışlarda yaşadığı düşüşün nedeni ne?